Wiadomości z Chorzowa

Imprezy i wydarzenia na Śląsku [14-21 stycznia]

 • Dodano: 2022-01-14 08:00, aktualizacja: 2022-01-14 14:50

Zgodnie z tradycją od święta Trzech Króli, aż do Środy Popielcowej trwa karnawał. Jest to okres, w którym bez obaw możesz bawić się, świętować i uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych. Przygotowaliśmy specjalny harmonogram z najlepszymi wydarzeniami w województwie śląskim. Sprawdź, gdzie warto iść w tym tygodniu!

Najbliższy tydzień 14-21.01 pełen jest ciekawych wydarzeń w śląskich miastach. Lubisz spędzić wieczór w teatrze, z kabaretem lub na koncercie? A może marzą Ci się rodzinne warsztaty? Zapoznaj się ze spisem najciekawszych imprez i wydarzeń w województwie śląskim na najbliższy tydzień!

Imprezy i wydarzenia w województwie śląskim [14 - 21 stycznia]

14 stycznia

ZABRZE - Koncert "Karnawałowa Fantazja"

 • Godz. 18:00, Filharmonia Zabrzańska, Park Hutniczy 7.
 • W programie piątkowego koncertu usłyszymy fantazje na tematy z oper Giuseppe Verdiego, jak również wyśmienite, operowe uwertury Verdiego i Rossiniego. A Krzysztofowi Grzybowskiemu towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej. Całość od pulpitu jak i mikrofonu poprowadzi dyrektor Sławomir Chrzanowski.

KATOWICE - Spektakl "Tęsknota"

 • Godz. 19:00, Teatr Bez Sceny, 3 Maja 11.
 • "Tęsknota" (work in progress) - wyjątkowa okazja zobaczenia tej wersji spektaklu tylko na 3 przedpremierowych pokazach - to historia trzech młodych, samotnych kobiet mieszkających we wspólnym mieszkaniu. Jest opowieścią o zderzeniu kobiecych oczekiwań i potrzeb z opresyjnością świata rządzonego przez mężczyzn ułożonego według męskich upodobań. Upodobań kształtowanych najczęściej, przez popkulturę z jej kultem idealnego ciała, obsesji na temat seksu, pornografii, blichtru, sukcesu.

KATOWICE - Spektakl "Skazany na bluesa"

 • Godz. 19:00, Teatr Śląski, ul. Rynek 10.
 • Kilkunastu aktorów Teatru Śląskiego, grająca na żywo kapela, klimat śląskich malarzy naiwnych i nieśmiertelne piosenki Dżemu układają się w poruszającą historię o przyjaźni, wolności i miłości, lecz przede wszystkim o nie zawsze wygranej walce z samym sobą.

CHORZÓW - Spektakl "Rozmowy o tym co nie jest i nigdy nie było"

 • Godz. 19:00, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3.
 • Zapraszamy na kolejny fantastyczny spektakl w wykonaniu Lekkiego Teatru Przenośnego. „Rozmowy o tym, co nie jest i nigdy nie było” to dość ponura komedia o naszych rojeniach, że jesteśmy piękni, dobrzy, mądrzy i wszyscy nas kochają. Widzowie muszą się przygotować na dość zaskakujący finał!

15 stycznia

MIKOŁÓW - Spektakl "Niesamowita wyprawa lewej Skarpetki"

 • Godz. 11:00, Miejski Dom Kultury w Mikołowie, ul. Rynek 19.
 • Czy też czasem zdarza wam się gubić w praniu skarpetki? Gdzie one znikają? I dlaczego? Lewa Skarpetka na swej drodze zaprzyjaźnia się z misiem, razem wyruszają w świat, żeby przeżyć wspaniałą przygodę i zrealizować marzenia. Pragną robić wielkie rzeczy, pomagać innym i być pożyteczni. Pozostaje jednak jeszcze jedno wielkie marzenie: Żeby każdy niedźwiadek znalazł swego życzliwego człowieka, a każda skarpetka swoją drugą połowę.

ZABRZE - Spektakl "Śmiech wzbroniony"

 • Godz. 18:00, Teatr Nowy w Zabrzu, Plac Teatralny 1.
 • To jest równanie z trzema niewiadomymi! Szalony trójkąt zależności... Ona, On i... Ona. Obraz rzeczywistości zmienia się jak w kalejdoskopie, romanse i namiętności w tym przedstawieniu to jak domek z kart...  Kto odważy się wyjąć kartę z tej kruchej budowli? Kto przerwie tę spiralę szalonych zdarzeń? Komedia Miro Gavrana to zaskakująca opowieść, pełna nagłych zwrotów akcji, spotkań na granicy zdrowego rozsądku i humoru... który czasem gorzko smakuje. Śmiech wzbroniony?! Wolno się śmiać, nawet głośno, ale... na własne ryzyko.

