Wiadomości z Chorzowa

Parkowe filmy archiwalne nagrodzone brawami. Wyjątkowy pokaz na Kontenerach Kultury

  • Dodano: 2015-06-23 08:00, aktualizacja: 2015-06-23 08:02

Parkowe archiwa na dużym ekranie wyraźnie spodobały się gościom, którzy przyszli na Kontenery Kultury. Pokaz filmów, które ostatnio, dzięki współpracy z Filmoteką Śląską, przeszły digitalizację, zakończył się brawami oraz pytaniami o kolejne podobne wydarzenia.Pokaz był kolejną częścią 65. urodzin Parku Śląskiego.– To może nie najbardziej spektakularny element naszego święta, ale niesamowicie unikatowy – przyznaje Łukasz Buszman, jego rzecznik prasowy. – Bardzo zależało nam, aby te urodziny miały też taki wspomnieniowo-historyczny wymiar. Stąd filmy i wystawa na ogrodzeniu zoo.Kilka tygodni temu udało się rozpocząć digitalizację archiwalnych filmów zarejestrowanych na taśmie celuloidowej w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku kilkadziesiąt lat temu. Fragmentaryczne materiały filmowe przez dekady przechowywano w archiwum WPKiW i dopiero w niedawno postanowiono ocalić je od całkowitego zapomnienia oraz poddać fachowej regeneracji i rekonstrukcji.

Wśród filmów są obrazy kręcone w roku 1963 na trudno wówczas dostępnych taśmach kolorowych, a także film „Śląski Park Kultury i Wypoczynku”, zrealizowany z okazji 25-lecia WPKiW. Właśnie ten film, który nakręciła łódzka filmówka, wzbudził największe zainteresowanie. Unikatowe zdjęcia „okraszane” wspaniałym i charakterystycznym głosem Ksawerego Jasińskiego, zrobiły niesamowite wrażenie.

– To dobrze, że park zadbał, a potem zaprezentował ten materiał. Nie widziałam, jak wyglądał 50 lat temu, a jestem jego ogromną miłośniczką – mówi Agata Radomska z Siemianowic Śląskich. – Takie pokazy podnoszą rangę tego miejsca i przypominają o tym, jak bardzo jest ono ważne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również