Wiadomości z Chorzowa

Pojawiły się pierwsze zwiastuny "Matki". Film kręcono m.in. w Parku Śląskim

  • Dodano: 2012-11-20 09:00

Na przełomie sierpnia i września w Bytomiu, Chorzowie i Sosnowcu kręcono zdjęcia do filmu „Matka". Już teraz można oglądać efekty. W internecie pojawiły się oficjalne jego zapowiedzi. Obraz powstawał m.in. przy bocznej bramie wjazdowej do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

 
 
Mirek Rusecki, który zajmuje się promocją filmu przyznaje, że park idealnie nadaje się na realizację takich przedsięwzięć. - Bramę z zoo idealnie można było zaaranżować na wejście do jednostki wojskowej. Filmowcy byli bardzo zadowoleni – zapewnia. I dodaje, że "Matka" będzie dostępna w kinach w 2013 roku. - Na pewno będzie można obejrzeć ten film w Polsce. Wiosną będziemy mieli ustalenia dotyczące innych krajów.
 
W scenie przy zoo wystąpił m.in. Grzegorz Przybył, który ostatnio zagrał ojca Fokusa w filmie "Jesteś Bogiem".
 
Reżyserem i autorem scenariusza jest Lee Mackintosh Jones. To jego pierwszy film fabularny po ukończeniu Rouge Film School Wernera Herzoga.
 
Jak przyznaje Polskę odkrył w zasadzie przez przypadek, gdy został zaproszony do pracy przy produkcji "Makbeta" w Teatrze Śląskim w Katowicach. Wtedy zdecydował zostać na dłużej i zamieszkać na Śląsku. - To niezwykle zróżnicowany wewnętrznie region, a jednak o bardzo uniwersalnym charakterze. Od razu poczułem z tym miejscem swoistą więź i pewnego dnia doznałem niemal olśnienia- podkreśla Jones.
 
Śląsk stał się dla niego idealnym płótnem, na którym mógł namalować swoją historię. - Chciałem stworzyć opowieść w stylu dokumentalnym, jednak skupiając się na tym, co leży pod powierzchnią surowego realizmu, stąd wydarzenia przedstawione w filmie wpisane są w ramy narracji niby-dokumentalnej. Śląskie lokalizacje umożliwiały takie właśnie podejście - mówi twórca filmu.
 
"Matka" to film niejednoznaczny. W warstwie fabularnej przedstawia wzajemne poszukiwania Marii i Artura, jej syna. Artur został przez ojca oddany do domu dziecka. Maria leżała wtedy zamroczona alkoholem. Matka i syn robią teraz wszystko żeby znów być razem. Czy jednak czasem nie stajemy przed koniecznością dokonywania wyborów wbrew sobie? „Matka" to dzieło, w którym fabuła, nastrój i forma będą pełnić równie ważne role.
 
W filmie występują między innymi Magdalena Czerwińska (tytułowa Matka), Julia Kijowska (właśnie otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach.), Grzegorz Przybył (ojciec) oraz Olaf Marchwicki, który choć ma zaledwie 9 lat, ma za sobą występy w takich serialach jak Plebania, Komisarz Alex oraz Rodzinka.pl. Operatorem obrazu jest Paweł Dyllus.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.