Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Rozpoczyna się wymiana parkowego drzewostanu. Topole posadzimy wspólnie

  • Dodano: 2016-02-17 08:15, aktualizacja: 2016-02-17 08:20
Zbliża się wymiana drzewostanu na części alei Ziętka w Parku Śląskim. Już dziś zapraszamy na kwietniową akcję sadzenia nowych i zdrowych drzew, które rosnąć będą przez najbliższe lata w parkowym centrum. Wymiana drzewostanu prowadzona jest także w dwóch innych miejscach parku.
 
 
Na części alei Ziętka (okolice Dużego Stawu) zostanie wymieniony drzewostan. Skonsultowana także ze śląskim środowiskiem akademickim oraz społecznikami decyzja ma związek z zachowaniem układu kompozycyjnego, który w projekcie parku nakreślił jego główny projektant - profesor Władysław Niemirski. 60-letnie topole zostaną zastąpione młodymi drzewami, które - również w nawiązaniu do historii – będą mogli posadzić wszyscy chętni miłośnicy Parku Śląskiego.
 
 
Ryzyko i zaburzenie osi kompozycyjnej
 
Topole przy alei Ziętka (między al. Główną i Harcerską) były sadzone w jednym z pierwszych etapów zadrzewiania parku. To gatunek (nazwa specjalistyczna: NE 49, który charakteryzuje się bardzo dużym tempem wzrostu, ale jest znacznie mniej długowieczny niż np. buk, lipa, grab czy dąb. W szpalerze, które zostaną wymienione kilka już obumarło i na przestrzeni kilku lat konieczne stało się ich usunięcie.
 
– To niestety zaburzyło oś kompozycyjną, a poza tym zwiększyło ryzyko, że podczas większych anomalii pogodowych drzewa rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie tych które obumarły, będą najbardziej narażone na przewrócenie – przyznaje Artur Cieślak, dyrektor administracyjno-techniczny Parku Śląskiego. – Zdajemy sobie sprawę, że to trudny społecznie temat, ale zapewniamy, że za kilkanaście tygodni na miejsce każdej z usuniętych topoli posadzimy nową w tym samym punkcie. Wiekowe drzewa zostaną zastąpione młodszymi, znacznie odporniejszymi na warunki pogodowe – dodaje.
 
 
Kompleksowa i skonsultowana wymiana
 
Tworzenie szpalerów drzew oraz sadzenie ich w grupami jest konieczne i ma swoje specyficzne uwarunkowania. – Usuwanie np. tylko części tych drzew daje bardzo duże ryzyko, sięgające w niektórych przypadkach nawet do 75 procent, że następne, które przez całe życie funkcjonowały w danej konfiguracji, zaczną się przewracać, bo nie przystosują się do nowych warunków – mówi Cieślak. Jak tłumaczy ma to m.in. zawiązek zachwianiem równowagi systemu korzeniowego (jeśli drzewa tworzą szpaler korzenie się przecinają i całość jest stabilna – usunięcie pojedynczych sztuk narusza całą konstrukcję).
 
 
Właśnie dlatego niezbędna jest wymiana kompleksowa całego szpaleru, tworzącego jeden krajobrazowy organizm. Oczywiście z wszystkimi koniecznymi zgodami formalnymi, które park już otrzymał, konsultując także zaplanowane działania ze środowiskiem śląskich naukowców zajmujących się ochroną środowiska i szeroko rozumianymi zagadnieniami biologicznymi.
 
 
Społeczne sadzenie w drugiej połowie kwietnia
 
Zaczyn odtworzenia szpalerów drzew we wspomnianym miejscu będzie miał wymiar społeczny. W drugiej połowie kwietnia, w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi Park Śląski zaprosimy wszystkich chętnych na akcję, podczas której każdy będzie mógł w miejsce usuniętych zimą topoli pomóc w sadzeniu nowych drzew (ok. 90 sztuk). – W ten sposób nawiążemy do akcji sprzed lat, podczas których tysiące Ślązaków sadziło w parku drzewa. Oczywiście będzie się to odbywało pod okiem profesjonalistów. Wszyscy którzy wezmą udział w tej akcji zyskają na pewno dużo pozytywnych wspomnień i będą mogli poczuć się jak parkowi założyciele, podziwiając przez lata zasadzone przez siebie drzewa – zachęca Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.
 
 
Wymiana drzewostanu czeka także fragment alei Karolinki przy Polach Marsowych. Także tam, wiosną pojawią się nowe topole – młode i zdrowe (ok. 90 sztuk), które przywrócą ład kompozycyjny na tym terenie.
Prace przy al. Ziętka i Polach Marsowych rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Przy każdym z miejsc, gdzie będą prowadzone pojawią się specjalne tablice z informacjami dotyczącymi działań Parku Śląskiego. Podobne można napotkać na al. Żyrafy, gdzie usuwanych było 50 chorych i zagrażających bezpieczeństwu topól. Również na ich miejsce wiosną nasadzone zostaną nowe okazy w dokładnie tej samej liczbie.
 
 
Podkreślmy, że wszystkie działania zostały skonsultowane ze śląskim środowiskiem naukowym oraz społecznikami, którzy żywo interesują się działaniami podjętymi przez Park. Oczywiście są także podejmowane wyłącznie w oparciu o decyzje, które (wraz z ilością nowych, nasadzanych drzew) wydał urząd miasta Chorzów.

Najnowsze informacje z Chorzowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.