Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Chorzowskie szpitale oficjalnie połączone

  • Dodano: 2017-08-02 09:00, aktualizacja: 2017-08-30 09:37

Od 1 sierpnia Zespół Szpitali Miejskich i Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii są oficjalnie połączone i będą funkcjonować pod nazwą ZSM.

Rządowe zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania szpitali spowodowały konieczność połączenia Zespołu Szpitali Miejskich i Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii. Tylko dzięki temu w pracy obu jednostek nic się nie zmieni: Pacjenci będą mogli leczyć się na tych samych oddziałach, korzystać z tych samych pracowni i poradni. Połączenie to także gwarancja stałego podnoszenia jakości leczenia, zwiększenia szans na rozwój i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań.

Od 1 sierpnia 2017 roku w Chorzowie działa już szpital połączony w dwóch lokalizacjach – przy ul. Strzelców Bytomskich 11, gdzie leczeni są dorośli i ul. Truchana 7, gdzie leczone są dzieci. – czytamy na stronie CHCPiO.

Obie placówki musiały zostać połączone w związku z powstaniem tzw. „sieci szpitali”, która ma zapewnić finansowanie wybranym szpitalom. Zarówno ZSM jak i CHCPiO były wpisane do sieci, jednak ze względu na zawarte w czerwcowej ustawie kryteria tylko szpital dziecięcy mógłby otrzymywać ryczałt na wszystkie oddziały, natomiast placówka dla dorosłych tylko na część. Dzięki połączeniu wszystkie oddziały ZSM i CHCPiO mają zagwarantowane finansowanie na najbliższe lata.

Aby połączenie było możliwe trzeba było na ten cel przeznaczyć 800 tysięcy złotych z budżetu miasta. To właśnie chorzowski magistrat wyszedł z inicjatywą połączenia placówek jeszcze na początku tego roku. Droga do fuzji była trudna, ponieważ pracownicy szpitala pediatrycznego byli przeciwni tej procedurze, bojąc się o przyszłość i renomę placówki.

Spór był na tyle poważny, że wojewoda śląski dwukrotnie zwoływał w tej sprawie Wojewódzką Komisję Dialogu Społecznego. Dodatkowo władze województwa uchyliły pierwszą uchwałę o połączeniu szpitali z lutego tego roku, jednak chorzowscy radni nie dali za wygraną i ponownie przyjęli dokument w kwietniu, czego owocem jest sierpniowa fuzja. W trakcie sporu swoje stanowisko stracił ówczesny dyrektor CHCPiO Grzegorz Szpytka, który także był przeciwnikiem fuzji, a na stanowisku zastąpił go Włodzimierz Kaczmara. Scalone szpitale trafiły pod skrzydła Anny Kosyk, czyli dotychczasowego dyrektora ZSM.

Najnowsze informacje z Chorzowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.