Wiadomości z Chorzowa

Shinkendo w WPKiW

  • Dodano: 2011-08-04 08:30, aktualizacja: 2011-08-04 08:47

Katana to tradycyjny japoński miecz. W parkowym Rosarium można nauczyć się nim posługiwać. Do końca wakacji, w każdą sobotę o godz. 11.00 można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach Shinkendo, czyli sztuki walki kataną.

Swoich sił spróbować może każdy, bez względu na wiek. „Oczywiście to nie jest sztuka walki dla najmłodszych dzieci, te, jeśli są - ćwiczą z rodzicami - mówi Gniewomir Samonczuk, jeden z instruktorów. - Poza tym nie ma ograniczeń, wystarczy przyjść i mieć na sobie wygodny, sportowy strój".

Uczestnicy nie walczą prawdziwą kataną, gdyż to bardzo ostra i w niewprawnych rękach niebezpieczna broń. „Przywozimy ze sobą drewniane imitacje, nimi uczestnicy posługują się w trakcie ćwiczeń" - dodaje Samonczuk. - „Można przyjść w każdej chwili, będzie można nauczyć się wszystkiego od podstaw".

Shinkendo to nie jest dyscyplina sportowa. O liczbie stopni wtajemniczenia nic nie mówi ubiór - nie ma kolorowych pasów, jak w karate czy innych sztukach walki.

"To specyficzna dyscyplina, choć zdobywa się kolejne stopnie, ćwiczyć ją trzeba całe życie, bo zawsze jest coś, co można zrobić lepiej" - opowiada Gniewomir Samonczuk. - „Ale warto: Shinkendo uczy samozaparcia, dążenia do celu, wytrwałości".

I daje konkretne efekty: miłośnicy tej dyscypliny walki mają niesamowitą wytrzymałość, lepszą koordynację, ćwicząc wzmacniają układ kostny.

Amatorzy Shinkendo ćwiczą w parku w wakacje już od kilku lat. A we wrześniu przenoszą się do sal ćwiczeń. Sekcje działają właściwie w każdym mieście regionu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również