Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Podsumowanie projektu " Bo liczy się człowiek"

  • Dodano: 2017-12-12 08:00, aktualizacja: 2017-12-12 08:14

Ponad 230 młodych ludzi z ośmiu miast naszego województwa wzięło udział w projekcie "Bo liczy się człowiek".

Mogli się oni przekonać do czego może doprowadzić brak reakcji na hasła nawołujące do nienawiści. Najlepszym miejscem do tego jest były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i masowej zagłady "Auschwitz-Birkenau". Swoje spostrzeżenia młodzież przekazała przedstawicielom policji w czasie wieńczącego projekt seminarium.

Zakończyła się realizacja programu "Bo liczy sie człowiek". Projekt ten powstał z inicjatywy Centrum Rozwoju Lokalnego oraz Połnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowaicach do spraw Ochrony Praw Człowieka mł.insp. Krzysztofa Kazka, przy wsparciu Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu. Jego głównym celem było zwiększenie wiedzy młodzieży w wieku 15-19 lat z obszaru województwa śląskiego w zakresie przeciwdziałania negatywnym zjawiskom jakimi są: mowa nienawiści, przemoc wynikająca z nienawiści, nietolerancji, kierowania się stereotypami, a także nierówne traktowanie. Projekt realizowany był w dwóch obszarach działania. Pierwszy to zwiedzanie byłego obozu Auschwitz-Birkenau i bezpośrednie przekazanie wiedzy młodzieży podczas tematycznych warsztatów prowadzonych w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu (Auschwitz Jewish Center Foundation). W warsztatach brali udział także policjanci z obszaru województwa śląskiego oraz nauczyciele. Drugi wymiar projektu to przekazanie wypracowanych podczas warsztatów z młodzieżą tez na szczebel decyzyjny Śląskiej Policji - w ramach projektu przewidziano bowiem organizację seminarium, w którym udział wzięli udział przedstawiciele jednostek policji, z tych samych miast, z których pochodziła młodzież zwiedzająca wcześniej obóz i centrum żydowskie, a także biorąca udział w warsztatach.

Łącznie w projekcie wzięły udział 234 osoby, w ośmiu grupach z wszystkich subregionów naszego województwa. Była to młodzież z Chorzowa, Zawiercia, Żywca, Częstochowy, Rybnika, Katowic, Bielska-Białej i Raciborza. Młodzi ludzie mogli poznać teoretyczne podłoże, na którym rodzi się nietolerancja i mowa nienawiści. Zwiedzając Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau mogli też na własne oczy zobaczyć do czego może doprowadzić brak reakcji na hasła wzywające do izolacji i eksterminacji pewnych kulturowych czy religijnych. Miejmy nadzieję, że była to dla nich cenna lekcja.

Projekt sfinansowano ze środków samorządu Województwa Śląskiego.