Wiadomości z Chorzowa

Odrzucą słabeuszy. Z obserwacji tłumacza

  • Dodano: 2018-05-21 07:30, aktualizacja: 2019-01-02 14:45

Wybierasz się na spotkanie biznesowe do Chorwacji? Potrzebujesz profesjonalnego tłumaczenia firmowych dokumentów? Sprawdź tłumaczenia chorwacki na supertlumacz.pl

Spotkania biznesowe odgrywają ogromną rolę w osiągnięciu sukcesu. Także tu w Chorwacji są one czymś naturalnym i koniecznym jeśli chce się znaleźć partnerów. W większości lokalne firmy traktują pierwsze spotkanie jako okazję do poznania się. Zanim podejmą decyzję czy zdecydują się z tobą współpracować będą potrzebowali ok. 2-3 spotkań. W tym czasie oceniają więź, stopień porozumienia i poziom zaufania.

Jak zaplanować spotkanie biznesowe?

Przede wszystkim nie zapomnij zaproponować kilku różnych dat i czasu spotkania. Wskaż także to, co chcesz konkretnie z nimi mówić.

Następnie:

upewnij się, że otrzymałeś potwierdzenie obecności od uczestników,

ustali porządek rozmów,

zorganizuj salę konferencyjną,

zaplanuj rozmieszczenie miejsc siedzących,

w razie potrzeby zorganizuj tłumacza,

zadbaj o napoje i przekąski - wskazane jest, abyś zatrudnił kogoś, kto zadba o ich zakup i rozłożenie na stołach,

nie zapomnij sporządzić kopii dokumentacji wymaganej do spotkania w języku Twojego partnera handlowego.

W tym celu zgłoś się do najlepszego ze znanych ci biur tłumaczeń.

Pamiętaj, że najwyższa jakość translacji z języka polskiego na chorwacki to klucz do profesjonalizmu i odniesienia sukcesu.

Jak przebiegają rozmowy z partnerem z Chorwacji?

Wspomnieliśmy już o tym, że Chorwaci znani są z tego, że pierwsze spotkanie traktują raczej jako formę zapoznania się dwóch stron. Negocjacje mogą więc zająć ci kilka spotkań, zazwyczaj do podjęcia decyzji o współpracy potrzebują ok. 2-3 rozmów z tobą.

Wskazane jest więc nawiązanie więzi z potencjalnym partnerem. Wykorzystaj te kilka spotkań, aby chorwacka strona miała czas na otwarcie się i zrzuciła pancerz sztywnego formalizmu. Zbuduj nieco bardziej osobistą relację, w ten sposób ułatwisz sobie drogę do sukcesu. Pamiętać jednak należy, że trzeba wykazać znajomość tamtejszej kultury - łatwo o gafę, która może przekreślić twoje szanse.

Zważaj na to, że chorwaccy biznesmeni bardzo często wiele rzeczy mówią w okrężny sposób. Ze względu na to, iż są niezwykle grzeczni nie powiedzą ci bezpośrednio w twarz "nie". Kiedy więc nieustannie słyszysz "zobaczymy" czy "coś jest trudne", nie jest dobrze.

Nie zapominaj: oni naprawdę są powolni, a tutejsza biurokracja i formalizm mogą chwilami cię przerastać. Jeśli jednak naprawdę właśnie w tym kraju chcesz robić biznes - cierpliwość się opłaci.

Chorwacka etykieta biznesowa

Witasz się prawą dłonią, lekko nią potrząsając, i mówisz "Dobro jutro", czyli po prostu "dzień dobry"

Kiedy zwracasz się do mężczyzny, prawidłową frazą jest "dobro dosao", kiedy kierujesz te słowa do kobiety, używaj "dobro dosla", a do grupy osób lub starszej osoby "dobro dosli".

O czym trzeba jeszcze pamiętać?

Niezależnie od płci, to gospodarz najpierw podaje rękę,

kiedy się przedstawiasz, używaj zarówno imienia, jak i nazwiska i uściśnij rękę,

kolejny krok to wymiana wizytówek,

oczekuje się, że będziesz zwracał się do starszych pracowników w formalny sposób, używając nazwisk i tytułów zamiast imion.

To jest od ciebie oczekiwane:

okazuj szacunek każdemu, kogo spotkasz, także osobom, których nie znasz,

poproś ich o wydanie opinii na jakiś temat. Na pewno z chęcią ci pomogą. W ten sposób zyskasz ich zaufanie,

przetłumaczy jedną stronę swojej wizytówki na język chorwacki - nie jest to konieczne, ale pokazuje szacunek.

Poproś zaufanego tłumacza o profesjonalny przekład treści na twoją wizytówkę. Niech informacja w języku chorwackim będzie szyta na miarę sukcesu.

To będzie odebrane źle:

słaby uścisk dłoni - oznaka słabości i pewności siebie,

próba zbyt szybkiego spoufalenia się. Szczególnie gesty typu: poklepanie po plecach, pocałunek w policzek czy przytulenie,

całowanie rąk - niedopuszczalne według lokalnych zwyczajów podczas pierwszego spotkania.

Jak prowadzić rozmowy?

Zacznijmy od tego, że jeśli to Chorwaci są organizatorami spotkania, raczej na pewno możesz spodziewać się nieco innego niż uzgodniony harmonogram spotkania.

Po tym jak obie strony wymienią wzajemne uprzejmości zaczyna się właściwa część negocjacji. Najpierw odbędzie się mała rozmowa, podczas której będę chcieli ciebie bliżej poznać. To bardzo żywy naród, mówią dość demonstracyjnie. Zazwyczaj na miejscu można coś zjeść lub iść do pobliskiej restauracji. W przypadku całodobowego spotkania licz się z zaproszeniem na kolację.

Jeśli twoje rozmowy zakończą się sukcesem zazwyczaj trzeba określić szereg działań, w tym terminy przyszłych spotkań, przed kolejną rozmową.

Posiłki biznesowe

Posiłki biznesowe wykorzystuje się nie tylko dyskusji na temat biznesu, ale także jako możliwość poznania partnerów,

etykieta w restauracji mówi, że to gospodarz spotkania wybiera miejsce, robi rezerwację i płaci za wszystkich. W dobrym tonie są eleganckie rzeczy - ciemny garnitur i krawat dla mężczyzn oraz oficjalna sukienka dla kobiet. Palenie jest dozwolone, ale kulturalnie wypada zapytać o pozwolenie (o ile znajdujemy się w restauracji pozwalającej na to),

zaproszenie partnera biznesowego na obiad w domu jest praktykowane, ale wyłącznie przy nawiązaniu bardziej bliższych kontaktów.

W dzisiejszych czasach ogromną rolę w osiągnięciu sukcesu odgrywa prezentacja. Słowem można wykreować wizerunek własnej osoby, profilu firmy i jego atutów. Pamiętaj o tym poszukując partnera biznesowego w Chorwacji. Nie zapomnij też o tym, że myśląc o wejściu na tamtejszy rynek należy przetłumaczyć wszystkie materiały z języka polskiego na chorwacki. Najprościej udać się więc do renomowanego biura tłumaczeń, które dobierze ci tłumacza-eksperta w temacie i dokona profesjonalnej i błyskotliwej translacji. To inwestycja w przyszłość!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.