Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Rzucą "Klątwę" na Teatr Rozrywki?

 • Dodano: 2017-07-23 22:00

Deprawacja polskiej kultury, czy jej wyidealizowanego obrazu? Wolność sztuki, czy świętokradztwo? Takie pytanie można sobie zadawać, gdy obserwuje się dyskusje (i kłótnie) związane z głośnym spektaklem "Klątwa". Kto ma rację?

Prawda, jak zawsze, leży gdzieś pośrodku i jest wypadkową zarówno powszechnie akceptowalnych norm społecznych, jak i indywidualnych odczuć. Te ostatnie biorą u niektórych górę, zwłaszcza gdy dochodzi do ostrej polemiki. Na deskach chorzowskiego Teatru Rozrywki "Klątwa"  Olivera Frljicia zostanie wystawiona 3 sierpnia. Środowiska nieprzychylne tego typu inscenizacjom mają zamiar protestować. Nie tylko na papierze.

Głos sprzeciwu


Jako obywatele Śląskiej Ziemi pragniemy zaprotestować przeciwko spektaklowi „Klątwa”, który ma być wystawiony na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie. Ta antysztuka prowadzi do deprawacji kultury naszego regionu i kpi z wiary, która była, jest i będzie ostoją mieszkających tu ludzi. Domagamy się zdymisjonowania odpowiedzialnych za repertuar w Teatrze Rozrywki w Chorzowie i powołania kierownictwa teatru, któremu przyświecać będzie rozwój kultury w naszym regionie.
[…]


Czy mamy moralne prawo ingerować w repertuar Teatru Rozrywki? Patrząc na plan finansowy tej instytucji kultury widać wyraźnie, że jednostka ta utrzymuje się głównie dzięki dotacji z budżetu; w 2017 roku to 8 890 668 zł, suma ta stanowi ponad połowę przychodu Teatru Rozrywki. Nie trzeba chyba dodawać, że to z naszych podatków finansowane są dotacje z budżetu. Zakrawa to na niesmaczny żart, ale Polacy sami finansują przedstawienia uderzające w naszą wiarę i tradycję, to nie są domysły, taka jest dzisiejsza rzeczywistość. Na taki stan rzeczy nie możemy nie reagować. Konieczna jest nasza duchowa mobilizacja i gotowość do zajęcia stanowiska, głośnego powiedzenia NIE.

Te słowa czytamy w oświadczeniu widniejącym na stronie Śląskiego Centrum Kultury w Siemianowicach Śląskich. Pojawiły się już jakiś czas temu, utworzono nawet wydarzenie na Facebooku, a swoją obecność deklaruje kilkadziesiąt osób. 

List protestacyjny przygotowali także mieszkańcy Chorzowa, a wśród jego sygnatariuszy znalazła się m.in. Maria Nowak, była posłanka Prawa i Sprawiedliwości. W ich mniemaniu sztuka Teatru Powszechnego godzi w wyznawane przez nich wartości. Nie chcą, by tego typu spektakle były finansowane z publicznych pieniędzy. I pokazywane w naszej okolicy.

Na fanpage’u teatru również pojawiają się głosy, delikatnie mówiąc, mało przychylne, co obrazuje jeden ze zrzutów ekranu.

Nie ustąpią


Dyrekcja Teatru Rozrywki nie ma zamiaru ustępować. Placówka nie chce ulegać presji tych, którzy zamierzają cenzurować sztukę w Polsce i modelować ją na swoją modłę. Uznają „Zemstę” za jeden z najciekawszych, choć mocno kontrowersyjnych spektakli ostatnich miesięcy. I chcą dać szansę lokalnej publiczności na zobaczenie go.


Fakt, iż większość biletów już dawno została wyprzedana pokazuje, że wielu żądnych jest mocnych wrażeń. A tych, podobno, „Klątwa” dostarcza całkiem sporo.


Nie da się ukryć, że spektakl Olivera Frljicia, oparty o dramat Stanisława Wyspiańskiego, nafaszerowany aluzjami do współczesności, mocnymi komentarzami do sytuacji społeczno-politycznej XX i XXI wieku wielu szokuje. Ma szokować. Ma zmuszać do refleksji, oburzać, wprawiać w osłupienie. I nie tylko. To zadania sztuki. Od zawsze i na zawsze.


Abstrahując od tego jednak, co sztuce wolno, a czego nie (nie stajemy po żadnej stronie sporu) warto podkreślić, że spowodował spory zamęt w środowisku kulturalnym, zmuszając wiele osób do dyskusji nad stanem (lub, wg niektórych, upadkiem) polskiego teatru ostatnich dekad. Miejmy nadzieję, że im więcej osób go zobaczy, tym dyskusja będzie ciekawsza. Na pewno nie będzie bez znaczenia.

Najnowsze informacje z Chorzowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • Wanda Sułkowska

  Kontrowersyjne sztuki sceniczne, proza, poezja w temperaturze wrzenia - slupy milowe ludzkiego rozwoju. To, co zachowawcze stawia nas w miejscu, nie rozwija...Jutro przed teatrem potrzebna będzie policja. Dla bezpieczeństwa. Moher bywa zapalczywy...

 • Wanda

  Zadaniem sztuki jest nie pozostawiać nas letnimi... Ma nakłaniać do wyrażania opinii w warunkach zachowania szacunku do przeciwników. Dyskutować nie obrażając. Bardzo dobry artykuł...Na marginesie: warto wyrażać opinie własne, nie pod dyktando tych czy owych.

 • Wanda Sułkowska

  Komentują osoby, które o sztuce nie wiedzą NIC. Podobnie było z dramatem : "Golgota Picnic". Przed katowickim teatrem różańcowa grupa pod wodzą księdza, pytałam, czy widzieli sztukę, odparli, że oni nie oglądają świństw. Pytałam - o czym sztuka. - odparli, że o świństwach. Narodowy zaścianek pod parafialnym przewodem...

 • Damian94

  Idź się lecz.... Dzieciom Bożym nie jest godnie być tam, gdzie nawet mały promil jest nadużyć godności co do świętości!!!!NIE JESTEŚMY GODNI, ABY OGLĄDAĆ GÓWNO I ŚWIŃSTWO!!!A JEŚLI JESTEŚ OPŁACANA PRZEZ GAZETĘ WYBORCZĄ TO UWIĄŻ SOBIE KAMIEŃ MŁYŃSKI WOKÓŁ SZYI I SKOCZ DO WODY!

 • Misiek

  Czy już nie macie czego wystawiać? Tyle jest rożnych sztuk, tragedii, komedii, itd. A wy jak na złość z tą "Klątwą". Po to żeby jątrzyć i demoralizować.

 • M.J.

  To nie jest SZTUKA - to prowokacja

 • Lech

  Ten spektakl to porażka. Poza tym, że szokują to gra aktorksa jest na marnym poziomie... to tak jak ze śpiewaniem pijaczka pod sklepem... jest kiepsko ale każdy się interesuje

 • Antek

  Nie bredź jak nie oglądałeś.Wszyscy co protestują nie maja pojęcia o czym jest spektakl. Spektakl widziało zaledwie kilkaset osób.

 • Czysty Ślonzok

  Byłeś widziałeś i dlatego komentujesz . To po co żeś szoł cza było iść do kościoła a nie do teatru

 • Antek

  Pozdrawiam .Tak trzymać.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.