Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Park Linowy w Parku Śląskim czeka na nowego dzierżawcę. Konieczny będzie remont

  • Dodano: 2021-09-15 14:00

Park Linowy w Parku Śląskim czeka na nowego dzierżawcę. W skład atrakcji wchodzą m.in. cztery trasy, w tym trzy (trasa mała, średnia i trudna) zawieszone na 26 drewnianych palach o wysokości 15 metrów. Niedawno ogłoszono przetarg na dzierżawę, a oferty można składać do 27 września.

Czy znajdzie się chętny na wznowienie działalności Parku Linowego?

To już drugi konkurs na dzierżawę terenu Parku Linowego w Chorzowie, który ma aż cztery trasy o różnym poziomie trudności. Duży park linowy wybudowano w 2007 roku, a więc jeszcze przed wprowadzeniem obowiązujących polskich norm dla takich atrakcji. Jednakże już w 2012 roku przeprowadzono modernizację parku, podczas której poprawiono cześć przeszkód oraz system naciągowy słupów nośnych tras.

Dzierżawa obejmuje teren o pow. 15.845,00 m2 znajdujący się na działce ewid. nr 127/1 przy Al. Dojazdowej 1 w Chorzowie. To własność województwa śląskiego, ale zarządzana jest przez Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka S.A. w Chorzowie. Na terenie obiektu znajduje się budynek o pow. użytkowej 197 m2. Jak podkreślają przedstawiciele Parku Śląskiego, dzierżawca będzie dysponował wyposażeniem Parku Linowego. 

Wyposażenie Parku Linowego w Chorzowie: 

  • Cztery trasy w tym trzy (trasa mała, średnia i trudna) zawieszone na 26 drewnianych palach o wysokości 15 metrów. 
  • Łączna długość tras dla dużego parku wynosi ok. 600m w tym 39 platform i 43 przeszkody. 
  • Trasa mini – odrębna atrakcja umiejscowiona nieopodal dużego Parku Linowego –wybudowana w 2011 roku. 
  • Trasa mała to 12 przeszkód rozwieszonych pomiędzy 11 platformami na wysokości od 2,5m do 3m. Długość tej trasy to 117 metrów.
  • Trasa średnia to 14 przeszkód rozwieszonych pomiędzy 13 platformami na wysokości od 6 do 9 m. Długość tej trasy to 190 metrów.
  • Trasa trudna to 17przeszkód rozwieszonych pomiędzy 15 platformami na wysokości od 6,5 do 10,5 m. Długość tej trasy to 296metrów.
  • Trasa Mini Parku Linowego o długości 90 m składająca się z 12 przeszkód i 11 domków. Przeznaczona dla dzieci w wieku 3 –12 lat.

Park Linowy musi przejść gruntowny remont

Obiekt wydaje się atrakcyjny, a podobne parki cieszą się dziś dużym zainteresowaniem, jednakże wyposażenie chorzowskiego Parku Linowego jest w fatalnym stanie technicznym. Jak informuje Park Śląsku, obiekt wymaga napraw i dostosowania do norm bezpieczeństwa PN-EN 17109:2020-08.

- Obecnie wyposażenie Parku Linowego jest w bardzo złym stanie technicznym. Nie nadaje się do użytkowania oraz po ostatnim przeglądzie nie otrzymał certyfikatu bezpieczeństwa. Aby Park Linowy mógł być użytkowany, należy dostosować go do aktualnej normy PN-EN 17109:2020-08 oraz wykonać szereg napraw, wycenionych w marcu 2021 r. na kwotę 193 230,00 zł netto – czytamy w ogłoszeniu przetargowym.

Park Linowy można wydzierżawić na 5 lat. Okres ten liczony jest od momentu zakończenia okresu adaptacyjnego, czyli okresu wykonywania remontu. Minimalna stawka dzierżawy tj. cena wywoławcza stanowiąca miesięczny czynsz po zakończeniu okresu adaptacyjnego wynosi: 6 tys. zł netto.

Warto też dodać, że czynsz adaptacyjny uiszczany w okresie trwania remontu wynosi 25% ostatecznej stawki netto, jednakże poza czynszem oraz czynszem adaptacyjnym dzierżawca zobowiązuje się do uiszczania opłat za media. To jednak nie wszystko.

Zgodnie z ogłoszeniem przetargowym, przyszły dzierżawca będzie zobowiązany do opłacenia równowartości podatku od nieruchomości dotyczącego Parku Linowego, której wysokość każdorazowo ustalana będzie na podstawie stosownej uchwały Rady Miasta, na terenie którego znajduje się Park Linowy. Równowartość podatku od nieruchomości za cały rok 2021 wynosi 33 784,53 zł.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.