Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Miasto przyznaje się do błędu, a wykonawca tężni w Chorzowie idzie do sądu! 

 • Dodano: 2020-02-20 12:15, aktualizacja: 2020-02-20 22:39

Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa, przyznał, że popełnił błąd w informacji o karze za opóźnienia w budowie tężni. W końcu miasto potwierdziło, że – tak jak informowaliśmy – ta kara może wynieść jedynie 9,3 tys. złotych jednorazowo. Naliczono jednak inną karę, a wykonawca tężni skierował sprawę do sądu. 

Chorzowska tężnia miała być gotowa do końca września ubiegłego roku. Gdy inwestycja nie została ukończona w terminie Urząd Miasta Chorzów informował, że za każdy dzień opóźnienia naliczana jest kara w wysokości 9,3 tys. złotych. Tak, w odpowiedzi na pytanie radnego Wojciecha Ahnerta, twierdził także Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa

- Informujemy, że termin umowny zakończenia prac budowlanych minął w dniu 30.09.2019. Od tego dnia naliczane są kary umowne w wysokości 9 300 zł za jeden dzień opóźnienia – czytamy w piśmie z 8.11.2019 r., podpisanym przez wiceprezydenta Michalika.

Wiceprezydent Michalik przyznał, że popełnił błąd w informacji o karze dla wykonawcy tężni

Okazało się jednak, że w umowie jest zapis tylko o jednorazowej karze w kwocie 9,3 tys.  Urzędnicy na nasze pytania w tej sprawie odpowiedzieli wymijająco (o czym pisaliśmy TUTAJ). Ponowne pytanie w tej sprawie zadał także radny Ahnert.

-  W ostatnim czasie na portalu Mój Chorzów pojawiła się informacja, że maksymalna kara umowna wynosi 9300 zł. Jak to wygląda to w rzeczywistości? - pytał Wojciech Ahnert.

Tym razem wiceprezydent Michalik przyznał, że prawdziwa była informacja podana przez nasz portal.

- W przekazanej odpowiedzi na pana poprzednią interpelację wkradł się błąd. Wynikał on z oczywistej omyłki nieprecyzyjnego przekazania informacji zawartych w umowie z wykonawcą. Faktycznie zapisy umowy umożliwiają miastu naliczenie kary za opóźnienie w kwocie 9 300 zł jednorazowo, a nie za jeden dzień opóźnienia i taką karę naliczono wykonawcy z tego tytułu – w piśmie z 18.02.2020 r. informuje wiceprezydent Michalik.

Wykonawca tężni skierował już jeden pozew do sądu i... przygotowuje kolejny

Taką „nieprecyzyjną informację” przekazywali także publicznie urzędnicy chorzowskiego magistratu, dlatego Krzysztof Łazarz z firmy Rudeks, czyli wykonawca tężni, zamierza skierować do sądu pozew o ochronę dóbr osobistych.

Wiceprezydent Chorzowa, w piśmie do radnego Ahnerta, poinformował jednak o innej karze, jaką miasto naliczyło firmie Rudeks.

- Naliczono wykonawcy karę z tytułu nieprzedłożenia zamawiającemu projektu umowy z podwykonawcą oraz z tytułu nieprzekazania zamawiającemu poświadczonej za zgodność kopii umowy z podwykonawcą. Łączna wartość naliczonych kar wynosi 520 910 zł – informuje Marcin Michalik.

Krzysztof Łazarz uważa, że ta kara została naliczona bezpodstawnie i firma Rudeks skierowała już w tej sprawie pozew do sądu.


- To, że nie przedłożyliśmy zamawiającemu umowy z podwykonawcą nie miało bowiem żadnego wpływu na przebieg prac budowlanych. Żadnych strat nie poniósł także podwykonawca. Wręcz przeciwnie - wszystkie należności współpracująca z nami firma otrzymała jeszcze przed terminem zapisanym w umowie. Wypłaciliśmy je z własnych środków – podkreśla Krzysztof Łazarz z firmy Rudeks.

Tężnia na Placu Hutników w Chorzowie ma być gotowa do końca marca. Oznacza to półroczne opóźnienie w budowie. O tym dlaczego prace tak bardzo się przedłużyły pisaliśmy m.in. w ubiegłym tygodniu. Wykonawca za opóźnienie przeprosił też mieszkańców Chorzowa. 

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Komentarze (34)    dodaj komentarz »

 • Peter

  FAJNA STODOLA ALE TO LIPA !

 • jest problem

  Tężnia ta, to nawet dobry pomysł. Ale jak pokazuje życie, to wnet po ławkach, wokół tej tężni, rozsiądą się różni wałkonie i menele oraz niebieskie i niedzielne ptaszki - i zwykły oraz poczciwy i porządny mieszkaniec Chorzowa będzie miał bardzo ograniczony dostęp do tężni i z tej tężni nie będzie miał żadnego pożytku. Dlatego dobrze byłoby wprowadzić jakąś opłatę do korzystania z tej tężni, np. 10 zł za godzinę. I takiemu menelowi będzie żal i szkoda wydać 10 zł na tężnię - będzie wolał pójść i wydać na piwo itp. I zyskają na tym zwykli i porządni mieszkańcy Chorzowa i jego okolic, bo będą mieć swobodny, niezakłócony dostęp do tężni i jej prozdrowotnych zalet i korzyści.

