Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

41 obdarowanych rodzin!

  • Dodano: 2012-12-14 15:45, aktualizacja: 2012-12-15 12:22
W miniony weekend w całej Polsce miał miejsce dwunasty już Finał akcji Szlachetna Paczka. Od trzech lat, akcja ta organizowana jest także w Chorzowie! Z roku na rok, w naszym mieście rośnie liczba Wolontariuszy oraz obdarowanych rodzin.
 
 
Szlachetna Paczka to projekt Stowarzyszenia Wiosna, założonego przez ks. Jacka Stryczka. Zaczęło się od inicjatywy małej grupki studentów z duszpasterstwa akademickiego w Krakowie – Paczki wręczono wtedy trzydziestu ubogim rodzinom. W tym roku akcja dotarła do 13 230 rodzin. Skąd taki sukces? Głównym założeniem Szlachetnej Paczki jest tzw. mądra pomoc, czyli impuls do działania. Według tej zasady, otrzymana Paczka ma być nie tylko pomocą materialną, ale przede wszystkim inspiracją do zmiany swojej sytuacji i do odzyskania wiary w siebie.
Zasada działania akcji jest bardzo prosta. Wolontariusze odwiedzają rodziny i przeprowadzają ankiety dotyczące ich sytuacji oraz najważniejszych potrzeb. Jeśli dana rodzina zostaje zakwalifikowana do akcji, na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl pojawia się jej opis. Kiedy baza z opisami rodzin zostaje otwarta, każdy z nas może do niej wejść, jednym kliknięciem myszki wybrać rodzinę, której chce pomóc i z pomocą Wolontariuszy, zacząć tworzyć odpowiednią paczkę. 
Co powinno w niej być? Przede wszystkim rzeczy, które rodzina określiła jako najpilniejsze potrzeby – może to być żywność, środki czystości, odzież, sprzęt AGD, meble, leki. Wszystko zależy od rodziny. I to właśnie jest najważniejsze w tej akcji – nasza Paczka odpowiada na konkretne potrzeby i dzięki temu ma szanse naprawdę zmienić trudną sytuację danej rodziny. Warto również pamiętać, że Paczka to prezent. W trakcie przeprowadzania ankiet, Wolontariusze pytają także o marzenia poszczególnych członków rodziny. W końcu chodzi też o to, żeby dać innym odrobinę radości w ten świąteczny czas.
 
 
Kiedy dwa lata temu Chorzów stawiał swoje pierwsze kroki w Szlachetnej Paczce, w rejonie było zaledwie kilku wolontariuszy, którym udało się pomóc kilkunastu Rodzinom. Rok później Wolontariuszy znacznie przybyło, a liczba obdarowanych rodzin przekroczyła 30. Tegoroczna edycja akcji pokazała, że Chorzów radzi sobie coraz lepiej – w ciągu dwóch miesięcy 27 Wolontariuszy odwiedziło ponad 60 rodzin, z których 41 zostało zakwalifikowanych. Jak co roku, wszystkie rodziny znalazły swojego Darczyńcę i otrzymały wspaniałe paczki. Coraz większe sukcesy, chorzowscy Wolontariusze zawdzięczają miejscowym instytucjom, które chętnie angażują się w akcję. Wydział Zamiejscowy w Chorzowie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu co roku udostępnia salę, którą Wolontariusze na te dwa grudniowe dni zamieniają w Magazyn, do którego Darczyńcy przywożą gotowe Paczki. W ich rozwożeniu pomaga chorzowska Straż Miejska. 
 
 
Mimo, że od tegorocznego Finału Szlachetnej Paczki minęło zaledwie kilka dni i Wolontariusze odpoczywają po 2 miesiącach pracy, to nikt nie ma wątpliwości, że za rok znów zmobilizują się do działania i zrobią wszystko, by pobić kolejne rekordy w pomaganiu. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.