Wiadomości z Chorzowa

Na świecie lipiec był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów. Jak było u nas? 

  • Dodano: 2019-08-23 10:30

Średnie globalne temperatury lądów i oceanów w lipcu 2019 roku były najwyższymi w historii pomiarów, na całej Ziemi padło wiele rekordów ciepła – podała amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna. W naszym regionie było gorąco, ale do rekordów trochę zabrakło.

Lipiec 2019 był najcieplejszy miesiącem na świecie w ostatnich 140 latach

Średnia globalna temperatura tegorocznego lipca była o 0,95 st. C wyższa od średniej w 20. wieku, która wynosi 15,8 st. C. Był to więc najcieplejszy miesiąc w ostatnich 140 latach, odkąd zaczęto prowadzić pomiary. Był to także 415 miesiąc z kolei o temperaturach globalnych powyżej średniej. Wcześniejszy rekord padł w lipcu trzy lata temu. Według danych amerykańskiej agencji pierwsze siedem miesięcy tego roku również przekroczyło – o 0,9 st. - średnią dla tego okresu z 20. wieku, która wynosi 13,8 st. C.

W woj. śląskim gorąco, ale bez rekordów 

W Europie był to piętnasty z kolei rekordowo ciepły lipiec, a w wielu krajach termometry pokazały najwyższe temperatury w historii. W województwie śląskim poprzedni miesiąc, tak jak na przeważającym obszarze Polski, był powyżej normy.

- Maksymalna temperatura zanotowana w lipcu tego roku to 36,2°C w Raciborzu. Na tej stacji został pobity rekord lipca z 2013 r. o 0,3°C. W Katowicach maksymalna zanotowana temperatura tegorocznego lipca to 35,2°C. Do wyrównania rekordu lipca z 2013 r. zabrakło 0,2°C, podobnie jak na stacji w Częstochowie, gdzie termometry zanotowały 34,8°C. Na stacji w Bielsku–Białej maksymalna temperatura zanotowana w lipcu tego roku wyniosła 34,2°C co oznacza, że do wyrównania lipcowego rekordu zabrakło 0,4°C – informuje Dariusz Witkowski z Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej.

Na żadnej ze stacji IMGW w woj. śląskim nie padł rekord najwyżej dotychczas zanotowanej temperatury powietrza. Wynoszą one: w Raciborzu – 37,7 st. C, w Katowicach – 37,2 st. C, w Częstochowie 36,9 st. C a w Bielsku-Białej – 36,4 st. C. W Katowicach w lipcu wystąpiła jednak najwyższa miesięczna suma opadów w Polsce i wyniosła 119,7 mm. 

W rekordowym tempie topniały lody na biegunach

Jak podaje amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna w lipcu w rekordowym tempie topniały lody na obu biegunach. W Arktyce odnotowano najmniejszy w historii zasięg lodu morskiego – 19,8 proc. poniżej średniej z lat 1981-2010. Arktyka traciła w lipcu średnio 105 tys. km kwadratowych lodu dziennie. Najmniejszy zasięg lodu w historii odnotowano też na Antarktydzie – było go o 4,3 proc. mniej niż wynosi średnia z lat 1981-2010.


 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również