Wiadomości z Chorzowa

Śląskie: ok. 140 łóżek covidowych powróci do dyspozycji innych pacjentów

  • Dodano: 2022-01-18 06:15, aktualizacja: 2022-01-18 06:27

W tym tygodniu ok. 140 z przeszło 3,3 tys. szpitalnych łóżek, zarezerwowanych obecnie w woj. śląskim dla pacjentów z COVID-19, powróci do puli dostępnej dla pacjentów cierpiących na inne schorzenia – wynika z informacji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zaznacza jednak, iż proces „uwalniania” łóżek covidowych musi być prowadzony bardzo ostrożnie, z zachowaniem możliwości elastycznego zwiększenia liczby łóżek w sytuacji, gdy liczba zachorowań i hospitalizacji z powodu COVID-19 będzie rosnąć.

Obecnie w większości szpitali z łóżkami covidowymi w regionie, zajętych jest ok. średnio ok. 40-55 proc. z nich.

Liczba hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 w woj. śląskim jest zdecydowanie niższa niż miesiąc temu – de facto z każdym kolejnym tygodniem mamy spadki. Stąd w tej chwili mamy ponad 1,2 tys. wolnych łóżek dla pacjentów covidowych na drugim poziomie (tj. w szpitalach zajmujących się leczeniem tych pacjentów – PAP) – powiedział w poniedziałek dziennikarzom wojewoda.

Zastrzegł, że spadek ilości zakażeń w regionie w odniesieniu do poziomów sprzed kilku tygodni nie daje pełnego obrazu sytuacji.

Z tyłu głowy mamy dane dotyczące udziału zakażeń omikronem w populacji w Polsce i w województwie, a także liczbę testów pozytywnych w całej puli zrobionych testów. Niestety, od tygodnia ma ona trend wzrostowy, co w pewnym stopniu przekłada się również na bezwzględną liczbę zakażeń – wyjaśnił Wieczorek. Już obserwujemy - bardzo nierównomierną, ale jednak - pewną dynamikę wzrostu wyników pozytywnych w ogólnej liczbie testów na koronawirusa w woj. śląskim. Patrząc z tej perspektywy, musimy być bardzo ostrożni co do tego, w jaki sposób zarządzać miejscami w szpitalach w województwie – dodał wojewoda śląski.

Jak wynika z najnowszych danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w regionie dla pacjentów covidowych dostępnych jest ogółem 3315 łóżek, z których zajętych jest 1599. Łóżek respiratorowych jest 255, z czego zajętych 179. W dysponującym ponad 140 miejscami szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach zajętych jest obecnie 18 łóżek, zaś z respiratorów korzysta czterech pacjentów.

Może się jednak zdarzyć tak, że za dwa tygodnie miejsca, które są dzisiaj wolne, będą się sukcesywnie zapełniać (...). Dlatego obecnie jedynie w niewielkim zakresie ok. 100-200 łóżek możemy dokonać korekty, oddając łóżka pacjentom niecovidowym w części najbardziej deficytowych zakresów – poinformował wojewoda śląski, zapowiadając w tym tygodniu „uwolnienie” ok. 140 łóżek covidowych w 5-6 miejscowościach regionu.

Dalsze decyzje w tym zakresie mają być podejmowane w końcu przyszłego tygodnia, kiedy okaże się, czy obserwowany w ostatnim czasie wzrost ilości pozytywnych wyników w testach ogółem przełoży się na zwiększoną liczbę wyjazdów karetek pogotowia oraz hospitalizacji pacjentów z COVID-19. W przypadku znaczącego wzrostu zakażeń, przygotowane scenariusze dopuszczają możliwość zwiększenia ilości łóżek covidowych w woj. śląskim do 4 tys., a nawet 5 tys.

W poniedziałek w woj. śląskim poinformowano o 1494 nowych zakażeniach koronawirusem, wobec 2068 w niedzielę, 2055 w sobotę oraz 2026 w miniony piątek. Region niezmiennie jest w trójce województw z największą liczbą nowych infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również