Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Dzisiaj obchodzimy Halloween! Zobaczcie najśmieszniejsze MEMY!

 • Dodano: 2019-10-31 13:00

Halloween to coroczne "święto", wypadające zawsze 31 października. Dzień ten najchętniej obchodzą Amerykanie, Kanadyjczycy i Brytyjczycy, ale sympatycy Halloween są także wśród Polaków. Sprawdźcie jaka jest geneza tego dnia i zobaczcie śmieszne memy!

Halloween - skąd wywodzi się to popularne "święto"?

Halloween wywodzi się z przedchrześcijańskiego rytuału celtyckiego o nazwie Samhain, czyli "koniec lata". Z jednej strony był to czas radowania się minionymi zbiorami oraz powrotem bliskich do domów, z drugiej strony pojawiało się widmo zimy – czasu zmagań z głodem, chłodem i niedostatkiem światła słonecznego – w północnej Europie to zimą i wczesną wiosną umierało najwięcej ludzi. W powszechnej świadomości Halloween kojarzone jest ze świętem zmarłych – w rzeczywistości, zarówno poganie, jak i wcześni chrześcijanie upamiętniali zmarłych wiosną – między marcem a majem.

Druidzi wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Wierzono, że bóg śmierci Samhain sprowadzał wtedy na ziemię dusze osób zmarłych w minionym roku, aby odpokutowały swoje występki. Ważnym elementem obchodów Samhain było palenie ognisk, które miały przyciągnąć duchy dobre a odegnać duchy złe. Paleniska te były również wyrazem czci i wsparcia dla boga słońca i światła Luga, nad którym w tym czasie Samhain zaczynał zdobywać przewagę. Próbowano przebłagać Samhaina, składając mu ofiary – także z ludzi.

Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów.

Dynie, zabawa i straszne przebrania

Dziś Halloween kojarzy się przede wszystkim z rzeźbieniem w dyni, zabawą w "cukierek albo psikus", strasznymi kostiumami i horrorami. Święto to należy do najważniejszych elementów amerykańskiej kultury popularnej. Choć trafiło do USA z Irlandii, to z Ameryki rozprzestrzeniło się po całym świecie. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp.

Halloweenowe zwyczaje

 • Cukierek albo psikus

Do zabaw w Halloween zalicza się zabawa cukierek albo psikus (ang. trick or treat). Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka, otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

 • Apple bobbing

W tej zabawie należy bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek pływających w misce z wodą. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.

 • Inne zabawy

Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców. W ten dzień również istnieją różne formy wróżbiarstwa, np. wróżenie ze spodków.

Kontrowersje

W związku z pogańską genezą tego święta Halloween spotyka się z krytyką ze strony Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, episkopalnego i luterańskiego oraz innych kościołów protestanckich, a także Świadków Jehowy. Niektórzy przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego potępiają Halloween i utożsamiają je z kultem Szatana. Od kilku lat w Polsce katolicy z różnych miast organizują tego dnia przemarsze o nazwie "Korowód Świętych", zwane też gdzieniegdzie "Holy Wins".

Od obchodzenia Halloween w Polsce odcinają się również słowiańskie rodzimowiercze związki wyznaniowe – opowiadające się za kultywowaniem rodzimych zwyczajów, związanych z tradycją Dziadów.

A jakie jest Wasze zdanie na temat Halloween? Obchodzicie to zagraniczne święto?

Zapraszamy również do obejrzenia memów!


Źródło: Redakcja

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Wanda

  Z początkiem listopada sięgam pamięcią do czasów dzieciństwa. Przywołuję obrazy miejsc i osób sprzed dziesięcioleci obecne po tamtej stronie istnienia. Zachowałam w pamięci i dobro i traumę sprzed półwiecza. Komercyjne współzawodnictwo w jednodniowym przystrojeniu grobu stawia pytanie: kto to posprząta?

 • Wanda

  Halloween to absurdalny zwyczaj, obcy polskiej obrzędowości Śmierci przystoi powaga, zaduma nad przemijaniem, empatyczne towarzyszenie osobom, które tracą bliskich, wpajanie dzieciom obowiązku opieki nad seniorami. Glupawa zabawa, jestem przeciw. Jestem przeciw zaśmiecaniu cmentarzy tym, co zostawimy na grobach. Komercyjne zachowania, jak każde "święto".

 • Russell Gunn

  Zdaje sie tez masz juz swoje lata ze pieprzysz takie bzdury, to natura niewolnika.

 • Wanda

  Przeczytaj, proszę moje wpisy ze zrozumieniem. W Twoim komentarzu znalazłam dwa błędy rzeczowe. Popraw pisownię.

 • Russell Gunn

  Dobrze zrozumiałem Twoje posty, dziecku należy wpajać samodzielność i szacunek dla człowieka a nie celebrowanie obrzędów. Co to ma znaczyć polska obrzędowość? Kościelne marsze i umartwianie sie? A może jakiś wirtualny grzech pierworodny?? Gdyby wszyscy tak mysleli......średniowiecze. Najgorsze co czlowieka może spotkać to porady polonistki na emeryturze..

 • Wanda

  Oj, Zgorzkniały Chłopaku; nie jestem polonistką, jestem biologiem i zajmuję się sozologią.W ostatnim zdaniu gruby błąd rzeczowy. Najgorsze co babę może spotkać, to przystojny samiec z szczątkową umiejętnością logicznego rozumowania.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.