Katalog firm dodaj ›

Jesteś w kategorii: Katalog firm » Ośrodki Kultury
Inne firmy z tej branży:  poprzednia / następna

Teatr Rozrywki

Branże w których działa firma:
 • Teatry /
 • ul.Konopnickiej 1, 41-500 Chorzów
  tel. 32 346 19 30
  tel.kom. -
  fax 32 346 19 39

  Napisz do firmywyślij zapytanie »


  Strona internetowa: www.teatr-rozrywki.pl
  Rok założenia: 1985

  Godziny otwarcia:
  Poniedziałek-Piątek Sobota Niedziela
  8:00 - 16:00brak danychbrak danych

  Opis firmy

   Początki Teatru Rozrywki sięgają roku 1976, kiedy to w Komitecie ds. Radia i Telewizji zrodził się pomysł, aby przy katowickim ośrodku TVP powołać Music Hall- swoista mieszanka rewii, variette i musicalu, połączona z recitalami gwiazd.

   Jedną z pierwszych decyzji, dotyczących budowy nowego zespołu artystycznego, było utworzenie Studium Taneczno-Wokalnego, w którym adepci mogli poznać tajniki śpiewu, aktorstwa, tańca, stepu, akrobatyki scenicznej, pantomimy, a nawet kaskaderki. Jednym z adeptów był Janusz Józefowicz.

   Nowa instytucja nie ustrzegła się od wielu problemów, które dotyczyły głównie założeń organizacyjno-programowych, ale i pewnych szczegółów realizacyjnych.Uroczyste otwarcie Teatru i pierwszą premierę dla publiczności odwlekano z roku na rok. W końcu nadszedł rok 1981, kiedy to zawierucha społeczno-polityczna wstrzymała wszelkie prace. Ostatecznie w połowie lat 80. zapadła decyzja, aby telewizyjny Music Hall przekształcić w Teatr Rozrywki.

   1 stycznia 1985 roku (tego dnia Państwowy Teatr Rozrywki w Chorzowie, jako spadkobierca Music Hallu został przejęty od Radiokomitetu przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach) narodziła się jedna z najciekawszych obecnie scen teatralnych w Polsce.

   Siedzibą teatru od początku jego istnienia jest piękny, secesyjny budynek w samym centrum miasta, nieopodal chorzowskiego Rynku. Powstał w roku 1900 i do końca II wojny światowej pełnił funkcję ekskluzywnego hotelu Graf Reden, który szybko stał się najbardziej znany w mieście.  W hotelu tym odbywały się najwytworniejsze bale karnawałowe, na które zjeżdżali goście nawet z samego Berlina! W sali widowiskowej z widownią na ponad dwa tysiące osób występowali znani artyści i zespoły teatralne. Restauracja i kawiarnia hotelowa zasłynęły wkrótce wyśmienitą kuchnią, doskonałymi trunkami oraz gościnnością właściciela hotelu, Franza Oppawskiego (Franzka).

   Teatr posiada cztery zespoły artystyczne: zespół aktorski, wokalny i balet oraz własną orkiestrę. Taka struktura pozwala na budowanie zróżnicowanego formalnie i stylistycznie repertuaru.

   Przy Teatrze Rozrywki działa także Chór Dziecięcy, występujący w spektaklach oraz samodzielnie i z orkiestrą w ramach specjalnych koncertów. Funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru Rozrywki pełni Dariusz Miłkowski.

   Od początku istnienia bardzo wyraźnie określono linię programową chorzowskiej sceny. Dominowały widowiska muzyczne i musicale, uzupełniane tytułami komediowymi i dramatycznymi. Ogromną popularnością cieszyły się na przykład przeniesienia koncertów galowych kolejnych wrocławskich Przeglądów Piosenki Aktorskiej, w których występowała cała plejada znakomitych aktorów.

   Na chorzowskiej scenie wystąpili m.in. słynna włoska piosenkarka Milva, legendarny bard Bułat Okudżawa, niemiecka aktorka, urodzona w Chorzowie Hanna Schygulla, wybitny tancerz Michaił Barysznikow i wielu, wielu innych. Ewa Demarczyk koncertowała wielokrotnie, a Krystyna Janda czy Michał Bajor wręcz zaprzyjaźnili się z "Rozrywką". Chorzowscy widzowie od lat mają okazję obcować z wielkimi pozycjami teatru dramatycznego, przy okazji wizyt Narodowego Teatru Starego z Krakowa oraz scen stołecznych: Powszechnego, Polskiego, Polonii i Współczesnego. Teatr Rozrywki gościł również księdza profesora Józefa Tischnera, Sławomira Mrożka i Krzysztofa Pendereckiego, konsekwentnie realizując ideę umożliwiania publiczności żywego kontaktu z wielkimi osobowościami szeroko pojętej kultury narodowej.

