Wiadomości z Chorzowa

Krew pilnie potrzebna! Sprawdź gdzie i kiedy możesz oddać krew w Chorzowie!

  • Dodano: 2023-02-01 10:00, aktualizacja: 2023-02-01 14:10

Pomimo wieloletnich badań i prac naukowo-badawczych, nie udało się dotychczas wytworzyć tak cennego leku, jakim jest krew. Codziennie wielu pacjentów po wypadkach, przeszczepach oraz w trakcie leczenia chorób nowotworowych potrzebuje krwi, dlatego stacje krwiodawcze organizują zbiórki krwi i proszą o jej oddawanie.  

Kto może oddać krew?

Oddanie krwi zazwyczaj nie trwa dłużej niż 10 minut, a jedna jednostka krwi może pomóc nawet trzem osobom. Pobrana dawka krwi to tylko 8% całej krwi człowieka, nie ma więc żadnego zagrożenia powodowanego jej oddaniem.

Krew może oddać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży przynajmniej 50 kilogramów i jest zdrowa. Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzny i 4 razy w roku od kobiety. Przerwa między oddaniami krwi nie może być krótsza niż 8 tygodni. Oddanie krwi trwa około 5-10 minut i odbywa się przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku. Krew oddaje się do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek. Więcej na temat warunków, które należy spełnić, by oddać krew, możecie dowiedzieć się TUTAJ
 


Gdzie i kiedy oddać krew w Chorzowie?
 

MIEJSCE DATA GODZINY
Rynek przy Urzędzie Miasta 2 lutego 8:00-14:00
Rynek przy Urzędzie Miasta 9 lutego 8:00-14:00
Rynek przy Urzędzie Miasta 16 lutego 8:00-14:00
Rynek przy Urzędzie Miasta 23 lutego 8:00-14:00

Komentarze (2)    dodaj »

  • Konowały

    Oddaj krew, a potem konowały jak będziesz miał zawał to najpierw będą kazać Ci czekać na wynik testu srovid, żebyś ich czasem nie zaraził katarkiem.

  • Dodatek covidowy

    Oddaj krew, żółtaczkę dostaniesz w gratisie od konowała. Niech te urwy w kitlach oddają krew za te wyłudzone miliony z dodatków srovidowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również