Wiadomości z Chorzowa

Inwestycyjna rewolucja w Parku Śląskim

  • Dodano: 2020-11-23 11:00

Świętujący w tym roku swoje 70. urodziny Park Śląski przechodzi gruntowną modernizację. Bodaj największą od czasów swojego powstania. Przez 7 lat na ten cel trafi aż 226 mln zł – są to środki pozyskane z unijnego budżetu w ramach programu Jessica.

Pierwsze 10 mln zł zaangażowano już w 2019 roku – wyremontowano kilometry parkowych dróg i alejek, dawny blask odzyskała „Karolinka” – jedna z najbardziej kultowych rzeźb „zielonych płuc Śląska”. Ale był to tylko wstęp do prawdziwej inwestycyjnej rewolucji, która w parku od kilku miesięcy już trwa.

W czerwcu park podpisał umowę ze spółką Tauron, w ramach której ma powstać inteligentna infrastruktura, system ładowarek elektrycznych i transportu elektrycznego, m.in. kolejka alejkowa, sieć hulajnóg i rowerów elektrycznych wraz z systemem ładowania, a także inteligentne ławki i oświetlenie. Na parkingach wokół parku powstanie infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych, a parkowe budynki zyskają energię ze źródeł odnawialnych.

Ogród Japoński przechodzi metamorfozę

Ogród Japoński, który znajduje się w centralnej części Parku Śląskiego, przechodzi metamorfozę. Po zakończeniu prac jego powierzchnia powiększy się dwukrotnie, docelowo ogród zajmie 12,5 tys. metrów kwadratowych. Innowacyjnego charakteru nabierze układ wodny. Powstanie dwupoziomowy zbiornik, a także wodospad. Nad wodospadem zaprojektowano częściowo przeszklony taras widokowy umożliwiający oglądanie wodospadu z góry. Z tarasu będzie można podziwiać widok na cały ogród. W części wschodniej i południowo-wschodniej zaprojektowano „wiśniowy sad”, z wykorzystaniem różnych gatunków oraz odmian wiśni. Dodatkową atrakcją będzie przestronna altana wykonana w stylu orientalnym.

Renowacja Świątyni Petrycha

Dzięki renowacji Świątyni Petrycha i terenów przyległych to miejsce zyskało nowe funkcje. Prace polegały m.in. na oczyszczeniu kolumn świątyni, a także odnowieniu jej przez zastosowanie farb krzemianowych w kolorze jasnoszarym lub białym, rozbiórce konstrukcji drewnianej i jej odtworzeniu z drewna modrzewiowego impregnowanego. Ponadto wykonano przyłącze prądu, oświetlenie i stacjonarne nagłośnienie. Planowana jest tam organizacja koncertów plenerowych.

Prace modernizacyjne trwają na terenie Planetarium Śląskiego

Intensywne prace modernizacyjne trwają na terenie Planetarium Śląskiego. W nowym budynku oprócz astronomii będą prezentowane także zagadnienia związane z sejsmologią i meteorologią. Znajdzie się także miejsce na pracownie i sale konferencyjne. Na początku listopada w Urzędzie Marszałkowskim podpisano kolejną umowę, tym razem na wyposażenie Planetarium w zestaw multimedialnych projektorów cyfrowych, analogowy projektor gwiazd, nowy ekran i nagłośnienie. Jest to jedna z 30 realizowanych już umów na modernizację Planetarium Śląskiego, na przyszły rok zaplanowanych jest jeszcze dziewięć postępowań. Prace zaawansowane są w 40 procentach. Za rok będziemy cieszyć się z nowego Parku Nauki, bo taką funkcję będzie pełniło Planetarium.

Pierwszy etap prac związanych z gruntowną modernizacją Hali Wystaw „Kapelusz”

Ruszył pierwszy etap prac związanych z gruntowną modernizacją Hali Wystaw „Kapelusz” w Parku Śląskim. Docelowo obiekt ma zostać unowocześniony o najbardziej innowacyjne systemy grzewcze, chłodzące i służące odzyskiwaniu ciepła. Zmieni się również układ komunikacyjny w obrębie hali, tak aby dostęp do obiektu był jeszcze dogodniejszy. Wyremontowane zostaną alejki przylegające do „Kapelusza”. Powstanie na nich nowoczesna powierzchnia mineralna. Renowacji doczeka się znana wszystkim instalacja w postaci betonowych ścian. Powstanie nowe oświetlenie, zainstalowane zostaną iluminacje. Prace będą polegać także na wykonaniu kanalizacji deszczowej na tym obszarze. Końcowym etapem będą nowe nasadzenia roślin bylinowych oraz traw ozdobnych.

Kolejkę Linową Elkę również czeka wielka inwestycja

Kolejkę Linową Elkę również czeka wielka inwestycja. Ma powstać połączenie na linii od Wesołego Miasteczka do Planetarium. Odcinek kolejki Elki od Wesołego Miasteczka do Planetarium będzie miał 1800 metrów. Co godzinę kolejka na tym odcinku będzie mogła przetransportować aż 900 osób. Trasa będzie prowadziła nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym, co zwiększy jej atrakcyjność.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również