   Oblicze artystyczne Teatru Rozrywki określa jednak przede wszystkim repertuar własny. Miały tu miejsce polskie prapremiery widowisk muzycznych i musicali (m.in. "Dzisiaj wielki bal w Operze" J. Tuwima, "Kat i błazen" J. Wericha, "Czarodziej z krainy Oz" F. L. Bauma, "Evita" A. L. Webbera, "Pocałunek kobiety-pająka" J. Kandera, "The Rocky Horror Show" R. O'Briena, "The Canterville Ghost" J. Williamsa, "Dyzma — musical" W. Młynarskiego, "Rudolf Valentino" Z. Rudnickiej, "Rent" J. Larsona, "Spin — musical" D. Pashley'a ).

   Wielkim wydarzeniem artystycznym stał się swego czasu autorski spektakl Józefa Szajny "Ślady" z muzyką znakomitego śląskiego kompozytora Aleksandra Lasonia, prezentowany na wielu festiwalach w kraju i za granicą.

   Ogromnym uznaniem publiczności cieszyły się i cieszą nadal światowe przeboje musicalowe, takie jak "Opera za trzy grosze", "Ocean niespokojny", "Skrzypek na dachu" (14 sezonów na afiszu!), "Jesus Christ Superstar", "West Side Story", "Cabaret" i "Człowiek z La Manchy". W dwóch ostatnich przedstawieniach wspaniałe kreacje stworzył niezapomniany Stanisław Ptak, przez kilkanaście ostatnich lat życia związany z "Rozrywką". Lista jego znakomitych ról w Chorzowie jest dużo dłuższa, tym bardziej Jego odejście (30 czerwca 2002 r.) stało się dla Teatru Rozrywki wielką i bolesną stratą. Podobnie jak śmierć wybitnego reżysera, Marcela Kochańczyka (15 lipca 2002 r.) — autora większości musicalowych inscenizacji w Teatrze Rozrywki.

   Wśród realizatorów, chętnie podejmujących współpracę z chorzowskim zespołem, są takie znakomitości, jak reżyserzy Ingmar Villqist i Laco Adamik, scenografowie i kostiumolodzy: Barbara Ptak, Elżbieta Terlikowska, Paweł Dobrzycki, Jacek Zagajewski czy Jerzy Rudzki, choreografowie: Zofia Rudnicka, Henryk Konwiński czy Katarzyna Aleksander-Kmieć oraz tłumacze, tacy jak Wojciech Młynarski, Andrzej Ozga, Michał Ronikier, Michał Rusinek i wielu innych.

   Wybitni twórcy i aktorzy – wielokrotnie uhonorowani Złotymi Maskami, nagrodami Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury i innymi nagrodami środowiskowymi – dają świadectwo jakości prezentowanych tu przedstawień. Świadectwo to również daje publiczność. Od kilku lat liczba widzów odwiedzających Teatr Rozrywki przekracza rocznie 120 tysięcy!

   Zespół artystyczny

   Kierownictwo:

   Dariusz Miłkowski - Dyrektor Naczelny i Artystyczny
   Michał Biliński - Zastępca Dyrektora
   Dorota Borowy - Główny Księgowy
   Jerzy Jarosik - Kierownik Muzyczny
   Jolanta Król - Kierownik Literacki

   Aktorzy:

   Beata Chren
   Małgorzata Gadecka
   Marta Kloc
   Izabella Malik
   Maria Meyer
   Róża Miczko
   Anna Ratajczyk
   Alona Szostak
   Marta Tadla
   Marek Chudziński
   Jarosław Czarnecki
   Marian Florek
   Artur Gotz
   Jacenty Jędrusik
   Krzysztof Knurek
   Andrzej Kowalczyk
   Mirosław Książek
   Adam Szymura
   Sebastian Ziomek

    

    

   Dodatkowe informacje

   • Akceptujemy karty płatnicze
    Akceptujemy
    karty płatnicze

   Wyślij zapytanie

    
    
    
    

   - prześlij kopię formularza na mój adres e-mail

   Polecenia


   Poleć firmę Wydrukuj ulotkę polecenia »

   Ogłoszenia

   Użytkownik w tym momencie nie ogłasza się w portalu.

   Aukcje

   Użytkownik nie aktywował aukcji Allegro.pl.
   Chcesz, aby w tym miejscu wyœwietliły się Twoje aukcje?

   Napisali o Nas

   W portalu nie opublikowano żadnej informacji dot. firmy.

   Mapa dojazdu

   Słowa kluczowe

   2586
   Twój schowek