Wiadomości z Chorzowa

Mistrzyni olimpijska z Chorzowa ucierpiała przez powódź. Ruszyła zbiórka na jej rzecz

  • Dodano: 2021-07-28 09:45

Halina Richter-Górecka, mistrzyni olimpijska urodzona w Chorzowie, mieszkająca w Niemczech mocno ucierpiała w ostatniej powodzi. Lekkoatletka znalazła się w trudnym położeniu. Potrzebuje naszej pomocy!

Halina Richter-Górecka do dziś pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych sportsmenek pochodzących z Chorzowa. Nasza zawodniczka zdobyła w 1964 roku złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio i choć od lat mieszka w Niemczech to nie zapomina o swoich korzeniach i mieście, z którym przez lata była związana. Co roku w Chorzowie odbywa się mityng lekkoatletyczny jej imienia na stadionie przy ul. Lompy.

Urodzona 4 lutego 1938 roku w Chorzowie lekkoatletyczną karierę zaczynała w chorzowskim AKS-ie i wystąpiła łącznie podczas czterech olimpiad – trzy razy w barwach Polski i raz reprezentując RFN. W 1960 roku w Rzymie zdobyła brąz w sztafecie 4x100 metrów z Teresą Wieczorek, Barbarą Janiszewską i Celiną Jesionowską w składzie.

Największy sukces przyszedł w 1964 roku, kiedy podczas olimpiady w Tokio Halina Richter-Górecka wraz z Teresą Ciepły, Ireną Kirszenstein i Ewą Kłobukowską stała się mistrzynią olimpijską i zdobyła złoty medal w sztafecie 4x100 metrów. Indywidualnie zdobyła 7. miejsce w sprincie na 100 metrów.

W połowie lat 60. wyjechała do RFN, gdzie wyszła za mąż i w ramach reprezentacji kraju wystąpiła na igrzyskach w Meksyku. Trzy razy zdobyła mistrzostwo Polski – w sztafecie 4x100 metrów w 1954 roku i na 100 i 200 metrów w 1964 roku.

Halina Richter-Górecka ucierpiała w powodzi w Niemczech. Pochodząca z Chorzowa mistrzyni olimpijska potrzebuje pomocy

Doskonale znana mieszkańcom biegaczka potrzebuje pilnie naszej pomocy. Halina Richter-Górecka od lat mieszka w Niemczech i jest jedną z osób poszkodowanych w powodzi, która nawiedziła naszych zachodnich sąsiadów. Woda wdarła się do jej mieszkania w Roesrath w pobliżu Kolonii, niszcząc wszystko, co znalazło się na jej drodze.

Jak przekazuje w wywiadach Halina Richter-Górecka, powódź wdarła się do znajdującego się na parterze mieszkania w środku nocy. Sytuacja pogarszała się z minuty na minutę i sportsmenka została dosłownie z niczym. Przed ewakuacją udało się jej zabrać jedynie rzeczy pierwszej potrzeby. Choć władze Roesrath obiecali pomoc to dziś trudno oszacować straty, nie wiadomo również, czy budynek, w którym znajdowało się mieszkanie chorzowianki będzie nadawać się do zamieszkania.

O sytuacji Haliny Richter-Góreckiej zrobiło się głośno za sprawą dziennikarzy sportowych.

Następnego dnia woda wprawdzie odeszła ale mieszkanie wygląda strasznie, wygląda jakby było dnem rzeki. Śmierdzi, wszystkie meble są do wyrzucenia. Pamiątki olimpijskie na szczęście nie ucierpiały. Mieszkanie wymaga generalnego remontu, przeniosłam się na ten czas do syna – powiedziała dziennikarzowi redakcji sportowej serwisu Interia Pawłowi Czado.

Osoby, które chciałyby wesprzeć Halinę Richter-Górecką w trudnym momencie, mogą pomóc, wpłacając środki na konto poszkodowanej:

IBAN DE63 5003 3300 2424 6294 00

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.