Wiadomości z Chorzowa

Kontenery sanitarne zamiast toi-toiów na stadionie Ruchu Chorzów? Projekt kibiców w BO

 • Dodano: 2022-09-21 16:15

Sanitariaty na stadionie Ruchu Chorzów od lat pozostawiają wiele do życzenia. Kibice postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zawalczyć o toalety na Cichej 6. Uda im się wygrać w głosowaniu BO?

Do zakończenia głosowania w przyszłorocznym Budżecie Obywatelskim zostały jeszcze cztery dni. Wśród propozycji, które trafiły na listę zaakceptowanych projektów pojawił się pomysł, który wzbudza – mówiąc delikatnie – zdziwienie, biorąc pod uwagę, kto zarządza stadionem Ruchu Chorzów, będąc bezpośrednio odpowiedzialnym za stan techniczny i zaplecze obiektu.

Jednym z projektów, na który chorzowianie mogą głosować w dziesiątej edycji BO są „Sanitariaty na Cichej 6”. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się idea zamontowania kontenerów sanitarnych w miejsce toi-toiów, które obecnie stanowią sanitarne zaplecze podczas meczów Ruch Chorzów. To inicjatywa samych kibiców, którzy mają już dość załatwiania potrzeb fizjologicznych w niemal przedpotopowy sposób.

Nie da się ukryć, że z tym problemem kibiców Ruchu Chorzów musieli zmierzyć niedawno nie tylko sympatycy Górnika Zabrze, ale i dziennikarze sportowi pracujący dla mediów krajowych podczas Wielkich Derbów Śląska. Pracę w niezbyt zachęcających warunkach – na schodach i z wątpliwymi zapachowymi atrakcjami wydobywającymi się z przepełnionych „tojków” – z pewnością zapamiętają na długo...

Mimo tego, że klub w tej chwili prowadzi w Fortuna I lidze to od dawna jest obiektem nieprzyjemnych żartów związanych ze stanem samego stadionu. Nic w tym jednak dziwnego, gdyż dla wielu zaskoczeniem jest fakt, że podczas spotkań Ruchu Chorzów – 14-krotnego mistrza Polski, 6-krotnego wicemistrza Polski i 3-krotnego zdobywcy Pucharu Polski – zgromadzeni na Cichej 6 muszą udać się za potrzebą do przenośnej toalety, w której trudno mówić o zachowaniu higieny, o komforcie nie wspominając. Gdy „tam, gdzie król chodzi piechotą” uda się kilka tysięcy osób w trakcie meczu specyficzny zapach szybko rozprzestrzenia się nad obiektem.

Koniec toi-tojów na Cichej? Kibice walczą o stan toalet na stadionie

Kibice postanowili nie czekać dłużej na to, aż miasto jako właściciel obiektu i samego klubu zrobi porządek ze stanem sanitariatów na stadionie i wzięli sprawy w swoje ręce. W Budżecie Obywatelskim 2023 Chorzowa znalazł się konkretny pomysł – postawienie kontenerów wraz z węzłem sanitarnym.

Stary stadion przy ulicy Cichej 6 nie posiada nowoczesnego zaplecza sanitarnego. Z racji braku budowy nowego obiektu wielu kibiców zwłaszcza płci żeńskiej musi zadowolić się przepełnionymi toi toiami. Inwestycja ta zwiększy funkcjonalność obiektu miejskiego i ułatwi korzystanie z niego. Ilość kontenerów sanitarnych będzie zależeć od ich cen rynkowych – możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu.

Pomysł kibice zgłosili do zadań inwestycyjnych i wycenili na 370 tysięcy złotych, czyli maksymalną przewidywaną stawkę dla tej puli projektów BO. Na inicjatywę kibiców można zagłosować do 25 września do północy za pośrednictwem strony internetowej Budżetu Obywatelskiego. Ogłoszenie wyników nastąpi 28 września.

Komentarze (4)    dodaj »

 • wyrr1

  Jaki "gospodarz" i właściciel - takie toalety. (!)

 • Jego mać

  A na amelungu dalij [...]o gdzie popadnie wedkująca brać

 • Wyjaśnienie

  Sprostowanie - miasto nie jest właścicielem klubu. Prawdą jest natomiast, ze głównie dzięki miastu klub może funkcjonować.

 • Wyjaśnienie

  Sprostowanie - nie klub lecz patologia związana z klubem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.