Wiadomości z Chorzowa

Komisja zweryfikowała wypłatę dodatków covidowych w bytomskim szpitalu

  • Dodano: 2021-06-24 08:15, aktualizacja: 2021-06-24 06:45

Jedna trzecia zgłoszonych pierwotnie do wypłaty dodatków covidowych pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu nie spełniała warunków do ich wypłacenia – ustaliła powołana w placówce komisja.

W szpitalu ruszają tam wypłaty dodatków covidowych za pracę podczas drugiej fali pandemii

Tym razem NFZ zatwierdził liczbę podanych w sprawozdaniu pracowników. To efekt prac komisji weryfikującej wypłatę dodatków, powołanej przez dyrektora placówki Wojciecha Michalika po tym, jak Narodowy Fundusz Zdrowia zakwestionował liczbę osób zgłoszonych do wypłaty dodatków covidowych w stosunku do utworzonej liczby miejsc dla pacjentów z COVID-19.

Komisja wykazała, że jedna trzecia z liczby zgłoszonych do wypłaty osób nie miała pokrycia w szpitalnej dokumentacji. Nie będą mieli wypłaconych dodatków, chyba że zgłoszą się o indywidualne rozpatrzenie ich przypadku i będą w stanie udowodnić, że świadczyli usługi na rzecz pacjenta z SARS-CoV-2 "w sposób ciągły i nieincydentalny".

Jeszcze raz trzeba podkreślić, że przepisy dotyczące wypłaty dodatków za pracę przy pacjencie są niejednoznaczne. Nie zarzucam moim pracownikom złej woli, ale niezrozumienie poszczególnych zapisów" – powiedział dyrektor Wojciech Michalik. "Od kiedy polecenie ministra zdrowia do prezesa NFZ z 4 września 2020 r. weszło w życie, wdrażaliśmy w szpitalu odpowiednie procedury, żeby wypłacić dodatki i byliśmy w stałym kontakcie z NFZ, by wyjaśniać niezrozumiałe kwestie – dodał.

Najwięcej wątpliwości budził zapis o "incydentalnym charakterze świadczeń". Jedną z odpowiedzi, jaką otrzymał szpital z NFZ, dotyczyła sporadycznego wejście do tzw. strefy brudnej, które nie jest podstawą do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia. Zdaniem ministerstwa pracę medyków należy rozpatrzeć indywidualnie, a głos decydujący w tej kwestii powinien mieć dyrektor placówki.

To zadanie dyrektor powierzył komisji, w której skład weszło siedem osób: kierownik izby przyjęć, kierownik oddziału psychiatrii, pielęgniarka epidemiologiczna, pielęgniarki oddziałowe oddziału nefrologii i oddziału chirurgii ogólnej, zastępca kierownika działu monitorowania świadczeń zdrowotnych i inspektor działu zarządzania zasobami ludzkimi.

Do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia za pracę przy pacjencie z COVID-19 zgłoszono co miesiąc 530 osób. NFZ zakwestionował tę liczbę. Szpitalna komisja wykazała, że w przekazanych do NFZ raportach, w listopadzie 162 osoby nie miały podstaw do wypłaty dodatków. W grudniu było ich 182.

Rozliczenia za pracę podczas trzeciej fali pandemii nie budzą już zastrzeżeń Narodowego Funduszu Zdrowia. Podczas tej najcięższej fali pandemii Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Bytomiu przekształcony został na placówkę tylko dla pacjentów z COVID-19 (z wyjątkiem Oddziału Onkologii Klinicznej). W szczytowym momencie pandemii oferował mieszkańcom Śląska 212 miejsc covidowych.

Od maja placówka powróciła do wykonywania zabiegów planowych. Przyjmuje już pacjentów w trybie zwykłym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również