Wiadomości z Chorzowa

Ekopatrole w Parku Śląskim. Na czym polega ta inicjatywa?

  • Dodano: 2021-08-03 16:45

Od 20 lipca mieszkańcy Chorzowa mają okazję wziąć udział w ekopatrolach odbywających się w Parku Śląskim. Na czym dokładnie polega ta inicjatywa?

Ekopatrole w Parku Śląskim

Od lipca br. wprowadzono w życie ekopatrole, które realizowane są w ramach projektu Fundacji Parku Śląskiego, czyli "Parkowej Kuźni Wolontariatu". Ekopatrole to realna pomoc dla Parku Śląskiego. Co tydzień wolontariusze podejmują się czynności, które pozwalają zadbać o ład i czystość chorzowskich terenów.  

Do obowiązków wolontariuszy należy m.in.

  • odchwaszczanie rabat,  
  • utrzymywanie w czystości obiektów typu siłownia, trzepaki, place zabaw, altany,  
  • organizowanie akcji sprzątania świata,  
  • zabezpieczanie drogi ewakuacji z oczek wodnych zwierząt poprzez ustawianie kamieni,
  • poprawianie zabezpieczeń drzew,  
  • mycie nowych mebli parkowych,  
  • walczenie z gatunkami inwazyjnymi,  
  • przygotowywanie i wieszanie nowych budek lęgowych.

Ekopatrole odbywają się w każdy wtorek od 13.00 do 15.00. Spotkanie rozpoczyna się pod budynkiem Kapelusz w Parku Śląskim, obok którego ustawiona jest flaga Zielone Śląskie. Tydzień przed każdym ekopatrolem organizatorzy umieszczają na Facebooku konkretne informacje na temat zakresu prac.  

Ekowolontariuszem może zostać każda osoba w wieku 15-60 lat. Wstęp jest wolny.  
Podczas ekopatrolu każdy uczestnik otrzyma gadżet ekowolontariusza (koszulkę, czapkę, pelerynę, bidon, notatnik lub torbę)

Zapisy dostępne są pod linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe-OUPa9aABrfPxiDa1gkUOqzjAyqBBj4ajX6W0RBSBzbHi1g/viewform?fbclid=IwAR2uh83I5blLclGhdhftYDSdty0h8odtP1qCX8wESUJSWaqhKpcClRqV810

Parkowa Kuźnia Wolontariatu

Głównym założeniem projektu jest stworzenie międzypokoleniowego ekologicznego wolontariatu na terenie Parku Śląskiego, który ma zaktywizować lokalną społeczność, zarówno młodzież jak i seniorów, a przy tym zadbać o dobro "Płuc Śląska". Parkowa Kuźnia Wolontariatu obejmuje dziesiątki godzin warsztatów prowadzonych w formie wykładów, spacerów i aktywnych spotkań.

Projekt jest kierowany zarówno dla młodzieży od 15 roku życia, jak i seniorów 60+ z Chorzowa i okolic, którzy chcą przyłączyć się do tworzenia ekologicznego wolontariatu w Parku Śląskim i wspólnie zadbać o jego dobro. Taka forma aktywności jest inicjatywą społeczną, która pozwoli na integrację między pokoleniami, zdobycie nowej wiedzy i doświadczenia przez uczestników oraz realne wsparcie działań Parku.

Projekt “Parkowa Kuźnia Wolontariatu” realizowany jest w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy ze środków Funduszy norweskich i Funduszy EOG na lata 2014-2021.


Źródło: Jagoda Radzioch / Źródło materiały organizatora

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.