Wiadomości z Chorzowa

Dotknąć liścia, usłyszeć sikorkę

  • Dodano: 2014-07-09 16:30

Cis jest pod ochroną już od 1423 roku, edyktem króla Władysława Jagiełły, który w ten sposób chciał ograniczyć jego eksport ze względów militarnych. Tworzono z niego doskonałej jakości łuki oraz kusze – uczestnikom zajęć ekologicznych opowiada Krystian Golasz. Odbywają się one w ramach projektu „Akademia bioróżnorodności", który przygotowała Fundacja Park Śląski, a dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Na lekcje ekologiczne, Park Śląski zaprasza od ubiegłego roku. Są one kierowane do uczniów podstawówek, gimnazjów, szkół specjalnych. W ich trakcie, młodzież zapoznaje sę z podstawowymi gatunkami drzew i krzewów, które może spotkać w Parku Śląskim oraz blisko miejsca zamieszkania. Uczniowie oglądają też kwiatowe figury, a także spotykają różne gatunki zwierząt, m.in. wiewiórki i zające oraz ptaki: kawki, sikorki, sójki, szpaki, kosy.

Lekcje rozpoczynają się przy budynku dyrekcji. Pierwszym punktem jest zazwyczaj tablica poświęcona generałowi Jerzemu Ziętkowi. To przy niej rośnie wspomniany cis. Później, uczniowie poznają różnicę między kasztanem, a kasztanowcem. Porównują liście i słyszą sporo o samych gatunkach. Uczestnicy lekcji dowiadują się też sporo o magnolii parasolowatej, metasekwoi chińskiej, ambrowcu amerykańskim. Prowadzący mówi o tym, że jego właściwości są wykorzystywane w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym.

– Opowiadamy również o terminach nasadzeń po zimnej Zośce i o tym, że wcześniejsze posadzenie roślin jednorocznych, grozi ich przemarznięciem – wyjaśnia Golasz i dodaje, że grupy są zazwyczaj bardzo zainteresowane i zadają sporo pytań.

Zajęcia trwają najczęściej od dwóch do trzech godzin lekcyjnych. Uczestnicy odpoczywają w siłowni przy Dużej Łące. Odwiedzają też Rosarium oraz Ogród Bylinowy.

Młodzież przyjeżdża z całego Śląska, m.in. z Chudowa, Mysłowic, Świętochłowic. Ewa Kowalczyk, nauczycielka przyrody ze Szkoły Podstawowej numer 16 w Bytomiu, zabrała na lekcję do Parku Śląskiego swoich uczniów.

– Koleżanka odwiedziła park w zeszłym tygodniu i też była bardzo zadowolona. Zajęcia są prowadzone w przystępnej formie – uważa.

– Uczniowie lubią takie wycieczki, spędzanie czasu na otwartej przestrzeni. Jesteśmy z Bobrka, a tam krajobraz jest raczej postindustralny. Nie mamy bezpośredniego kontaktu z przyrodą, a główny, bytomski park, jest teraz w remoncie – dodaje.

Lekcje ekologiczne będą kontynuowane również w nowym roku szkolnym. Zapisy ruszą 15 sierpnia.

Więcej informacji można uzyskać, pisząc na adres mailowy fundacja@parkslaski.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również