Wiadomości z Chorzowa

Mini szklarnia - jakie znajduje zastosowania?

  • Dodano: 2020-12-11 13:15

Mini szklarnie to bardzo chętnie wybierane konstrukcje do przydomowych ogrodów czy działek. Ich główną zaletą jest niewielki rozmiar, z tego względu nie zajmują one dużo miejsca. To świetna propozycja do małych ogródków, gdzie każda ilość wolnej przestrzeni jest na wagę złota.

Zastosowanie mini szklarni

Uprawa roślin

W mini szklarni przede wszystkim można uprawiać rośliny na grządkach w gruncie, na stołach w kuwetach wypełnionych żyzną ziemią lub w donicach. Polecane są zwłaszcza stoły aluminiowe, które można bardzo łatwo wyczyścić, a oprócz tego niewiele ważą. Stoły przydają się również do pewnych czynności, czyli pikowania czy przesadzania roślin, służą także do siewu. Uprawiając rośliny w szklarni, należy pamiętać o ich podlewaniu, w tym celu warto zamontować automatyczny system nawadniania. Co ważne, w mini szklarni można uprawiać rośliny także w okresie zimowym. Jeśli występują podczas zimy bardzo niskie temperatury, wówczas wystarczy zastosować agrowłókninę, która zapewni dodatkowi komfort cieplny roślinom. Zimą plony w mini szklarni da: por, czosnek, jarmuż, roszpunka czy chrzan.

Tworzenie rozsady

Mini szklarnia jest także doskonałym miejscem do produkcji rozsady. Swoim działaniem przypomina inspekt, umożliwiając pozyskanie sadzonek na mały warzywniak czy pojedynczą rabatę. Nawet tak mała szklarnia znacznie przyspiesza proces kiełkowania oraz wzrostu sadzonek. Nasiona można wysiać w mini szklarni w marcu. Mini szklarnia pozwala na stworzenie rozsady służącej do aranżacji balkonu, czyli takiej, która składa się z takich kwiatów jak na przykład: bratek, fuksja, petunia czy werbena.

Odpoczynek dla kwiatów pokojowych

W większości domów znaleźć można rośliny, które pochodzą z obszarów o cieplejszym klimacie, niekiedy nawet tropikalnym. Warunki pokojowe nie są więc dla nich najlepsze. Warto więc przenieść je na jakiś czas do mini szklarni, w której ich wzrost stanie się intensywniejszy. Najlepszym okresem będzie na to jesień i wiosna. Dobrze jest wybrać zwłaszcza te rośliny, które słabo rosną. Szklarnia powinna być ustawiona w odpowiednim miejscu, tak aby intensywne promieniowanie słoneczne nie spowodowało poparzeń roślin. Należy także pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Po jakimś czasie zauważy się znaczne różnice w ich rozwoju.

Przechowywanie narzędzi ogrodniczych

Szklarnia nie służy jedynie roślin, z powodzeniem można w niej przechowywać także narzędzia ogrodnicze. Pozwoli ona na zabezpieczenie ich przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Wszystkie niezbędne sprzęty w ogrodzie znajdą tam schronienie, nie trzeba więc przechowywać ich w domu. W ten sposób przechowywane narzędzia nie będą pękać i nie powstanie na nich korozja.

Eksperymenty dziecięce

Mini szklarnia to także świetna propozycja dla tych najmłodszych ogrodników. W tym miejscu dziecko może samodzielne uprawiać własne rośliny i obserwować wszystkie ich fazy wzrostu. Nabędzie w ten sposób drogocenną wiedzę i doświadczenie. Satysfakcja malucha z samodzielnie wyhodowanych warzyw czy owoców będzie ogromna. Maluch będzie mógł podziwiać zarówno kiełkowanie roślin, jak i stopniowe kształcenie się owoców, co będzie niezapomnianym przeżyciem. Dziecko nauczy się także odpowiedzialności, gdyż będzie musiało wykonywać pewne proste zabiegi pielęgnacyjne. Nauczy się sadzić, przesadzać i wykonywać rozsady. Mini szklarnia da mu nie tylko wiedzę, ale możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu w sposób pożyteczny. Mini szklarnia pozwoli na pierwsze eksperymenty dziecięce w uprawie własnych roślin, jednak osoby dorosłe także będą mogły spróbować uprawiać nietypowe i bardziej wymagające rośliny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.