Wiadomości z Chorzowa

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Zobaczcie ciekawostki i memy o kotach

  • Dodano: 2020-02-17 09:45

Kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota? Właśnie dziś - 17 lutego! Z tej okazji przygotowaliśmy najciekawsze fakty o kotach, ciekawostki oraz najlepsze memy o kotach w sieci. Macie koty w domu? Pochwalcie się ich zdjęciami, chętnie je pokażemy!

Od kiedy koty towarzyszą człowiekowi?

Zaczęło się od kota nubijskiego, a kończyło na... kocie w butach. Tak, według naukowców, którzy od lat zajmują się felinologią (felinologia - nauka o kotach), koty jakie znamy dziś, swój rodowód biorą od nubijczyka, który jako pierwszy dał się oswoić. Przypominał nieco dzikiego europejskiego rysia, z którym się prawdopodobnie krzyżował po przybyciu do Europy. Lata ewolucji i kontakt z przedstawicielami naszego gatunku dał efekty w postaci takich gatunków, jak kot europejski (popularny dachowiec), a ludzka ingerencja w ten gatunek dała początek kilkudziesięciu innym rasom.

Koty były czczone w starożytnym Egipcie, kłaniamy się im też w XXI wieku. To fascynujące, że zostały udomowione około 9 i pół tysiąca lat temu, a najstarszy pochówek tego zwierzęcia datuje się na  rok ok 7500 p.n.e. Grób odkryto na Cyprze, a zwierzę pochowano wraz z właścicielem, co dowodzi tego, że już wtedy w krajach basenu Morza Śródziemnego traktowano je jak przyjaciół. Powszechnie uważa się jednak, że najwcześniej czczono je w Dolinie Nilu, to błąd!

Czy wiecie, że...

  • wraz z psami są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na całym świecie.
  • kot śpi średnio 2/3 doby. Przez resztę, wiemy z autopsji, domaga się jedzenia, pieszczot i buszuje po mieszkaniu (dane dotyczą domowego kota autora artykułu).
  • kot ociera się o nogi człowieka nie tylko dlatego, że go lubi. Również dlatego, że oznacza go jako element swojego terytorium,
  • najgrubszy kot domowy na świecie ważył ponad 20 kilogramów.
  • najstarszy (według dokumentacji) kot domowy, a właściwie kotka Cremme Puff - dokonała swojego żywota w wieku 38 lat i trzech dni. (źródło: koty.pl, własne doświadczenia)

Czy kot kocha swojego właściciela?

Tak, doskonale wie o tym nasz dziennikarz i autor tego tekstu. Po jego powrocie z pracy pod drzwiami zawsze czeka jego kotka, oczekując głaskania i... pokarmu. Część naszych redaktorów też ma koty i doskonale wie, jak często okazują nam swoje uczucia tuląc się, mrucząc i wskakując nam na kolana.

Koty tęsknią, domagają się uwagi, a i same jej udzielają, choć nie zawsze wydaje się to oczywiste, bo chadzają własnymi ścieżkami. Tak, nawet te urocze kanapowce, które większość dnia przesypiają lub czyszczą swoje futerka. Wszystko to zostało też już dawno udowodnione naukowo, nie tylko na papierze, ale i empirycznie. Wiedzą to też właściciele tych futrzanych czworonogów, zarówno rasowych, jak i tych adoptowanych ze schroniska dla zwierząt.

Pięknie ujęła to także Wisława Szymborska w wierszu Kot w pustym mieszkaniu jednym wersem pokazując, jak silne mogą być relacja ze zwierzęciem:

Umrzeć - tego się nie robi kotu

Przygotowaliśmy dla Was galerię śmiesznych memów o kotach, zobaczcie!

Jeśli macie w domu kociaki, podzielcie się zdjęciami, chętnie je poznamy. Zapraszamy do udziału w naszym plebiscycie. Do wygrania ciekawe nagrody!


Źródło: Redakcja

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Monia33

    Dom bez kotów to smutny dom. Zdecydowanie lepiej gdy mamy zwierzaka w domu. Ja mam aż 3 koty i nie mam żadnego problemu z utrzymaniem czystości. Odkąd mam irobota wystarczy, że włączę go z poziomu aplikacji, a zgarnie całą sierść z podłogi :)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.