Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Śląski powalczy o europejski czempionat!

  • Dodano: 2018-12-18 09:00

Silesia 2024. Oficjalna kandydatura Polski na gospodarza Mistrzostw Europy w lekkoatletyce za 6 lat

Pokłosiem spotkania sprzed kilku dni marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego z władzami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki było wytypowanie Stadionu Śląskiego na kandydata gospodarza lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w 2024 r.

Stadion Śląski to wizytówka całego regionu i też występujemy z tą propozycją jako cały region, a nie jedno czy dwa miasta, dlatego oficjalna nazwa kandydatury to Silesia 2024. Jednym z atutów naszej oferty jest bezpośrednie otoczenie areny sportowej, czyli w tym przypadku Park Śląski. Ten zaś ma w najbliższych latach przejść sporą metamorfozę i stać się miejscem jeszcze atrakcyjniejszym, z jeszcze dogodniejszymi sposobami relaksu i odpoczynku – przekonuje Jakub Chełstowski.

W walce o ME 2024 rywalami Śląskiego są: Mińsk, Tampere i Goeteborg. Rywalizacja rozpocznie się już w przyszły wtorek (18.12). Na ten dzień bowiem w Lozannie zaplanowano seminarium dla kandydatów do organizacji mistrzostw. Wiceprezesowi PZLA Tomaszowi Majewskiemu ma towarzyszyć silna, dobrze przygotowana reprezentacja władz województwa śląskiego.

Spotkanie w Lozannie ma nakreślić zasady rywalizacji i inne wytyczne. Już w styczniu 2019 r. władze European Athletics wybiorą trzy miasta. Te będą miały czas do czerwca na złożenie oficjalnej aplikacji.

Pierwszy raz proces ten odbędzie się on-line, nie będzie tradycyjnego wysyłania dokumentów – zaznacza Piotr Długosielski, dyrektor w PZLA ds. międzynarodowych.

Na jesień 2019 r. z kolei zaplanowana jest wstępnie wizytacja przedstawicieli EA w trzech wytypowanych miejscach. Potem, pod koniec 2019 r., w ścisłym finale powinny zostać już tylko dwie kandydatury. W kwietniu 2020 r. powinniśmy już poznać gospodarza 27. ME w lekkiej atletyce. Przypomnijmy, że najbliższy czempionat Starego Kontynentu odbędzie się pod koniec sierpnia 2020 r. na Stade Sébastien Charléty w Paryżu. EA jeszcze nie wskazała gospodarza imprezy organizowanej w 2022 r.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.