KATOWICE - Spektakl "Skazany na bluesa"

 • Godz. 19:00, Teatr śląski, ul. Rynek 10.
 • Kilkunastu aktorów Teatru Śląskiego, grająca na żywo kapela, klimat śląskich malarzy naiwnych i nieśmiertelne piosenki Dżemu układają się w poruszającą historię o przyjaźni, wolności i miłości, lecz przede wszystkim o nie zawsze wygranej walce z samym sobą.

16 stycznia

GLIWICE - Terra Aqua Gliwice - Giełda Akwarystyczno-Terrarystyczna

 • Godz. 10:00-17:00, Arena Gliwice, Akademicka 50.
 • W jednym miejscu będziecie można zobaczyć węże, jaszczurki, żółwie, żaby, ślimaki, mrówki, pająki, owady, ryby, rośliny tropikalne oraz wodne.

RUDA ŚLĄSKA - Poezja Cypriana Kamila Norwida "Daj mi wstążkę błękitną"

 • Godz. 12:00, Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty, ul. Piotra Niedurnego 69.
 • Cyprian Kamil Norwid, właściwie Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór (ur. 24 września 1821 w Laskowie-Głuchach, zm. 23 maja 1883 w Paryżu) – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Często uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Wielu historyków literatury uważa jednak taki pogląd za zbytnie uproszczenie, zaliczając jego twórczość raczej do klasycyzmu i parnasizmu.

RUDA ŚLĄSKA - Maluchy w krainie dźwięku - Wesoło mi, gdy muzyczka brzmi

 • Godz. 16:00, Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty, ul. Piotra Niedurnego 69.
 • „Maluchy w krainie dźwięku” to koncerty, które edukują i rozwijają, wzmacniają więź między dziećmi i rodzicami, uczą jak miło i kreatywnie spędzać czas ze swoją pociechą. Różnorodna, zmienna i dynamiczna muzyka pobudza do ruchu, śmiechu i wspólnej zabawy. Koncerty wspierają rozwój muzycznych zdolności dziecka. Prowadzone są w oparciu o teorię i doświadczenie amerykańskiego psychologa muzyki - prof. Edwina E. Gordona.

CHORZÓW - Rewia Śląskich Przebojów nie tylko dla Babci i Dziadka

 • Godz. 17:00, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3.
 • To wyjątkowe trwające ponad 3 godziny wydarzenie, na które składają się tak naprawdę 2 koncerty. W pierwszej części swoje przeboje idealne na karnawał, ale też dedykowane szczególnie Babciom i Dziadkom z Okazji Ich nadchodzącego Święta (ale nie tylko) zaprezentują Gwiazdy naszej Sceny: Blue Party, Bożena i Mirek Szołtysek, Magda, Arkadia Band, Zespół Ed-Ka oraz Izabela Fojcik. W drugiej części swój 90-minutowy koncert wykona Damian Holecki. Artysta zaśpiewa swoje największe hity, jak też kilka premierowych utworów, zapowiadających niedaleką premierę najnowszego krążka. Całość Rewii poprowadzi Marcin Janota z Radia FEST.

KATOWICE - Spektakl "Skazany na bluesa"

 • Godz. 19:00, Teatr śląski, ul. Rynek 10.
 • Kilkunastu aktorów Teatru Śląskiego, grająca na żywo kapela, klimat śląskich malarzy naiwnych i nieśmiertelne piosenki Dżemu układają się w poruszającą historię o przyjaźni, wolności i miłości, lecz przede wszystkim o nie zawsze wygranej walce z samym sobą.

ZABRZE - Spektakl "Pikantni"

 • Godz. 19:00, Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, ul. Gen. De Gaulle’a 17.
 • Gorąca komedia obyczajowa, która wykorzystuje znany schemat czworokąta. Wystawiana setki razy w całej Polsce – zawsze entuzjastycznie przyjmowana przez publiczność. Dwie znudzone sobą pary, Alex i Doris oraz Bea i Christoph, szukają wrażeń, by podnieść temperaturę swoich związków. Poznają się na portalu randkowym i umawiają na wspólną, intymną schadzkę.

