Wiadomości z Chorzowa

Kleszczom mówimy nie. Pomoc dla schroniskowych psiaków

  • Dodano: 2017-05-17 13:00, aktualizacja: 2017-05-17 14:43

Organizowane przez chorzowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Dni Otwarte mają swoją mniej pozytywną stronę – kleszcze. Schroniska nie stać na zakup odpowiednich preparatów przeciwko tym pajęczakom. Pomóżmy uchronić zwierzęta przed chorobami odkleszczowymi!

Sezon wylęgu kleszczy w pełni, a co się z tym wiąże, wzrasta ryzyko ugryzienia przez te pajęczaki i zachorowania na boreliozę i inne choroby odkleszczowe. Ten problem nie dotyka jedynie ludzi, ale szczególnie psy, które z racji swojej budowy i posiadania sierści są znacznie bardziej narażone na złapanie nieproszonego gościa.

Wydawałoby się, że schroniskowe psiaki przez znacznie rzadszy niż nasi pupile kontakt z otwartą przestrzenią i trawnikami nie muszą zmagać się z tymi niebezpiecznymi dla ich zdrowia pajęczakami. Niestety, okazuje się, że organizowane przez chorzowski TOZ Dni Otwarte dały zupełnie niespodziewany efekt uboczny – wielu psiakom pracownicy schroniska muszą usuwać po weekendowych spacerach masę kleszczy. Chorzowski TOZ chce uchronić przed atakami tych pajęczaków swoich podopiecznych, nie musząc przy tym rezygnować z Dni Otwartych i zakazać spacerów, które pomagają w znalezieniu psiakom nowych właścicieli.

Wyjściem jest zakup preparatów odstraszających kleszcze. Przy obecnym budżecie schroniska kupno tego typu medykamentów jest jednak niemożliwe – jedna pipetka preparatu to koszt około 30 zł. Licząc, że każdego miesiąca chorzowskie schronisko przyjmuje blisko setkę psów rachunek jest prosty – na zabezpieczenie psiaków przed kleszczami potrzeba 3 tysiące złotych.

Chorzowskie schronisko stworzyło specjalną zbiórkę internetową na ten cel. Apel nie dotyczy jednak tylko przekazywania środków pieniężnych, gdyż pracownicy TOZ chętnie przyjmą opakowania preparatu na kleszcze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.