Wiadomości z Chorzowa

Karty historii Chorzowa… Śląski Ogród Zoologiczny

  • Dodano: 2016-05-31 23:00, aktualizacja: 2016-06-01 07:18

Historia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie sięga roku 1951, kiedy to rozpoczęła się budowa Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (dziś nosi nazwę Park Śląski). Na terenie pokopalnianych wyrobisk i nieużytków powstawał jeden z największych śródmiejskich terenów parkowych w Europie, mający zająć około 600 ha. Część Parku przeznaczono na tereny przyszłego ogrodu zoologicznego, o budowie którego decyzja zapadła w roku 1953.

Wznoszenie ogrodzenia, dróg oraz budynków przeznaczonych dla zwierząt (i pracowników) rozpoczęto rok później i… sprowadzono pierwszych rezydentów do prowizorycznego ZOO mieszczącego się przy restauracji „Łania”. Pochodziły z innych, okolicznych ogrodów w Bytomiu i Katowicach.

Oficjalne otwarcie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego nastąpiło w 1958 roku, a pierwszym dyrektorem był Tadeusz Bandur. W tym czasie powstały m.in. wybiegi dla niedźwiedzi brunatnych i himalajskich, bawołów, oraz lwów i panter. Zbudowano także i wyposażono ambulatorium weterynaryjne.

Rok 1960 to uruchomienie egzotarium, gdzie dziś oglądamy nie tylko gady, ale towarzyszące im małpy. Gdy w roku 1961 dyrektorem został Ireneusz Kotarba rozbudowa ZOO trwała. Powstawały wybiegi i budynki dla antylop Kob Leche i Kudu, a w kilka lat później infrastruktura przygotowana na przybycie słoni i hipopotamów, a także tapirów i wielbłądów, żyraf oraz woliery dla ptaków. Słowem, Śląski Ogród Zoologiczny przeżywał rozkwit.

Kolejni dyrektorzy także nie próżnowali. W latach 70-tych (za czasów Zygmunta Zielińskiego) powstała m.in. Kotlina Dinozaurów, wówczas jedyne tego typu miejsce w Polsce, które do dnia dzisiejszego odwiedzają wszyscy, którzy w chorzowskim ZOO się pojawią. Wielkie gady zaprojektowano na bazie szczątków odnalezionych przez polskich badaczy na pustyni Gobi. Chorzowskie dinozaury były pierwszymi modelami rekonstrukcyjnymi  odkrytych wówczas nowych gatunków.

Powstawały także budynki przeznaczone dla osłów, guanako, tygrysów, pum i panter śnieżnych, pawilon akwarium (obecnie przechodzi gruntowny remont) i ptaszarnia. Wzniesiono także obecny gmach dyrekcji.

Od 1991, przez półtorej dekady dyrektorem był Jan Piotr Liszka, za kadencji którego zbudowano m.in. Mini Zoo, budynki dla lemurów i flamingów oraz kolejne duże woliery dla ptaków. XXI wiek to troje dyrektorów: Andrzej Malec, Kazimierz Dul oraz Jolanta Kopiec.

Dziś Śląskie Ogród Zoologiczny dalej się  rozrasta. Nowe pawilony mają gepardy, niedawno otwarto wybieg dla żyraf, remontowane były wybiegi niedźwiedzi (pisaliśmy o tym w ubiegłym tygodniu!), a w ogrodzie pojawiły się nowe gatunki zwierząt, m.in. marmozety.

Ciekawostka

Warto wiedzieć, że chorzowskie Zoo nie było jedynym, ani też pierwszym tego typu obiektem na Górnym Śląsku. Wyprzedziły nas Bytom.

To tam, w 1898 roku Ignacy Hakuba założył  Miejski Ogród Zoologiczny (reaktywowany ponownie po II wojnie światowej). Mieszkała tam prawie setka zwierząt, należących do 26 gatunków.  Zamknięto go oficjalnie w II połowie lat 50-tych XX wieku, mimo to część zwierząt, m.in. niedźwiedzie, przebywały tam jeszcze przez dłuższy czas.

Kolejną tego typu instytucją był Miejski Ogród Zoologiczny w Katowicach, zlokalizowany był przy ulicy Bankowej 7 (dziś mieści się tu kampus uniwersytecki). Mieszkało tu ponad 400 zwierząt reprezentujących 86 gatunków. Założony w 1946 otwarty został 4 lata później. Jego dyrektor – Tadeusz Bandur, 8 lat później został głównym zarządcą w nowym, większym, Śląskim Ogrodzie Zoologicznym (który de facto wchłonął bytomską i katowicką placówkę).

Źródło & zdjęcia: zoo.silesia.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również