 • MaTT

  Tężnia zbudowana m.in. za moje pieniądze i żeby z niej korzystać mam płacić 10 zł? Dobry żart. Tężnia nie jest dobrym pomysłem w tym miejscu - zaraz obok estakady. Jej prozdrowotne właściwości nie zostaną tutaj odpowiednio wykorzystane.

 • czuj, czuj, czuwaj

  Ta tężnia, to się w sam raz nadaje ...ale do podpalenia i do urządzania różnych harcersko-obozowych spotkań i imprez, np. pt. "płonie ognisko w lesie i pieczenie ziemniaków" (będzie sie działo).

 • czuj, czuj, czuwaj

  Ta tężnia, to się w sam raz nadaje ...ale do podpalenia i do urządzania różnych harcersko-obozowych spotkań i imprez, np. pt. "płonie ognisko w lesie i pieczenie ziemniaków" (będzie sie działo).

 • sarah

  Powiem tak wcześniej były tu kwiaty było kolorowo, rynek 100 lat temu był jednym z najpiękniejszych w tym kraju a teraz nawet ta tężnia nie pomoże.

 • Wanda Sułkowska

  Tężnia to jest drewniana, delikatna konstrukcja. Kto i jak będzie ten obiekt strzegł, nazorował? Zadaję to pytanie każdorazowo, gdy o tym obiekcie jest mowa. Co do pism sporządzanych w Ratuszu, to ja mam problem o tyle, że często w tekście znajduję ogólniki, frazy typu: "dokładamy wszelkich starań", a ja potrzebuję konkretnej informacji.

 • Artur

  Kazdy pracownik urzedu w polsce musi miec wyzsze wyksztalcenie, i nawet czytania ze zrozumieniem sie na studiach nie nauczyli, chyba jako kraj mamy przechlapane..

 • ZB

  Podpisanie umowy w takiej treści to nie pomyłka, wiedzą co podpisują ! Wszystkich inteligentniejszych i kompetentnych pracowników już dawno powyrzucali z pracy, w kilku przypadkach w sposób bezprawny i barbarzyński. Wszystko ma swój kres....!

 • chorzowsky

  Tak na marginesie - przy Placu Hutników jest kilka knajp, teraz to mordownie. Ciekawe czy po oddaniu tężni zmienią się w jakieś fajne knajpki? Mimo wszystko będzie to teraz dobra lokalizacja.

 • Mieszkaniec Robert

  Tężnia w Chorzowie w centrum obok estakady - to jest błąd i nieporozumienie. To kolejna inwestycja mydląca oczy mieszkańców. Gdzie obiecywane rozwiązania komunikacyjne, gdzie ekologiczne linie tramwajowe, dworce kejowe, gdzie rewitalizacja zaniedbanych dzielnic gdzie inwestycje mające na celu przyciąganie potencjalnych inwestorów... Tężnia w centrm i cały ten cyrk to mydlenie oczu i pieniądze w błoto..

 • Grzegorz

  Najbardziej niewydarzona rada miasta i prezydent w historii miasta. Wstyd. Przekręt za przekrętem.

 • Maria

  Tężnia jest piękna i cieszę się że już niedługo będzie zacznie działać. Przyjmuje jako mieszkanka przeprosiny wykonawcy, bo zimą i tak nie można by z niej korzystać.

 • Chorzowianin 6

  Nie wiem czy to aż takie straszne przewinienie wykonawcy,przecież wyjaśnił przyczyny>Pewno chcieli byście by wykonał tężnie i zwrócił za nią pieniądze ,a może jeszcze dopłacił.Niszczyć puścić z torbami prywaciarza a co.Oddał by pod koniec jesieni tężnie , to i tak pies z kulawą nogą by tam nie siedział.Zimą żadna tężnia na otwartej przestrzeni nie czynna.

 • chorzowsky

  Ciekawe czy ktoś poniesie odpowiedzialność za taką umowę? I za to, że wiceprezydenta wprowadził w błąd? Niezły cyrk w tym urzędzie!

 • Luzak

  Może się nie znam ,ale tężnia tuż obok ulicy o naprawdę dużym natężeniu ruchu ,to chyba dziwny pomysł .

 • Fox

  Ta tężnia w ogóle nie powinna tam powstać !

 • Lukasz

  A co miało powstać sklep mopolowy24 h

 • MaTT

  A powiedz mi jaki jest sens z budowania tężni czy estakadzie? Jakie ma mieć dzięki temu właściwości prozdrowotne?

 • HANYS.

  Ty z Sosnowca odwal się od Chorz. ow

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.