Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Jakość wody w Chorzowie

 • Dodano: 2013-06-27 14:00, aktualizacja: 2013-06-27 15:39
Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o. o. zaopatruje mieszkańców Chorzowa i Świętochłowic w wodę pitną pochodzącą z trzech kierunków zasilania: Murcki, Mikołów oraz Bibiela. 

 
Monitoring jakości wody pitnej prowadzony przez ChŚPWiK Sp. z. o.o. polega na systematycznej kontroli jakości wody po procesie uzdatniania i dystrybucji. Jest to system nadzorowania wymagań prawnych, pozwalający na szybkie podejmowanie działań zapobiegawczych. Co roku przedsiębiorstwo ChŚPWiK w porozumieniu z Państwową Powiatową Inspekcją Sanitarną w Chorzowie opracowuje harmonogramy pobierania i badania wody na cały rok kalendarzowy. Badania obejmują analizy fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne próbek wody ze studni wodomierzowych, przyłączy wodociągowych oraz zastępczych punktów poboru wody.


Na stronie internetowej ChŚPWiK Sp. z o.o. umieszczane są wyniki badań wody ze wszystkich stref zasilania dla Chorzowa i Świętochłowic, informacje dotyczące najwyższych dopuszczalnych wartości określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia dla wszystkich oznaczanych parametrów, a także skala opisowa twardości wody z podziałem na różne jednostki. Ponadto umieszczane są "Okresowe oceny jakości wody" wydane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego określające, czy woda jest przydatna do spożycia.
 

Uzyskanie na przestrzeni ostatnich lat znacznej poprawy jakości wody dystrybuowanej przez CHŚPWiK Sp. z o.o. to min. efekt wszechstronnych działań w kilku płaszczyznach:
 • modernizacja i wymiana sieci wodociągowej,
 • monitoring jakości wody z zastosowaniem nowoczesnych akredytowanych metod badawczych,
 • wprowadzenie elektronicznej bazy danych rozbudowanej o moduł automatycznego przesyłu wyników badań,
 • koordynacja działań i szybka reakcja jednostek organizacyjnych CHŚPWiK (wdrożenie procedury postępowania w sytuacji awaryjnej), 
 • ścisła współpraca na płaszczyźnie Producent-Dystrybutor pod nadzorem Inspekcji Sanitarnej.
 
Laboratorium CHŚPWiK jest jednostką akredytowaną przez Polskie Centrum Akredytacji, co potwierdza jego kompetencje, w tym niezależność oraz rzetelność wykonywanych badań. Zajmuje się kontrolą jakości wody w ramach monitoringu wewnętrznego ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich stref zasilania oraz rozmieszczeniem punktów równomiernie na całym obszarze zaopatrzenia w wodę, kontrolą procesów technologicznych na Oczyszczalni ścieków "Klimzowiec", monitoringiem jakości ścieków wprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych przez podmioty gospodarcze miast Chorzowa i Świętochłowic. 
 

Czy zalecane jest używanie filtrów na krany?
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne odpowiada za jakość wody do punktu sprzedaży wody odbiorcy usług, czyli do wodomierza głównego. Za jakość wody w dalszym odcinku instalacji wodociągowej odpowiada właściciel lub administrator. Bardzo istotnym aspektem często pomijanym w rozważaniach na temat jakości wody u konsumenta jest stan techniczny i rodzaj instalacji wewnętrznej w budynkach, do których dostarczana jest woda. Okoliczności sprzyjające zanieczyszczeniu wody w instalacjach wewnętrznych to wystąpienie przepływu zwrotnego wody, połączenia z obcą instalacją, wpływ czynników zewnętrznych, złej jakości materiały stosowane w instalacjach, stagnacja wody, nieodpowiednia lub niewłaściwa konserwacja instalacji wodociągowej. Główne przyczyny zanieczyszczenia wody pobieranej bezpośrednio przez Klienta to: zastoiny wody w rurach, brudne zakończenia kranów.

 
Dlatego też kwestię stosowania filtrów konsumenci powinni podejmować indywidualnie, gdyż nawet jeśli woda na przyłączu spełnia wymagania Rozporządzenia to niekoniecznie muszą te wymagania być spełnione dla wody pobranej z punktów czerpalnych w mieszkaniu. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że brak systematycznej wymiany wkładów filtrów oraz konserwacji systemu oczyszczania może być przyczyną pogorszenia jakości wody.
 

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • iwa

  Co za bzdury pisza wodociągi.U nich jest wszystko w porzadku a u mnie po 2 metrach od wodomierza woda jest tak twarda że z pralki wyciągam szczotki jak to ktos tutaj nazwał.A w czajniku po 2 tygodniach jest tyle kamienia ze strach patrzec co pijemy.Natomiast wodociągi nie maja sobie nic do zarzucenia.Skąd ja to znam?

 • Dario

  Ja mieszkam na Klimzowcu i z testu Viessmanna wyszło, że woda jest miękka. Kolega mieszka na Amelungu i ma taka sama wodę. Oczywiście to nowe budownictwo. Czajnik odkamieniam raz na 3 lata ,choć kamienia są śladowe ilości. Moi rodzice mieszkają tez w Chorzowie w bloku z 40-to letnim hydroforem i woda to jeden wielki syf, mimo że jest z tego samego rurociągu co moja. Czyją to wina każdy może sobie odpowiedzieć...Inną sprawa, że musimy płacić bardzo drogo za wodę, bo koszty inwestycji w infrastrukturę wodną przekroczone zostały znacznie poprzez wieloletnie opóźnienia i nieudolność urzedasów.

 • iwa

  Woda w Chorzowie bardzo się zepsuła.Kamienia jest w cholerę.Czajnik zakamieniony w ciągu tygodnia.Nie jestem też w stanie tak zmiekczyć wody w pralce że reczniki po praniu sa jak szczotki.Ceny mamy wygórowane a jakośc coraz gorsza.Co się dzieje?

 • uj

  Mamy najdroższą wodę. Ale ważne, że ryj z PO- kotala, bierze za to grubą kasę!

 • iwa

  I chyba najgorszą

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.