Wiadomości z Chorzowa

256 mln na modernizację kolei w województwie śląskim. Podpisano umowę!

  • Dodano: 2019-01-17 08:15, aktualizacja: 2019-01-17 08:20

Pociągi towarowe w województwie śląskim pojadą szybciej. PKP PLK rozpoczyna inwestycję za ponad 256 mln zł.

W podpisaniu umowy zawartej pomiędzy PKP PLK i wykonawcą inwestycji uczestniczyli przedstawiciele władz regionu

W podpisaniu umowy zawartej pomiędzy PKP PLK i wykonawcą inwestycji uczestniczyli przedstawiciele władz regionu – marszałek Jakub Chełstowski i wojewoda Jarosław Wieczorek. Wymienione zostaną tory, rozjazdy, sieci trakcyjne i urządzenia sterowania ruchem m.in. na trasie z Bytomia do Zabrza Biskupic, z Mysłowic Brzezinki w stronę Dąbrowy Górniczej Ząbkowic.

Dziękuję stronie rządowej za skuteczną realizację „Programu dla Śląska”. Potrzebujemy takich inwestycji, żeby konkurować na rynku jako województwo śląskie. Ta umowa poprawi naszą infrastrukturę kolejową, usprawni komunikację i zwiększy szanse na intensywny rozwój gospodarczy całego regionu – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Łącznie inwestycja obejmie ponad 28 km linii

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę na zaprojektowanie i wykonanie robót na linii kolejowej nr 132 na odcinku Bytom – Zabrze Biskupice, linii nr 147 na odcinku Zabrze Biskupice – Maciejów oraz linii nr 180 na odcinku posterunek Dorota – Mysłowice Brzezinka. PLK wykonają również prace torowe w stacji Bytom Bobrek. 

To kolejny ważny element inwestycyjny w regionie. „Program dla Śląska” to gigantyczny katalog inwestycji twardych i miękkich, w którym bardzo ważne miejsce zajmuje modernizacja linii kolejowych. Po odnowionych trasach sprawniej pojedzie więcej ładunków, co zwiększy konkurencyjność transportu kolejowego, a co za tym idzie zapewni rozwój gospodarki i naszego regionu – mówił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

W ramach prac zostaną wymienione 34 km torów i sieci trakcyjnej oraz 32 rozjazdy. Zaplanowano odnowę 35 obiektów inżynieryjnych, m.in. mostów, przepustów i wiaduktów w Zabrzu przy ul. Mikulczyckiej, Grunwaldzkiej i Wolności, a także w Sosnowcu przy ul. Skwerowej. Wartość inwestycji to ponad 256 mln zł netto. Prace wykona firma PORR SA. Zakończenie projektu planowane jest w 2022 roku. Projekt ubiega się o dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W Krajowym Programie Kolejowym w województwie śląskim są inwestycje, które usprawniają przewóz ładunków. Wraz ze wzrostem prędkości skróci się czas przewozu towarów. Nowoczesna kolej to także ograniczony wpływ transportu na środowisko i mniej ciężarówek na drogach – tłumaczył Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Warto podkreślić, że przez likwidację ograniczeń prędkości pociągi pojadą szybciej, do 100 km/h. Zwiększy się też przepustowość tras, dzięki czemu pojedzie więcej składów z towarami. Inwestycja pozytywnie wpłynie na konkurencyjność kolei w stosunku do innych gałęzi transportu. Sprawniejszy przejazd składów towarowych zapewni nowa sieć trakcyjna i nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym. O bezpieczeństwo w ruchu kolejowym zadbają dyżurni pracujący w wyremontowanych nastawniach na stacji Zabrze Biskupice oraz w Maciejowie Północnym. Zwiększy się również poziom bezpieczeństwa m.in. na przejeździe kolejowym w Zabrzu przy ul. Ziemskiej, gdzie zostaną wymienione urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zastosowanie torów bezstykowych i ekranów akustycznych ograniczy oddziaływanie kolei na otoczenie.

Aktualnie w województwie śląskim PKP PLK, dzięki inwestycjom z Krajowego Programu Kolejowego, zwiększa możliwości przewozu m.in na liniach: Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle, Chybie – Żory – Rybnik – Nędza, Wyczerpy – Chorzew Siemkowice, Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce – Dąbrowa Górnicza Wschodnia. Planowana jest także modernizacja śląskiego odcinka Magistrali Węglowej: Chorzów Batory – Nakło Śląskie, który usprawni przewóz towarów w kierunku portów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również