Wiadomości z Chorzowa

Do Parku Śląskiego wracają ekopatrole. Potrzebni są wolontariusze 

 • Dodano: 2021-10-14 18:00, aktualizacja: 2021-10-14 19:45

Już 26 października do Parku Śląskiego powracają ekopatrole, które realizowane są w ramach projektu “Parkowa Kuźnia Wolontariatu”. Na stronie wydarzenia ponownie pojawiła się informacja o naborze wolontariuszy.  

Ekopatrole w Parku Śląskim 

Podczas tegorocznych wakacji wprowadzono w życie ekopatrole, które realizowane są w ramach projektu Fundacji Parku Śląskiego, czyli “Parkowej Kuźni Wolontariatu”. Po krótkiej przerwie organizatorzy ponownie zapraszają do wzięcia udziału w jesienno-zimowej edycji. Na stronie Parku Śląskiego pojawiła się informacja o naborze wolontariuszy.  

- Szukamy osób w wieku 15-60+ do uczestnictwa w patrolach, podczas których można przyczynić się do realnej pomocy dla natury Parku Śląskiego. Zbiórka w każdy wtorek o godz. 14:00 pod budynkiem Kapelusza - możemy przeczytać na stronie Parku Śląskiego. 

Jesienno-zimowa edycja rozpocznie się 26 października. Uczestnicy będą spotykać się w każdy wtorek od godziny 14:00 do 16:00. Udział w ekopatrolach jest bezpłatny.  W miejscu zbiórki ustawiona zostanie flaga Zielone Śląskie, co ułatwi znalezienie grupy. Podczas spotkania każdy uczestnik otrzyma gadżet ekowolontariusza (koszulkę, czapkę, pelerynę, bidon, notatnik lub torbę). Tydzień przed każdym ekopatrolem organizatorzy umieszczają na Facebooku konkretne informacje na temat zakresu prac. 

- Podczas ekopatroli staniesz się EKOWOLONTARIUSZEM projektu "Parkowa Kuźnia Wolontariatu" realizowanego w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy ze środków Funduszy norweskich i Funduszy EOG na lata 2014-2021 - czytamy.

Chcesz zostać ekowolontariuszem? Kliknij TUTAJ.

 

Co należy do zadań wolontariuszy? 

Ekopatrole to realna pomoc dla Parku Śląskiego. Co tydzień wolontariusze podejmują się czynności, które pozwalają zadbać o ład i czystość chorzowskich terenów.  

Do obowiązków wolontariuszy należy m.in.:

 • odchwaszczanie rabat,  
 • utrzymywanie w czystości obiektów typu siłownia, trzepaki place zabaw, altany,  
 • organizowanie akcji sprzątania świata,  
 • zabezpieczanie drogi ewakuacji z oczek wodnych zwierząt poprzez ustawianie kamieni, 
 • poprawianie zabezpieczeń drzew,  
 • mycie nowych mebli parkowych,  
 • walczenie z gatunkami inwazyjnymi,  
 • przygotowywanie i wieszanie nowych budek lęgowych.

Parkowa Kuźnia Wolontariatu 

Głównym założeniem projektu jest stworzenie międzypokoleniowego ekologicznego wolontariatu na terenie Parku Śląskiego, który ma zaktywizować lokalną społeczność, zarówno młodzież jak i seniorów, a przy tym zadbać o dobro “Płuc Śląska”. Parkowa Kuźnia Wolontariatu obejmuje dziesiątki godzin warsztatów prowadzonych w formie wykładów, spacerów i aktywnych spotkań. 

Projekt jest kierowany zarówno dla młodzieży od 15 roku życia, jak i seniorów 60+ z Chorzowa i okolic, którzy chcą przyłączyć się do tworzenia ekologicznego wolontariatu w Parku Śląskim i wspólnie zadbać o jego dobro. Taka forma aktywności jest inicjatywą społeczną, która pozwoli na integrację między pokoleniami, zdobycie nowej wiedzy i doświadczenia przez uczestników oraz realne wsparcie działań Parku. 

Projekt “Parkowa Kuźnia Wolontariatu” realizowany jest w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy ze środków Funduszy norweskich i Funduszy EOG na lata 2014-2021. 

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Xyz

  A myślałam że czasy "czynu społecznego" minęły bezpowrotnie . Co za szok !

 • Ehh..

  Nawiedzonych nie brakuje.przyjdą, przyjdą i jeszcze się będą cieszyć.

 • SZUKAM WOLONTARIUSZY

  Szukam ekowolontariuszy do programu ,,Moja Willa,,. Do zadań będzie należało strzyżenie trawy, grabienie liści, wynoszenie śmieci, szorowanie podjazdu i alejek, utrzymanie oczka wodnego, malowanie płotu, czyszczenie rynien. Udział w programie jest bezpłatny. Każdy wolontariusz otrzyma gadżet. Miotłę, łopatę, grabie lub szmatę.

  • SZUKAM WOLONTARIUSZY
   2021-10-14 22:46
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Es

  Mega tekst!! Respekt!!

 • JużLeca

  Nieźle, szukają robotników za darmo :)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.