Wiadomości z Chorzowa

Przegląd chorzowskich tras rowerowych

  • Dodano: 2011-05-30 08:45, aktualizacja: 2020-04-29 09:07

Gdy wiosna w pełni, a pogoda dopisuje, czas odkurzyć rower i wygospodarować trochę wolnego czasu na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Gdzie się wybrać? A także kiedy możemy spodziewać się nowych tras rowerowych w naszym mieście? Tego wszystkiego dowiesz się u nas!

Kto jeszcze tego nie zrobił, już najwyższy czas, by wyjąć dawno przez zimę zapomniany rower i zaplanować pierwszą wycieczkę trasami naszego miasta. Zanim jednak ruszymy w drogę, pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego naszego jednośladu.

Zadbaj o stan techniczny roweru

W tym celu możemy udać się na pobliską stację, gdzie napompujemy opony, a potem wyskoczyć do marketu po brakujące światła. Jako rowerzyści nie mamy obowiązku używania oświetlenia w ciągu dnia, jednak nawet, jeśli nie planujemy wycieczek rowerowych po zmroku, wciąż obowiązują nas przepisy o odpowiednim oświetleniu roweru. Do wyboru mamy oświetlenie różnego typu, w tym: bateryjne, diody LED, dynamo i odblaski.

Jednak bez względu na typ świateł, prawidłowo wyposażony rower zawsze posiada:

  • z przodu: światło barwy białej (lub żółtej selektywnej)
  • z tyłu: światło odblaskowe i światło pozycyjne, oba barwy czerwonej

Wszystkie światła muszą być widoczne z odległości przynajmniej 150 m i być ustawione co najmniej 35 cm powyżej poziomu jezdni, ale też nie wyżej niż 90 cm ponad poziomem jezdni.

Uwaga, rowerzyści: obowiązują nowe przepisy!

W tym miejscu przypominamy, że już od tygodnia obowiązują nowe przepisy określające prawo o ruchu drogowym dla rowerzystów.

W ramach tej ustawy rowerzyści zyskali:

  • specjalne pasy ruchu dla rowerów i śluzy rowerowe na skrzyżowaniach
  • możliwość wyprzedzania pojazdów stojących w korku z prawej strony
  • możliwość przewożenia dziecka w specjalnych przyczepkach
  • zakaz zatrzymywania się na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów oraz śluzie rowerowej
  • w niektórych przypadkach rowerzyści będą mogli jechać obok siebie, a w trudnych warunkach pogodowych, takich jak ulewny deszcz czy śnieg, będą mogli przemieszczać się po chodniku

Zaplanuj trasę wycieczki

Mając tak przygotowany rower, możemy zabrać się za planowanie wycieczki. Najpierw zastanówmy się jednak, jakiej długości trasa nas interesuje. Jeśli mamy dużo czasu do zagospodarowania (np. w weekend), a oprócz tego zależy nam na wysiłku fizycznym, wówczas możemy pomyśleć o dłuższej trasie. Zaproponujmy znajomym całodniowy wypad w okolice pobliskich zabytków i ruszajmy w drogę!

Jeżeli z kolei nie mamy czasu, który moglibyśmy poświęcić na tak długą wycieczkę, albo też martwimy się brakiem wystarczająco dobej kondycji, wybierzmy miejskie parki, których trasy zazwyczaj nie przekraczają 25 km i są łatwe do pokonania.

Ścieżki rowerowe w Chorzowie

Na początek proponujemy oczywiście wypad do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, gdzie czeka nas ponad 6 kilometrowa trasa rowerowa. Tzw. Duża Pętla prowadzi wzdłuż Promenady Ziętka przez Aleję Leśną, gdzie wyjeżdża się przy Ogrodzie Bylinowym, by z powrotem wrócić Promenadą Ziętka. Dzięki tej pętli rowerzyści mogą swobodnie przemieszczać się po wyznaczonych trasach, nie martwiąc się ruchem ulicznym. Jest to jednak dość popularna trasa, z racji czego szczególnie weekendami przejazd może utrudniać nam duża ilość osób odwiedzających park.

W mieście nie brakuje jednak i innych tras. Choć są one krótkie i narazie nie łączą się w żaden konkretny sposób, warto skorzystać i z tych skromnych fragmentów ścieżek. Jednym z przykładów jest nowa trasa, utworzona na ulicy Opolskiej. Mimo jej licznych mankamentów, na które narzekało wielu jej użytkowników, takich jak brak wjazdu na początku i końcu ścieżki, cieszy fakt, że miasto widzi jednak sens w inwestowaniu w tego typu projekty.

Ponadto od kilku lat mówi się o planach budowy 7 kilometrowej trasy rowerowej, która połączy WPKiW z lasami kochłowickimi. Jej trasa przebiegać będzie od Alei Wojska Polskiego przez ulice Trzyniecką, Leśną, Szpitalną i Dyrekcyjną, aż do ulicy Stefana Batorego i dalej do lasów kochłowickich. Miejski Zarząd Ulic i Mostów już w 2009 roku planował rozpoczęcie prac w kwietniu 2010 roku, a ich koniec we wrześniu 2010 roku. Jednak unijne dofinansowanie tej inwestycji władzom miasta udało się pozyskać dopiero w ubiegłym roku.

Miasto musiało przy tym zrezygnować z budowy drugiego odcinka tej trasy, prowadzącej aż do Żabich Dołów. Na ten cel niestety zabrakło w tym roku funduszy.

Przegląd chorzowskich imprez rowerowych

A może spróbujesz sił w organizowanych na terenie naszego miasta imprezach rowerowych?

W Chorzowie organizowanych jest naprawdę wiele wyścigów rowerowych, rajdów i wycieczek, zwłaszcza tych organizowanych w WPKiW. Najgłośniejszym takim wydarzeniem w ostatnim czasie był maraton rowerowy Silesia Cup 2011.

Oprócz tego, w kwietniu zorganizowano wyścig Polish 4X Open, który warto polecić wszystkim zainteresowanym tematem ze względu na jego otwartą formę i brak wymagań. Stronę organizatora tej imprezy można obejrzeć pod następującym adresem: http://4xopen.pl/.

Specjalne pasy ruchu dla rowerów i śluzy rowerowe na skrzyżowaniach.

Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii na temat zaprezentowanych przez nas tras. A może macie inne pomysły tras, czy też inne sprawdzone miejsca, dokąd warto wybrać się na rower w Chorzowie? Piszcie koniecznie - zapraszamy!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.