17 stycznia

RUDA ŚLĄSKA - Spektakl "Szeryf z Fryn City"

 • Godz. 18:00, Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty, ul. Piotra Niedurnego 69.
 • Stary kowboj John Bombon umiera, w testamencie zapisując swój saloon dwóm rodzinom – Ricie w Czerni z córką i siostrą oraz Siwemu Erwinowi z synami. Zaistniała sytuacja mocno frapuje Łoklanego Szeryfa, bo jak wiadomo: „Jedna familijo - baby! Drugo chopy – sztich do zwady!”. Energicznego przedstawiciela lokalnej władzy cechuje jednak nie tylko kabura nabita celnym koltem, ale także spryt. W myśl starej zasady „gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”, obmyśla plan jak zyskać na rodzinnym sporze.

CHORZÓW - Stand-up - Tomek Kołecki "Monetyzacja Porażki"

 • Godz. 19:30, Szuflada 15, ul. Wolności 15.
 • Program "Monetyzacja Porażki" jest swego rodzaju terapią. Terapią na której dowiecie się jak najlepiej radzić sobie z porażkami, swoimi oraz cudzymi. Porozmawiamy o kwarantannie, euro 2021, sklepie żabka, kredytach, goleniu okolic intymnych oraz zróżnicowaniu Polskich miast. Na koniec Tomek podzieli się pewną historią ze swojego życia, ale więcej szczegółów nie zdradzamy.

18 stycznia

SOSNOWIEC - Spektakl "Tartuffe"

 • Godz. 10:00, Teatr Zagłębia, ul. Teatralna 4.
 • „Tartuffe" albo "Szalbierz” znany też jako "Świętoszek" to jedna z najgłośniejszych sztuk Moliera napisana w 1664 roku. Dramat Moliera to opowieść o Tartuffie jako symbolu politycznej siły, który wykorzystuje religię dla osiągnięcia własnych celów. Orgonie zaślepionym ideologią, doprowadzającym do ruiny rodzinę czy pani Pernelle, terroryzującej najbliższych swą naiwną wiarą. Pozostali członkowie rodziny: Elmira, Marianna, Damis i Kleant próbują przeciwstawić się obłudnemu Świętoszkowi i przywrócić zaburzony przez niego spokój w rodzinnym domu.

ZABRZE - Stand-up - Bartosz Zalewski

 • Godz.19:00, Impresja, Park Hutniczy 10.
 • Tym razem zaprasza na program "ŚMIEĆ CZY BYĆ", który odróżnia się tym, że został zapisany Wielkimi Literami. Tematy poruszane w programie: styk śmiertelności i kapitalizmu, wilkołaki, wampiry, seksis, genderis i feminis, wiadomo, zabawne rzeczy. Szykuje się komercyjny sukces, artystyczna porażka i średnie zadowolenie młodzieży. Możliwość zakupu koszulki po występie.

GLIWICE - Spektakl "Całe życie"

 • Godz. 19:00, Teatr Miejski w Gliwicach, ul. Nowy Świat 55/57.
 • Pod koniec lata, w luksusowej willi w Toskanii, para o skomplikowanych relacjach spotyka się z przypadkowymi turystami, którzy podróżują w formule coachsurfingu. Podczas przedłużającego się wieczoru, po kolacji i sporej ilości wina dochodzi do gwałtownych dyskusji i prawdziwej wiwisekcji. Padają mity i wyobrażenia. Wychodzą na jaw frustracje, urazy i sekrety, jakie można zdradzić tylko kompletnie obcym ludziom, których nigdy się już nie zobaczy. Rozpoczyna się gra, której nie można już przerwać. Nikt nie wyjdzie stąd jako zwycięzca, ale i nikt nie pozwoli się pokonać.

19 stycznia

CHORZÓW - Spektakl "Dzieła wszystkie Szekspira (W nieco skróconej formie)"

 • Godz. 11:00 i 18:30, Teatr Rozrywki, ul. Marii Konopnickiej 1.
 • Co stanie się, gdy połączymy mistyczny teatr elżbietański z przypadkowością losu? Czy kakofonią jest łączenie maurowskich wersetów, ze stylem rodem z Bronxu? Co otrzymamy z mieszanki intelektu, odwagi, przenikliwości i... braku granic? Jest wiele możliwości, ale tym razem będą to wszystkie dzieła Williama Szekspira. Żeby tego było mało... w jeden wieczór.

