Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Policjanci szkolą się z pierwszej pomocy

  • Dodano: 2016-06-27 08:15, aktualizacja: 2016-06-27 07:22
Policjanci z Chorzowa uczestniczą w doskonaleniu zawodowym z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie jest organizowane w ramach kompleksowego przygotowania funkcjonariuszy do Światowych Dni Młodzieży 2016. Doskonalenie jest prowadzone przez wykwalifikowanego ratownika medycznego z chorzowskiego pogotowia.
 
 
W tutejszej komendzie rozpoczął się cykl szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Doskonalenie jest prowadzone przez wykwalifikowanego ratownika medycznego z chorzowskiego pogotowia. Po krótkim wykładzie policjanci poznawali praktyczne umiejętności udzielania pomocy osobie poszkodowanej. Instruktor najpierw pokazywał jak należy prawidłowo wykonywać czynności ratownicze, a następnie uczestnicy szkolenia w sposób praktyczny doskonalili swoje umiejętności. Odbywało się to z wykorzystaniem fantomu. Funkcjonariusze uczyli się udzielania pomocy osobie, która się np. zakrztusiła, zemdlała, nie oddycha, ma uraz kręgosłupa czy uraz kończyny. Ratownik  tłumaczył jak działa układ krążenia i jakie znaczenia dla życia ratowanego ma kolejność wykonywania każdej czynności.
 
 
Instruktor  podkreślalał,  że gdy osoba potrzebuje pomocy najważniejsze jest wezwanie lekarza. Należy to robić zawsze i natychmiast, bo to już jest udzielenie pomocy. Najgorsze to zostawić człowieka bez pomocy, pozostać obojętnym. Należy także pamiętać o udrożnieniu dróg oddechowych, aby nie doprowadzić do uduszenia i niedotlenienia mózgu.
 
 
Podczas działań ratowniczych najważniejsze są pierwsze 4 minuty. Gdy dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia, po ok. 4. minutach dochodzi do nieodwracalnych zmian w komórkach mózgu. Należy niezwłocznie podjąć resuscytację. Każda utracona minuta zmniejsza szanse na uratowanie życia. Funkcjonariusze uczyli się także układania osób poszkodowanych w pozycji bezpiecznej.
 
 
Bardzo ważną częścią szkolenia było zaznajomienie się z obsługą automatycznego defibrylatora AED. To urządzenie bardzo pomocne przy ratowaniu życia, a coraz częściej spotykane w placówkach użyteczności publicznej tj. marketach, dworcach, urzędach czy obiektach sportowych.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.