Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Planetarium ma już... 60 lat!

  • Dodano: 2016-01-10 09:00

Na początku grudnia obchodziliśmy w Chorzowie i na Śląsku ważną rocznicę… 60 urodziny Planetarium Śląskiego. Wiecie, że to najstarsza i największa instytucja tego typu w Polsce?

Budowę obiektu rozpoczęto jeszcze w roku 1953, trzy lata po zainicjowaniu procesu powstawania Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (dziś Park Śląski). Na tzw. Górze Parkowej wniesiono potężne gmachy i kopuły, projektu Zbigniewa Solawy (warto wspomnieć, że budowę rozpoczęto w trakcie trwania Roku Kopernikowskiego), które miały dac początek dużej placówce naukowej.

Instytucję oficjalnie uruchomiono 4 grudnia 1955 roku, a kilka dni temu oficjalnie uczczono ten dzień. Co warto wiedzieć o Planetarium Śląskim?

Najważniejszym elementem obiektu jest UPP, czyli Universal Projection Planetarium, ogromy, dwutonowy projektor o długości 5 metrów (stworzony w zakładach Zeissa w Jenie). Urządzenie wyświetla mapę nieba widzianego z każdego miejsca na Ziemi. I o każdej porze! Można więc  zobaczyć, jak wygląda kosmos z Oranu, Turynu czy Sydney, a następie porównać z widokiem, jaki rozpościera się np. z Osiedla Tysiącelecia. Widok zapiera dech w piersiach, ponieważ obraz wyświetlany jest na 23 metrowej kopule. Sala mieści około 400 osób.

Jednak Planetarium Śląskie to nie tylko obiekt „turystyczny”, ale także, a raczej przede wszystkim, placówka naukowa. Mieści się tu obserwatorium astronomiczne wyposażone w 30-centymetrowy refraktor, czyli największy w Polsce telekop optyczny. Naukowcy śledzą tutaj ruchy planetoid, komet oraz innych obiektów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej. Dokonano tu wiele znakomitych odkryć.

Działają tu także: stacja sejsmologiczna oraz klimatologiczna, które stale monitorują spory obszar naszego kraju oraz stanowią materiał do zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, które licznie odwiedzają placówkę.

Na terenie obeiktu znajduje się również kilumetrowy zegar słoneczny.

Zwiedzający mogą, za pośrednictwem obserwatorium (jednak tylko za dnia) podziwiać naszą gwiazdę – słońce, lub, gdy to zajdzie za horyzont, obserwować naturalnego satelitę Ziemi w 750-krotnym powiększeniu.

Działa tu także Śląski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i obszerna  z biblioteka dysponująca ponad 10 tysiącami książek i czasopism z dziedziny astromonii.

Fot. http://www.parkslaski.pl/

Najnowsze informacje z Chorzowa w Twojej skrzynce e-mail.

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.