KATOWICE - Koncert Camerata Silesia - Nad wszystko uśmiech Twój

 • Godz. 18:00, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, plac Wojciecha Kilara 1.
 • Piosenki z repertuaru Marka Grechuty:
  • „Będziesz moją panią” (muz. i sł. Marek Grechuta, oprac. Paweł Tomaszewski)
  • „Niepewność” (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, sł. Adam Mickiewicz, oprac. Sabina Meck)
  • „Wiosna – ach to ty” (muz. i sł. Marek Grechuta, oprac. Paweł Tomaszewski)
  • „Godzina miłowania” (muz. i sł. Marek Grechuta, oprac. Sabina Meck)
  • „Nie dokazuj” (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, sł. Marek Grechuta, oprac. Paweł Tomaszewski)
  • „Świecie nasz” (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, sł. Marek Grechuta, oprac. Sabina Meck)
  • „W dzikie wino zaplątani” (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, sł. Marek Grechuta, oprac. Sabina Meck)
  • „Ocalić od zapomnienia” (muz. Marek Grechuta, sł. Konstanty Ildefons Gałczyński, oprac. Paweł Tomaszewski)
  • „Dni, których nie znamy” (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, sł. Marek Grechuta, oprac. Paweł Tomaszewski)

GLIWICE - Stand-up - Sebastian Rejent

 • Godz. 19:00, Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, Pszczyńska 85.
 • W Ameryce mądre komediowe głowy twierdzą, że potrzeba 10 lat na zostanie dobrym komikiem. U Sebastiana Rejenta na scenicznym zegarze wybiło 11 lat. Te same głowy mówią też, że pierwszy special stand-upowy można nagrać po dekadzie występowania. W Polsce nikt tym się nie przejmuje... Oprócz jednej osoby. Sebastian Rejent wyrusza w Trasę ze swoim pierwszym solowym materiałem. Voila. Dlaczego Voila? Bo ile można czekać. Oto on! Powitajcie go gromkimi brawami... A nie, czekajcie, najpierw musicie kupić bilety. To kupcie bilety, a następnie powitajcie go gromkimi brawami!  

20 stycznia

ZABRZE - Koncert Noworoczny

 • Godz. 17:00, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, ul.3 Maja 91a.
 • Miejski Ośrodek Kultury tradycyjnie zaprasza miłośników dobrej muzyki w najlepszym wykonaniu do wspólnego świętowania początku roku 2022. Niezwykły, zarówno pod względem atmosfery, jak i artystycznego czaru koncert wykona Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego pod batutą Henryka Mandrysza oraz zaproszeni goście. Podczas koncertu usłyszymy i wspólnie zaśpiewamy najpiękniejsze kolędy i utwory świąteczne.

SOSNOWIEC - Zagłębiowski Czwartek - Dawno temu, kiedy obszar Zagłębia Dąbrowskiego pokrywało morze – ciekawostki paleontologiczne

 • Godz. 17:00, Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu, ul. Chemiczna 12.
 • Zagłębiowska Mediateka i Instytut Zagłębia Dąbrowskiego zapraszają na kolejny Zagłębiowski Czwartek, który tym razem zorganizowany zostanie w Pałacu Schoena - Muzeum w Sosnowcu (ul. Chemiczna 12). Spotkanie odbędzie się 20 stycznia 2022 o godz. 17.00. Naszym gościem będzie dr Dawid Surmik, adiunkt Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, który wygłosi prelekcję zatytułowaną "Dawno temu, kiedy obszar Zagłębia Dąbrowskiego pokrywało morze – ciekawostki paleontologiczne". Wstęp wolny.

CHORZÓW - Chóralne Spotkania Kolędowe

 • Godz. 17:00, Miejski Dom Kultury Batory, ul. Stefana Batorego 6.
 • Serdecznie zapraszamy na coroczne Chóralne Spotkania Kolędowe. W tym roku wystąpią Chóry zrzeszone w Okręgu Chorzowsko – Świętochłowickim Śląskiego Związku chórów i Orkiestr : Chór Lutnia Chór Gwiazda Chór Contabile Seraf

RUDA ŚLĄSKA - Kawiarenka Artystyczna - Zbigniew Stryj

 • Godz. 18:00, Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty, ul. Piotra Niedurnego 69.
 • W Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej startuje nowy cykl spotkań z artystami Śląska i nie tylko. Znani, nieznaniąŚ O co zatem chodzi? Znani, popularni, rozpoznawalni, a nawet słynni na Śląsku i w całej Polsce: z ekranu naszych teleodbiorników, a wiec z seriali, filmów kinowych, scen teatru, estradyąŚ Tacy będą bowiem goście Kawiarenki Artystycznej! No to jeśli tak, to dlaczego nieznani? Bo w zupełnie niecodziennej atmosferze kameralnego spotkania autorskiego będziemy mogli poznać ich nieco inne oblicze. Jestem przekonana zatem, że niektórzy z nich odkryją przed publicznością zupełnie nowe, czasem zaskakujące aktywności twórcze.

