Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

6 chorzowian w rejestrze przestępców seksualnych

  • Dodano: 2018-01-05 11:30

1 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło dane sprawców przestępstw na tle seksualnym. Wśród skazanych znajduje się sześciu mężczyzn urodzonych w Chorzowie.

Na liście znajdziemy nazwiska sześciu chorzowian. Najczęściej dopuścili się gwałtu na małoletnich poniżej 15. roku życia. Najstarszy z mężczyzn ponad 30 lat temu popełnił przestępstwo z art. 168 § 2 kk/69, czyli gwałt zbiorowy lub gwałt ze szczególnym okrucieństwem. Dziś ma 53 lata i przebywa poza województwem śląskim. Część sprawców już odsiedziało karę więzienia, niektórzy przebywają na warunkowym zwolnieniu.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

Rejestr jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości tutaj. Podzielono go na dwie części.

Do części niepublicznej mają dostęp tylko przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Dyrektorzy szkół czy organizatorzy wypoczynku dla dzieci (np. kolonii letnich, wyjazdów na ferie zimowe, agroturystyki, obozów sportowych) będą musieli sprawdzać, czy nowo zatrudniane przez nich osoby figurują w tym rejestrze. Kto tego nie dopełni lub zatrudni osobę, o której wie, że figuruje ona w rejestrze, narazi się na karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł;

Najgroźniejsi przestępcy trafili też do rejestru publicznego. Znajdziemy tu nie tylko personalia i wizerunek sprawcy, ale też datę popełnienia przez niego czynu oraz informację o orzeczonych karach.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Wanda Sułkowska

    Społecznie cenna inicjatywa. Brakuje informacji: profil zawodowy sprawcy. To by dawało wgląd w sytuację społeczną. Czekam na opracowania statystyczne; "Kim jest polski pedofil".

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.