Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Chorzowskie pociągi do Europy

  • Dodano: 2017-10-12 14:15

Chorzowskie zakłady Alstom Konstal wyprodukują ponad 200 pociągów, które będą poruszać się po liniach kolejowych w Holandii i Włoszech. Na początku października zaprezentowano maszyny, które trafią w najbliższych latach na zachód Europy.

Maszyny, które zasilą holenderskie i włoskie linie kolejowe to pociągi Coradia Stream. Zostały one zaprojektowane przez wielonarodowy zespół, który powstał dzięki współpracy zakładów w Belgii, Niemczech, Włoszech, Francji i Polsce. To właśnie zakłady Alstom z Chorzowa będą odpowiedzialne za ich produkcję.

Pierwsze zamówienie na nowe pociągi zostało zlecone prze NS – holenderskie narodowe linie kolejowe i dotyczyło 79 maszyn. Mają one kursować na linii Amsterdam-Rotterdam-Breda i Haga-Eindhoven, z maksymalną prędkością 200 km/h. Coradia Stream, nazwane przez NS Intercity Next Generation (ICNG), mają wjechać na holenderskie tory w 2021 roku.

Drugie zamówienie, które dotyczy 150 pociągów został złożone przez włoskie linie Trenitalia w sierpniu zeszłego roku. Maszyny, tam nazwane Pop, zostały tak zaprojektowane by mogły się poruszać po różnych włoskich regionach. Pociągi zostały zaprezentowane w Mediolanie w trakcie wystawy Expoferroviaria. Pierwsze 49 pociągów ma trafić do Trenitalii w 2019 roku.

Corodia Stream to niskopodłogowe elektryczne zespoły trakcyjne, zaprojektowane z myślą o transporcie regionalnym i międzymiastowym, które opracowano specjalnie na rynek europejskich. Odpowiedzialny za produkcję Alstom posiada w Chorzowie fabrykę taboru szynowego, a także centrum serwisowe dla Pendolino w Warszawie.

Następna informacja