Wiadomości z Chorzowa

Miasto składa hołd Kazimierzowi Smoleniowi

  • Dodano: 2012-02-10 11:15

9 lutego br. Zastępca Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych Marcin Michalik wraz z Prezesem Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich w Chorzowie Grzegorzem Rosengartenem złożyli wieńce i zapalili znicze na grobie Kazimierza Smolenia, urodzonego w Chorzowie, byłego więźnia obozu Auschwitz, współtwórcy i wieloletniego dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, zmarłego 27 stycznia w Oświęcimiu. 

Kazimierz Smoleń odszedł w wieku 91 lat, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Pogrzebowa msza św. Kazimierza Smolenia została odprawiona 3 lutego w oświęcimskim kościele Wniebowzięcia NMP. W sobotę 4 lutego rodzina złożyła prochy w grobowcu na cmentarzu parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym.
 
Odszedł patriota! Człowiek ogromnej wiedzy i kultury ducha, bez reszty oddany swojej misji, którą było upamiętnianie męczeństwa ofiar III Rzeszy, ukazanie prawdy o ich katach, zaś w perspektywie pokoleń dążenie do tego, by czyny na miarę hitlerowskiego terroru i ludobójstwa nie powtórzyły się już nigdy więcej — napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście odczytanym w świątyni. .
 
 
Kazimierz Smoleń został pośmiertnie uhonorowany złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", którzy przyznał zmarłemu minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
 
 
Kazimierz Smoleń urodził się 19 kwietnia 1920 roku w Chorzowie Starym. Do obozu trafił 6 lipca 1940 r. w jednym z pierwszych transportów polskich więźniów aresztowany za działalność konspiracyjną na terenie Chorzowa. W obozie Auschwitz pracował w różnych komandach więźniarskich, m.in. był pisarzem. Podczas ewakuacji obozu w styczniu 1945 roku, którą Niemcy przeprowadzili ze względu na zbliżającą się Armię Czerwoną, został włączony do jednej z kolumn Marszu Śmierci i przeniesiony do podobozów Mauthausen - Melk i Ebensee. 
 
 
Po wojnie Kazimierz Smoleń ukończył studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i przez kilka lat pracował w Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.
Występował jak świadek i rzeczoznawca w wielu procesach nazistowskich zbrodniarzy m.in. w Norymberdze i we Frankfurcie nad Menem.
 
 
Był współtwórcą i w latach 1955-1990 dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Był także długoletnim sekretarzem generalnym i wiceprzewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.
 
 
W ostatnich latach bardzo często spotykał się z grupami młodzieży m.in. z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych opowiadając o swoich doświadczeniach obozowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.