Wiadomości z Chorzowa

Czym są i jak działają fundusze ETF? Poradnik dla początkujących

  • Dodano: 2022-10-07 10:30

ETF-y to wyjątkowo popularny produkt inwestycyjny. Jest to doskonały wybór zarówno dla doświadczonych jak i początkujących inwestorów. Każdy, kto jest na początku swojej drogi z inwestowaniem, powinien jednak dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki ETF-ów. W poniższym artykule dokładnie wyjaśniamy, czym są oraz jak działają fundusze ETF.

ETF, czyli Exchange Traded Fund

Skrót ETF pochodzi z języka angielskiego - Exchange Traded Fund, czyli w dosłownym tłumaczeniu fundusz notowany na giełdzie. Jest to specjalny rodzaj funduszy, które mają za zadanie odwzorowywanie konkretnych grup surowców bądź indeksów - mowa tu o indeksie giełdowym, koszyku akcji, walutach itd. ETF-y są najbardziej podobne do akcji spółek i posiadają mniej podobieństw do standardowych funduszy inwestycyjnych. 

Przykładowo - ETF obowiązujący na popularny polski indeks WIG20 powinien osiągać takie same wyniki jak posiadacze tych wszystkich akcji. Plusem inwestycji w fundusze ETF jest fakt, iż inwestor nie musi dokonać 20 pojedynczych transakcji zakupu akcji, ponieważ wystarczy, że zaopatrzy się w jeden fundusz ETF. Ogromna oszczędność czasu to zaleta, którą doceniają zarówno początkujący jak i doświadczeni inwestorzy. Wyjątkowa wygoda inwestowania to atut, który powoduje, że inwestycje tego typu z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Oczywiście, należy pamiętać o tym, że każda tego typu inwestycja obarczona jest określonym poziomem ryzyka. Pamiętajmy o tym, ponieważ kupowanie funduszy ETF bez odpowiedniej wiedzy może spowodować, że w krótkim czasie stracimy wszystkie zainwestowane pieniądze. 

Zalety funduszy ETF 

Najważniejsza zaleta funduszy ETF to przede wszystkim znacznie niższy koszt aniżeli przy zakupie klasycznych funduszy inwestycyjnych. Kolejny atut to zdecydowanie więcej możliwości w zakresie dywersyfikacji. Gdy kupujemy jeden ETF, w praktyce kupujemy małe udziały w wielu aktywach jednocześnie, co jest ogromnym ułatwieniem.

Dodatkowo, jest to także ochrona na wypadek spadku wartości poszczególnych surowców. Podczas gdy jedne spółki tracą, inne z pewnością będą osiągać wzrosty. ETF-y cechują się również wysoką płynnością. Wszyscy posiadacze funduszy ETF mogą sprzedawać je w dowolnym momencie, co pozwala na efektywne regulowanie swego portfela w zależności od indywidualnych potrzeb oraz aktualnej sytuacji rynkowej. 

Kategorie funduszy ETF

Fundusze ETF dzieli się na kilka kategorii. Chodzi tutaj o:

  • globalne fundusze ETF - skupiają się one na monitoringu globalnych rynków, 
  • regionalne fundusze ETF - skupiają się na konkretnym regionie, na przykład polskich indeksach giełdowych,
  • surowcowe fundusze ETF - skupiają się na konkretnych surowcach bądź grupie towarów, 
  • sektorowe fundusze ETF - skupiają się na konkretnym sektorze, np. bankowości, telekomunikacji itd.,
  • obligacyjne fundusze ETF - skupiają się na obligacjach emitowanych przez rządy bądź korporacje. 

Jak widać, liczba możliwości pod względem zakupu funduszy ETF jest bardzo zróżnicowana. To, na który fundusz się zdecydujemy, powinno być uzależnione od kondycji poszczególnych indeksów a także poziomu akceptowanego przez nas ryzyka. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.