KATOWICE - Spektakl "Shirley Valentine - Teatr Żelazny"

 • Godz. 19:00, Teatr Żelazny, ul. Armii Krajowej 40.
 • Hit teatralny w wykonaniu Anny Kadulskiej, w humorystyczny sposób opowiada historię kury domowej, która zajmując się domem i gotując mężowi sadzone z kartoflami zapomniała o własnych marzeniach. Jedyną jej powierniczką jest kuchenna ściana, z którą rozmawia. Pewnego dnia dostaje od przyjaciółki zaproszenie na dwutygodniowy urlop do Grecji. Propozycja wydaje się abstrakcyjna i niemożliwa do zrealizowania, czy wyjedzie wbrew woli męża?

21 stycznia

ZABRZE - Muzyka zespołu METALLICA symfonicznie

 • Godz. 17:30, Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, ul. Gen. De Gaulle’a 17.
 • W sezonie 2021/2022 na kolejne koncerty powróci do Polski wyjątkowy projekt - pod szyldem "Muzyka zespołu Metallica symfonicznie" wystąpi SCREAM INC. jeden z najlepszych coverbandów Metallica na świecie. Towarzyszyć im będzie orkiestra symfoniczna 'Orion'. Na koncertach usłyszymy największe przeboje Metallica w symfonicznych aranżacjach wykonanych tak jak na słynnej płycie "Metallica S&M". To blisko dwie godziny klasyki rocka/metalu w niezwykłym wydaniu!

BYTOM - Operetki Czar na Dzień Babci

 • Godz. 18:00, Opera Śląska, ul. Moniuszki 21-23.
 • W tym wyjątkowym okresie radości znakomici soliści oraz orkiestra pod batutą Mieczysława Smydy zabiorą Państwa w cudowny, zakochany świat operetki, a najpiękniejsze melodie Straussa, KąĄlmąĄna i LehąĄra pozwolą na chwilę oderwać się od wszelkich smutków i trudów codzienności. W programie usłyszymy najpiękniejsze arie i duety operetkowe, takie jak:  Kto me usta całuje, ten śni , Wielka sława to żart czy uwielbianą przez wszystkich arię Usta milczą, dusza śpiewa.

SOSNOWIEC - Spektakl "Utracona cześć Katarzyny W"

 • Godz. 19:00, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, ul. Teatralna 4.
 • „Utracona cześć Katarzyny W.” to baśń dla dorosłych, opowieść o doświadczeniu opresji, o budowaniu narracji na czyjś temat na podstawie plotki, domysłu, pomówienia. Przyglądamy się społecznym mechanizmom wykluczania i ostracyzmu społecznego, pokazując różne taktyki radzenia sobie z tym zjawiskiem. Czym żyje opinia publiczna? I jak długo? Czy w przedstawionych historiach coś mogło wydarzyć się inaczej? Czy może więcej możemy wynieść ze spojrzenia w przyszłość i podjąć refleksję nad możliwością utopii?

KATOWICE - Spektakl "Diabelski młyn"

 • Godz. 20:30, Teatr Bez Sceny, 3 Maja 11.
 • Podstarzały słomiany wdowiec, poznaje w barze młodą dziewczynę i zaprasza ją do domu. Banalne? Jak mówi bohaterka sztuki - wielu się rozpozna. "Diabelski młyn" Erica Assousa w Teatrze Bez Sceny, kręci się naprawdę szybko. To zaproszenie do szaleńczej, teatralnej jazdy na skrzyżowaniu komedii i tragikomedii, farsy i tragifarsy, dramatu i melodramatu. W tej komedii ludzkich słabości i śmieszności, do samego końca nic nie będzie oczywiste. Jak na diabelskim młynie w lunaparku, wznosić się będziemy ze ściśniętym żołądkiem w górę, by po chwili z zapartym tchem, opadać w dół, ku oczyszczającemu śmiechowi i łzom wzruszenia.

Komentarze (2)    dodaj »

 • gość z innego miasta

  O tym że pokaz filmu - Powrót do Jedwabnego - został rozgoniony przez straż pożarną ani słowa. Skąd te naciski?

  • gość z innego miasta
   2021-09-24 17:34
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Es

  Myślisz że ktoś normalny ogląda te bzdury?? To że masz rozumem wielkości orzeszka nie znaczy że jesteś w większości.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.