Wiadomości z Chorzowa

Nagrodzono sportowców, trenerów i osoby zasłużone dla chorzowskiego sportu

  • Dodano: 2019-02-12 08:00, aktualizacja: 2019-02-12 08:13

W Miejskim Domu Kultury Batory, 9 lutego nagrodzono sportowców, trenerów i osoby zasłużone dla chorzowskiego sportu.

Nagrody Prezydenta Chorzowa w dziedzinie sportu wręczał Zastępca Prezydenta Miasta Wiesław Ciężkowski.

Kto został nagrodzony?

Kategoria za wybitne osiągnięcia sportowe za rok 2018

Monika Hojnisz - Biathlonistka, reprezentantka kraju. Brązowa medalistka Mistrzostw Świata w Novym Měscie, Mistrzyni Europy juniorów, srebrna oraz dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw świata juniorów. Brązowa medalistka mistrzostw świata juniorów w biathlonie letnim. Mistrzyni, srebrna i brązowa medalistka mistrzostw Europy juniorów w biathlonie letnim. Mistrzyni Polski seniorów i juniorów. W 2018 roku zdobywczyni 2-go miejsca w Mistrzostwach Świata w Biathlonie letnim Sprint – Nove Mesto na Morave oraz 6-go na Igrzyskach Olimpijskich w Pyeong Chang.

Magdalena Gorzkowska - Halowa wicemistrzyni świata w lekkoatletycznej sztafecie 4x400 m, olimpijka z Londynu. Weszła na Mount Everest. Jest najmłodszą Polką, która zdobyła najwyższy szczyt ziemi. Gorzkowska do 2016 roku była jedną z najszybszych polskich biegaczek. Zdobyła srebro halowych mistrzostw świata (2016), złoto młodzieżowych mistrzostw Europy (2013) oraz srebro mistrzostw Europy juniorów (2011) w sztafecie 4x400m. Potem jednak postanowiła zdobywać inne szczyty – te w górach. Po wejściu na Kilimandżaro, Elbrus, Aconcague i Mount Blanc z sukcesem zmierzyła się z Everestem.

Kategoria za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej za rok 2018

Ireneusz Psykała - Trener, wieloletni pracownik klubu sportowego Ruch Chorzów SA. W 2018 roku zdobył z drużyną Mistrzostwo Śląska oraz awans do Centralnej Ligi Juniorów Starszych nie przegrywając przez cały sezon ani jednego meczu. Trenował również zespoły Młodej Ekstraklasy, które zdobyły złoty i brązowy medal Mistrzostw Polski. Ireneusz Psykała jest przykładem trenera będącego znakomitym pedagogiem i wychowawcą, który ukształtował wielu zawodników, którzy z sukcesami występują w najwyższych ligach i reprezentacjach Polski.

Zdzisław Szabat - Trener, odpowiedzialny za sekcję podnoszenia ciężarów IKS-u Ruch Chorzów. Po 35 latach pracy przeszedł na „sportową” emeryturę. Prowadzona samodzielnie przez niego sekcja od wielu lat liczy się na wojewódzkiej i ogólnopolskiej sportowej arenie. W 2018r. trenowana przez Zdzisława Szabata sekcja uzyskała: Mistrzostwa Śląska Juniorów do lat 20 – 3 złote medale, 1 srebrny medal i 2 brązowe medale, Mistrzostwa Śląska Młodzików do lat 15 – 2 złote medale , 2 srebrne medale. Zdzisław Szabat jest przykładem pasjonata, poświęcającego się na rzecz dzieci i młodzieży, ukochanej dyscypliny, czego efektem jest wieloletnia reprezentacja Miasta Chorzowa na skalę ogólnopolską.

Kategoria za osiągnięcia w zakresie organizacji sportu i rekreacji w mieście za rok 2018

Bogusława Śrutwa i Barbara Bańdo - Bogusława Śrutwa jest prezesem, zaś Barbara Bańdo wiceprezesem Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Sokolnia”. Z powodzeniem propagują sport w szczególności akrobatykę sportową wśród dzieci i młodzieży. Sukcesy podopiecznych DOSiR „Sokolnia” to efekt umiejętności organizacyjnych i i zarządczych, doboru odpowiedniej kadry szkoleniowej oraz dobrej współpracy ze szkołami i stowarzyszeniami sportowymi. Dzięki staraniom obu Pań DOSiR „Sokolnia” w 2018 roku brało udział w Międzynarodowych Turniejach, Mistrzostwach Świata i Polski w akrobatyce sportowej.

Kategoria "NAGRODA SPECJALNA" za rok 2018

śp. Jerzy Wyrobek - na boisku występował na pozycji obrońcy. W latach 1970-1977 rozegrał 15 spotkań w reprezentacji Polski. Przez wiele lat, w roli piłkarza i trenera, związany z Ruchem Chorzów. Już jako trener kilkakrotnie obejmował drużynę „Niebieskich”, zawsze w najtrudniejszych dla tego klubu latach. W okresie 1987-1990, po pierwszym, historycznym spadku, awansował z drużyną z powrotem do ekstraklasy. Po czym w kolejnym sezonie, zdobył z beniaminkiem, mistrzostwo Polski, co było i jest dokonaniem bezprecedensowym w historii krajowej piłki nożnej. W latach 1995-1996 poprowadził podopiecznych do kolejnego awansu z II ligi (po drugim w historii zdegradowaniu do tej klasy rozgrywek) i zdobycia Pucharu Polski.

Henryk Wieczorek piłkarza AKS Chorzów i 18-krotny reprezentant Polski. Wychowanek szkółki Stadionu Śląskiego Chorzów (1962-1968) zawodnik ROW Rybnik (1968-1973), Górnika Zabrze (1973-1980), francuskiego AJ Auxerre(1980-1983) i Melun (1983-1986, grający trener). W Górniku Zabrze w ciągu 6 sezonów w I lidze i 1 w drugiej (1974-1978 i 1980) rozegrał 155 meczów i strzelił 10 bramek. W kadrze zadebiutował w meczu z Jugosławią (1973) i zakończył występy w drużynie narodowej w spotkaniu z Islandią (1979) zdobywając 2 bramki. Świetny obrońca, będący w kadrze narodowej MŚ '74. Srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Spore sukcesy odnotował we Francji. Był kapitanem drużyny AJ Auxerre, w której występował razem z Andrzejem Szarmachem. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem. Najpierw we francuskim Melun, a następnie w Polsce (Olimpia Poznań, Szombierki Bytom). Jako drugi trener Ruchu (wraz z Jerzym Wyrobkiem) doprowadził ten zespół do tytułu mistrza Polski (1989).

Uhonorowano również przechodzącego na emeryturę Jana Cieślika, który przez wiele lat poświęcał się szkoleniu chorzowskiej młodzieży. Nagroda specjalna to wyróżnienie i uhonorowanie wieloletniej współpracy z Miastem na rzecz wychowania młodych w duchu sportowej rywalizacji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również