Wiadomości z Chorzowa

Chcą bronić rzeźb w Parku Śląskim

  • Dodano: 2017-11-30 19:00

Choć Park Śląski co roku odwiedzają miliony ludzi i stanowi jeden z najciekawszych punktów na mapie regionu, nie da się ukryć, że wymaga wielu poprawek.


Mieszkańcy od lat domagają się remontu Fali, Kapelusza, rewitalizacji i wydłużenia kolejki wąskotorowej, poprawy parkowych chodników i małej infrastruktury.


Niedawno dostrzeżono kolejne zaniedbanie. Lokalni działacze wystosowali “List w obronie rzeźb Parku Śląskiego”, skierowany do Marszałka Województwa, prezesa Parku Śląskiego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Trafnie punktują zaniedbania, prowizorkę i niedokończone prace przy części obiektów. Oraz utratę innych, cennych z punktu widzenia kultury i historii kompleksu parkowego.

Treść petycji:

Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa 
Prezes Parku Śląskiego Aneta Moczkowska 
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski 


Szanowni Państwo, Jesteśmy zaniepokojeni skandalicznymi zaniedbaniami w zakresie opieki nad kolekcją zabytkowych rzeźb znajdujących się w kolekcji Parku Śląskiego. Kolekcja rzeźb wpisana do rejestru zabytków ruchomych w 2009 roku nie doczekała się nadal kompleksowego programu, który zapewniłby rzeźbom niezbędne prace konserwatorskie.

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Jerzego Ziętka budował swoją kolekcję rzeźb przez blisko pół wieku. Dzięki aktywnej polityce współpracy Parku z śląskimi artystami, kolekcja ma unikatowy w skali kraju charakter i skalę. Postępujący proces komercjalizacji przestrzeni Parku sprawił, że rzeźby plenerowe ulegają postępującej technicznej degradacji, a niektóre zostały za przyzwoleniem Parku, zasłonięte przez treści reklamowe (frysk na pawilonie propagandy) lub przez dziką zieleń.  Efektem wieloletnich zaniedbań prac konserwatorskich i remontowych parkowych rzeźb jest między innymi bezpowrotna utrata rzeźby „Pawie” Anny Dębskiej. Pozostałe rzeźby tej autorki („Źrebaki”, „Łanie”, „Wilki” oraz „Perkoz”) zostały usunięte z ekspozycji w Parku i niszczeją w tej chwili przechowywane pod wiatami magazynowymi. Liczne rzeźby umiejscowione w Galerii Rzeźby Śląskiej znajdują się w opłakanym stanie technicznym i wymagają natychmiastowej interwencji. Symboliczna dla Parku rzeźba „Karolinka” Leopolda Trybowskiego, czeka na remont obudowana prozaicznym rusztowaniem. Remont ten, według zapewnień dyrekcji Parku, miał się rozpocząć ponad 2 lata temu. Tymczasem nie doczekaliśmy się ani rozpoczęcia remontu, ani informacji o przyczynach tego opóźnienia.


Nie godzimy się na lekceważenie wartości historycznej i artystycznej tych obiektów, zwracamy się z prośbą o podjęcie kroków, które zapewnią powrót rzeźb do ekspozycji i do właściwej kondycji technicznej. Wnioskujemy o niezwłoczne rozpoczęcie współpracy pomiędzy Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Śląskim Urzędem Marszałkowskim oraz Zarządem Parku Śląskiego, w celu inwentaryzacji parkowych rzeźb i zapewnienia finansowania dla niezbędnych prac remontowych. Liczymy na to, że poczucie odpowiedzialności wśród osób zarządzających Parkiem i województwem pozwoli na to, że kolejne pokolenia miłośników Parku będą mogły cieszyć się obecnością parkowych rzeźb, które na stałe wpisały się w niepowtarzalny pejzaż i charakter Parku Śląskiego.

Łukasz Korsak, Ratujmy Park Śląski

Miejmy nadzieję, że adresaci odpowiedzą na głos aktywistów.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.