Wiadomości z Chorzowa

Czy "podwójny rocznik" znajdzie miejsca w chorzowskich szkołach?

  • Dodano: 2019-06-19 14:00

Szkoły podstawowe i gimnazja opuścił właśnie „podwójny rocznik” uczniów – to efekt reformy edukacji wprowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Czy znajdą oni miejsca w chorzowskich szkołach? Urzędnicy zapewniają, że są na to przygotowani.

W ubiegłym roku gimnazja w Chorzowie ukończyło 920 uczniów, w tym jest ich ponad dwa razy więcej - gimnazja i podstawówki opuściło 2064 dzieci.

Na „podwójny rocznik” czeka więcej miejsc w chorzowskich szkołach

W chorzowskich szkołach średnich na rok 2019/20120 przygotowano w sumie 3 019 miejsc, o ponad tysiąc więcej niż w ubiegłym roku – informuje biuro prasowe Urzędu Miasta Chorzów. Osobne miejsca są dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. 

Gimnazja w Chorzowie ukończyło w tym roku 1030 uczniów, a przygotowano dla nich 1483 miejsca

  • 661 w liceach ogólnokształcących
  • 578 w technikach
  • 244 w szkołach branżowych

Chorzowskie szkoły podstawowe opuściło 1034 uczniów, czeka na nich 1536 miejsc

  • 656 w liceach ogólnokształcących 
  • 606 w technikach
  • 274 w szkołach branżowych

Jest więc spora nadwyżka miejsc w stosunku do uczniów, którzy ukończyli gimnazja i podstawówki. Jednak w rekrutacji do tych najlepszych w Chorzowie, takich jak Uniwersyteckie I LO im. Juliusza Słowackiego czy III LO im. Stefana Batorego, będzie w tym roku większa konkurencja. Uczniowie z Chorzowa nie mogą jednak liczyć na specjalne traktowanie

- Uczniowie mieszkający w Chorzowie nie mają i nigdy nie mieli pierwszeństwa w przyjęciach do chorzowskich szkół (obowiązują zasady rekrutacji zawarte w ustawie Prawo oświatowe). Pierwszeństwo mają laureaci olimpiad, a następnie o sukcesach rekrutacyjnych decyduje liczba punktów – przyjmowani są po kolei kandydaci z najwyższą liczbą punktów aż do wyczerpania limitu miejsc w danym oddziale – informuje Karolina Skórka, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Chorzów.


Obecnie aż 51% uczniów uczniów chorzowskich liceów mieszka poza Chorzowem, w technikach takich uczniów jest 34,3%, a w szkołach branżowych 28,8%. 

"Podwójny rocznik" to efekt likwidacji gimnazjów


"Podwójny rocznik" to efekt likwidacji gimnazjów, co stanowiło jeden z elementów reformy edukacji wprowadzonej przez rząd PiS. Dziś, po raz kolejny, zwrócił na to uwagę Związek Nauczycielstwa Polskiego. Wystawił świadectwo Annie Zalewskiej, byłej minister edukacji odpowiedzialnej za wprowadzoną reformę. Na cenzurce znajdziemy tylko oceny niedostateczne i m.in. taki opis:

- Likwidując gimnazja spowodowała chaos organizacyjny i kadrowy w szkołach. Efektem tego są: przepełnione klasy, nauka na dwie lub trzy zmiany, „podwójny rocznik” w szkołach ponadpodstawowych w 2019 roku, wędrujący nauczyciele. 

„Podwójny rocznik” to jednak nie jedyny szkolny problem. Od września może wrócić kolejny - wznowienie strajku nauczycieli.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Profesor

    Ligoń był zapobiegliwy i w ubiegłym roku zrobił jedną klasę z trzech. Porażka

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również