Wiadomości z Chorzowa

Radni uchwalili niższą stawkę za wywóz śmieci

  • Dodano: 2012-12-20 13:45
Zmiany w budżecie miasta, obniżenie stawki za wywóz śmieci, przebudowa stadionu Ruchu Chorzów – to najważniejsze punkty dzisiejszych obrad.
 
 
Dzisiejsza Sesja Rady Miasta była dość zaskakująca – być może przez udzielający się wszystkim świąteczny klimat, gdyż nie było ani jednej interpelacji ze strony radnych. 
 
 
Niższa stawka za wywóz śmieci
Jedną z ważniejszych decyzji, która zapadła na sesji dotyczyła zmniejszenia stawki podstawowej za gospodarkę odpadami komunalnymi. Zmianę zaproponował prezydent, do tego przychylił się również klub Wspólny Chorzów, który złożył przedwczoraj wniosek w tej sprawie. Przypomnijmy, że pierwotna propozycja wynosiła 20 zł, a obecnie będzie to 15,50 zł za osobę miesięcznie. Jak przyznał Andrzej Kotala po analizie i konsultacji z prezydentami ościennych miast doszedł do wniosku, że przyjęte wcześniej stawki odbiegają od pozostałych miast. 
 
 
Budżet miasta
Kolejnym ważnym punktem obrad było przedstawienie przez Małgorzatę Kern, skarbnika UM Chorzów, projektu uchwały budżetowej miasta na rok 2013. Kwota planowanych dochodów budżetu na przyszły rok wynosi ponad 463 mln zł. Planowane wydatki to ponad 478 mln zł. Deficyt budżetu przewiduje się na ponad 15 mln zł. Nowością jest rezerwa celowa w wysokości 1,6 mln zł przeznaczona na budżet obywatelski. Wśród dominujących wydatków, znajdują się zadania z zakresu oświaty i wychowania oraz pomocy społecznej.
 
 
Regionalna Izba Obrachunkowa, komisje stałe Rady Miasta, klub PO pozytywnie zaopiniowały projekt budżetu na 2013 r. Komisja rewizyjna wyraziła swój niepokój rosnącym zadłużeniem miasta. opiniuje projekt budżetu pozytywnie i będzie głosował za jego przyjęciem. Marek Kopel również był zaniepokojony deficytem w budżecie. Poruszył kwestię niezrealizowanego planu przebudowy stadionu Ruchu Chorzów. Do Centrum Przesiadkowego zaproponował autopoprawki ze względu na wątpliwość realizacji inwestycji. Kolejnym podjętym tematem przez Marka Kopla było zadanie o budowie tzw. sali operacyjnej w UM oraz zakup fotoradarów na łączną kwotę ponad 383 tys. zł. Jacek Nowak powiedział, że klub PiS wstrzyma się od głosu nad budżetem. Joachim Otte poruszył temat zakupu  maszyny do elektronicznego głosowania i chce mieć pewność, że będzie ona w pełni funkcjonalna. 
 
 
Stadion Ruchu Chorzów
Andrzej Kotala wyjaśnił, że przebudowa stadionu Ruchu wymaga czasu ze względu na przygotowanie całej specyfikacji warunków zamówienia. Twierdzi, że musi powstać projekt całego obiektu, który pozwoli w przyszłości zminimalizować jego utrzymanie. Ponadto dodał, że cały czas kwestia Stadionu Śląskiego jest tu znacząca i zdania w tym temacie są podzielone czy klub chce grać na Śląskim czy przy ul. Cichej. 
 
 
Dopóki nie sprawdzimy jak Ruch sprawuje się na Śląskim to w mojej ocenie nie ma sensu wydawać milionów złotych na tę inwestycję – powiedział prezydent.
 
 
Wnioski w sprawie zakupu radarów, budowy sali operacyjnej oraz Centrum Przesiadkowego, które proponował klub Wspólny Chorzów przeszły. 
 
 
Na dzisiejszej sesji gościli harcerze, którzy wnieśli na salę obrad betlejemskie światło pokoju.

Komentarze (3)    dodaj »

  • ja

    aż nie chce się wierzyć, że są to radni wybrani przez mieszkańców Chorzowa - wstydu nie mają!

  • zibi

    Stwórzcie w Chorzowie miejsca pracy dla naszychmieszkańców żeby godnie mogli żyć i podatki płacići miasto mogło się rozwijać i było pięknie.Jedno życie mamy i daj nam to bo dość smrodu było w Chorzowie mieszkam 100 m od huty. Zadbajcieo czystość też. Pozdrawiam Zbyszek 52 lata.

  • Maria

    Obniżyli stawkę za wywóz śmieci? Ale się uśmiałam!Mogli zaproponować 50 zł wtedy dopiero byłaby oniżka!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również