Wiadomości z Chorzowa

Muzeum Hutnictwa walczy o kolejną nagrodę

  • Dodano: 2023-02-03 06:15, aktualizacja: 2023-02-03 06:28

Serwis Samorządowy PAP zaprasza do głosowania na najpotrzebniejsze i najciekawsze inwestycje samorządowe dofinansowane z Funduszy Europejskich. Konkurs wygrają te projekty, które uzyskają największą liczbę głosów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców zgłaszającego samorządu. Wśród inwestycji, które powalczą o nagrodę, znalazło się Muzeum Hutnictwa.

W ramach realizowanego przez Chorzów i Zabrze projektu pt. „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska” w Chorzowie utworzono pierwsze w Polsce Muzeum Hutnictwa. Muzeum powstało w obiektach dawnej elektrowni Huty Królewskiej i służy dokumentowaniu i popularyzacji historii i roli Chorzowa w rewolucji przemysłowej oraz budowie przemysłu ciężkiego na Górnym Śląsku.
 

Zagłosuj na Muzeum Hutnictwa


Głosowanie na Muzeum Hutnictwahttps://samorzad.pap.pl/konkurs-inwestycja-z-perspektywa/kategoria/inwestycja-z-perspektywa/chorzow-muzeum-hutnictwa-w

Projekt „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska” został dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, PRIORYTET: VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, DZIAŁANIE: 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Wartość zadania dot. realizacji Muzeum Hutnictwa w Chorzowie  to blisko 37 mln zł, w tym ponad 15 mln zł pochodzi ze środków unijnych. 

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie powstało w obiektach stanowiących zabudowania dawnej elektrowni „Huty Królewskiej” (Koenigshuette), uruchomionej w 1802r. Uważa się, że rozpoczęcie wytwarzania energii elektrycznej nastąpiło już w 1878 r. natomiast w roku 1891 powstała siłownia, w obrębie zachowanych zabudowań objętych opracowaniem. Elektrownia dostarczała prąd nie tylko na potrzeby huty, ale także miasta, które wykorzystywało jej nadwyżki produkcyjne do momentu zbudowania innej elektrowni.

Zachowany budynek w którym zlokalizowano muzealne zbiory, stanowi wyróżniający się przykład architektury przemysłowej przełomu XIX i XX wieku. Budynki hal elektrowni ulegały na przestrzeni lat kolejnym przekształceniom związanych ze zmianą funkcji. Na budynek dawnej elektrowni składają się dwie hale wraz z niskim budynkiem biurowym - połączone ze sobą przestrzennie i funkcjonalnie, o łącznym gabarycie ok. 88 x 12m oraz wysokościach od 7 do 12,5 m.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie w nowoczesny sposób przybliża historię hutnictwa i pracę hutników.  Zachęcające swą aranżacją przestrzenie muzealne umożliwiają atrakcyjną prezentację dziedzictwa górnośląskiego hutnictwa, a samo Muzeum przyczynia się do wzrostu atrakcyjności turystycznej Chorzowa i województwa śląskiego. Prowadzone w ramach misji Muzeum działania edukacyjne pozwalają zwiedzającym na zdobycie wiedzy o znaczeniu hutnictwa w przeszłości i jego wadze dla współczesnej gospodarki.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest również miejscem służącym zdobyciu wiedzy na temat wielokulturowości Górnego Śląska jako regionu krzyżowania się języków, wyznań i kultur. Interaktywne ekspozycje zostały umieszczone w kompleksie o powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych. Wykorzystanie w ramach wystawy urządzeń, takich jak młot mostowy  Eschweiler Maschinen z 1907, prasa hydrauliczna, walcarki czy XIX-wieczny młot parowo-powietrzny Brinkmana, wzmacnia autentyczność ekspozycji i pozwala zwiedzającym na zapoznanie się z metodami produkcji hutniczej. 

Idea Muzeum Hutnictwa w Chorzowie wyrasta z troski o pamięć i z głębokiego przekonania o jej życiodajnym znaczeniu. W sercu dawnej Królewskiej Huty powstała inspirująca przestrzeń, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość stworzyć mają harmonijną całość. To tu opowieść o mieście, przemyśle oraz tworzących go od wieków ludziach staje się punktem wyjścia do refleksji nad stale zmieniającym się światem.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 187 projektów zrealizowanych z dofinansowaniem unijnym przez jednostki samorządu terytorialnego ze wszystkich województw. Jak zagłosować? Lista projektów dostępna jest TUTAJ - wystarczy znaleźć ten właściwy i kliknąć!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również