Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Klątwa w Teatrze Rozrywki. Jest reakcja Arcybiskupa i chorzowskich duchownych

 • Dodano: 2017-07-30 15:00

Dziś podczas Mszy w parafiach na terenie całego Chorzowa odczytany został apel Arcybiskupa Wiktora Skworca w sprawie wystawienia przez Teatr Rozrywki kontrowersyjnego spektaklu „Klątwa”. Słowa głowy archidiecezji katowickiej poparli chorzowscy księża.

W komunikacie czytamy:

Jako ludzie wierzący, a zarazem obywatele – mieszkańcy województwa śląskiego - jesteśmy oburzeni i zasmuceni planowanym wystawieniem na scenie chorzowskiego teatru skrajnie kontrowersyjnego spektaklu „Klątwa”.
Jako obywatele – ponieważ jesteśmy świadkami przekroczenia granic wolności artystycznej, która nie szanuje już tego, co wartościowe i święte dla współobywateli.
Jako wierzący – ponieważ planowane przedstawienie w sposób niegodny, obraźliwy i świętokradczy traktuje postacie, symbole i treści, które dla człowieka wierzącego są najwyższymi wartościami i treścią życia.
Górny Śląsk jako region, którego etos zawsze harmonijnie łączył sferę społeczną i religijną, przywiązany do wartości chrześcijańskich – katolickich i ewangelickich – a w przeszłości także żydowskich, ma stać się miejscem, w którym publicznie może dojść do ich bluźnierczego i świętokradczego sponiewierania. Ta świadoma prowokacja będzie sfinansowana ze środków publicznych, na które wszyscy pracujemy i powierzamy naszym przedstawicielom – w tym przypadku Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego - do zagospodarowania dla wspólnego dobra, a nie do jego dewastacji.
Stwierdzamy z całą stanowczością, że spektakl „Klątwa” nie służy budowaniu dobra wspólnego, bo zaburza pokój społeczny i jawnie demonstruje brak szacunku decydentów – dyrektora teatru i rady programowej - dla tradycji religijnej obywateli i wrażliwości wierzących, przeciw czemu wyrażamy zdecydowany sprzeciw.
Domagamy się poszanowania ogólnie przyjętych norm i uwzględnienia etycznego wymiaru wolności słowa i apelujemy o odwołanie prowokacyjnego spektaklu.
Wyrażamy również nadzieję, że odpowiedzialni za dobro wspólne naszej małej Ojczyzny podejmą właściwe kroki, aby Górny Śląsk pozostał miejscem szacunku dla podstawowych wartości, drugiego człowieka i miejscem tworzenia kultury wartości.
Wobec zaistniałej sytuacji wzywamy wszystkich wiernych i duszpasterzy chorzowskich parafii do podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy. Niech dzień świadomie zaplanowanej prowokacji będzie dla wiernych miasta Chorzów i dla wiernych całej archidiecezji katowickiej dniem pokuty, modlitwy i ekspiacji – wynagrodzenia Panu Bogu.
Musimy też wezwać możnego wstawiennictwa św. Floriana, który z woli mieszkańców i samorządu miasta Chorzów stał się ich patronem przed Bogiem, aby ochronił miasto i jego mieszkańców przed zamętem i skutkami złego posiewu spektaklu „Klątwa”.

Odzew Arcybiskupa Skworca do chorzowian ma stanowić wyraźny sprzeciw wobec zamiarów dyrekcji Teatru Rozrywki, która nie zamierza ustąpić i kontrowersyjny spektakl Olivera Frljicia na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego pod tym samym tytułem wystawi.

O reakcji chorzowian na plany wystawienia sztuki na deskach Teatru Rozrywki i stworzeniu listu protestacyjnego w tej sprawie pisaliśmy już na łamach naszego portalu [LINK].

Klątwa w Teatrze Rozrywki już 3 sierpnia o godzinie 19:00. Bilety zostały wyprzedane.

Najnowsze informacje z Chorzowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • hl

  Bardzo się cieszę że nasze duchowieństwo zabrało głos w tej sprawie. Uważam że sztuka też ma swoje granice i że każdy człowiek powinien szanować swoją godność.

 • Marcin

  Duchowni pedofile najbardziej się oburzają. Po co kościół reklamuje sztukę ? Ci którzy nie chodzą do kościoła dowiadują się o sztuce z protestów..

 • Marcin

  Najpierw zobacz a potem oceń.

 • poldek

  W ramach pokuty może się ten opas przesiednie z wypasiony bryki na osiołka,wsioki.

 • Chram

  Sztuka musi byc wolna! I ma miedzyinnymi za zadanie takie dyskusje prowokowac!

 • hl

  Czy coś takiego jak to może być nazwane sztuką ???????????????????????

 • Jaro

  "bedzie sfinansowana za srodkow na ktore wszyscy pracujemy" szczegolnie kler bardzo duzo wnosi do finansow publicznych..... Wypowiedzi tych ludzi żenada!!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.