Wiadomości z Chorzowa

Dołącz do tej idei

  • Dodano: 2012-04-02 10:45

Francja, Egipt, Japonia, Meksyk, a nawet Zjednoczone Emiraty Arabskie. Lista państw, które zaangażowały się w Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu jest długa. Dziś, 2 kwietnia we wszystkich tych krajach na niebiesko zapalą się wybrane budowle. W tym roku do akcji włączy się także WPKiW, dlatego na szyi parkowej rzeźby Żyrafy, która świecić będzie kolorem nieba, zawiśnie niebieska wstęga.

 
 
Nowy image na tę okazję zyska także katowicki Spodek. 
Ogólnoświatowa akcja została zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks, jej celem jest zwiększanie świadomości na temat autyzmu i problemów z jakimi spotykają się cierpiące na tę chorobę osoby – mówi Iwona Sosnowska-Wieczorek, jedna z organizatorek akcji w naszym regionie.
W ubiegłym roku ponad 2000 budynków w 180 miastach 48 krajów na świecie zmieniło swój kolor na niebieski w geście solidarności z osobami autystycznymi. Wśród błękitnych obiektów znalazły się m.in.: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, Universal Studio w Hollywood i Orlando, CN Tower w Kanadzie i wiele innych.
 
Autyzm to inaczej całościowe zaburzenie rozwoju, przejawiające się nieprawidłowościami w kontaktach społecznych, komunikacji oraz zachowaniu. – Według światowych danych objawy tego typu występują u 1 na 110 osób (jeszcze do niedawna mówiło się o 1 na 1000 osób) – wyjaśnia Sosnowska-Wieczorek.
2 kwietnia w auli Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach odbędzie się konferencja naukowa "Zapal się na niebiesko dla autyzmu" pod egidą Fundacji "In Corpore" oraz Centrum Diagnostyki i Terapii "In Corpore". Interdyscyplinarne gremium lekarzy, nauczycieli i terapeutów omówi szerokie spektrum zaburzeń autystycznych.
 
 
By wyrazić solidarność z osobami chorymi na autyzm wystarczy dopiąć do ubrania niebieski element. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również