Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Międzynarodowy Dzień Lasu w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

  • Dodano: 2016-03-01 13:45
Lasy są źródłem życia i decydują o naszym przetrwaniu... Dlaczego wobec tego wciąż je niszczymy?
 
 
Choć lasy pokrywają blisko 30% lądów na Ziemi, ich powierzchnia bardzo szybko się kurczy. Zgodnie z szacunkami Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) każdego roku znika 12-15 milionów hektarów lasów, co jest przyczyną wielu tragicznych w skutkach zmian w  przyrodzie. Wraz z wycinką lasów wzrasta np. emisja gazów cieplarnianych, co skutkuje nasilaniem się zjawiska globalnego ocieplenia. Lasy są jednym z głównych rezerwuarów związków węgla oraz stanowią środowisko życia dla około 70% gatunków żywych organizmów. Zapobiegają erozji gleby, utrzymują odpowiednią wilgotność gleby i powietrza, chronią nas przed powodziami. Wielu z nas znajduje w nich schronienie, surowce (drewno na opał, do budowy domów, mebli itp.), pożywienie (grzyby, owoce, zioła, zwierzyna łowna), a nawet substancje lecznicze. Lasy pełnią w końcu funkcje dydaktyczne, wychowawcze i od pokoleń stanowią inspirację dla twórczości artystycznej.
 
 
Od kilku lat 21 marca uznawany jest za Międzynarodowy Dzień Lasów, zgodnie z decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Głównym celem ustanowienia tego święta było podniesienie świadomości ludzi na temat ogromnego znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety, jak również dla jakości naszego życia.
 
 
Śląski Ogród Zoologiczny, posiadający w swojej kolekcji wiele gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem właśnie na skutek niszczenia lasów, już po raz piąty przyłącza się do obchodów tego święta. 
 
 
Wszystkich, którym leży na sercu los naszej planety  zapraszamy do Ogrodu Zoologicznego w sobotę 19 marca w godzinach od 10"00 do 15:00.
 
 
W programie obchodów znajdą się m.in. gry i zabawy terenowe dla dzieci oraz ich rodziców, wspólne sadzenie drzewek, projekcje filmów, zajęcia edukacyjne itp. 
 
 
Tegoroczna impreza organizowana jest we współpracy z Lasami Państwowymi (Nadleśnictwo Katowice), Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie oraz firmą Project Outdoor Polska, właścicielem parków linowych dla dzieci Zoolandia.4
 
 
Obchody Międzynarodowego Dnia Lasu w śląskim zoo objęte zostały patronatem medialnym przez TVP Katowice, Radio Katowice oraz portal internetowy mojChorzow.pl. 
 
Międzynarodowy Dzień Lasu w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Najnowsze informacje z Chorzowa w Twojej skrzynce e-mail.

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.