Wiadomości z Chorzowa

Sprawdzamy, co różni whisky produkowaną w Europie od amerykańskiej - to warto wiedzieć

  • Dodano: 2019-12-10 13:45

Whisky produkowana jest w wielu regionach światach. Każda z tych odmian ma swoje cechy charakterystyczne, które decydują o jej wyjątkowym smaku i aromacie. Dziś porównamy ze sobą whisky produkowaną w Europie i Stanach Zjednoczonych. Co warto o nich wiedzieć?

Whisky europejska – co ją wyróżnia?

Europa jest kolebką tego trunku. To na terenie Irlandii i Szkocji rozkwitła produkcja whisky. Jeśli wierzyć podaniom, to za jej wytwarzanie mieli być odpowiedzialni iryjscy mnisi już w VII wieku! Bazą tego trunku jest słód jęczmienny. Szkoci wędzą go w torfowym dymie, dzięki czemu ma ona charakterystyczny, ziemisty posmak. Irlandczycy dla odmiany zrezygnowali z takiego procesu i preferują whisky o bardziej łagodnym i słodkim charakterze. Europejski trunek leżakuje najczęściej w używanych, dębowych beczkach przez co najmniej dwa lata. Im czas ten jest dłuższy, tym większa wartość danej whisky. Single grain whisky to obecnie jedna z najbardziej cenionych odmian europejskiej whisky na świecie. Świetnie sprawdzi się jako prezent, czy na różnego rodzaju przyjęciach, bankietach i balach.

Amerykańska whisky – z czego jest produkowana?

Trunek ten trafił do Stanów Zjednoczonych z Europy. Nie oznacza to jednak, że receptura została bezmyślnie skopiowana. Imigranci ze Szkocji i Irlandii dostosowali go bowiem do warunków naturalnych panujących na nowym kontynencie. Najważniejszą różnicą dzielące oba rodzaje whisky jest zboże wykorzystywane do produkcji. Amerykanie bowiem zamiast jęczmienia używają kukurydzy. W bourbonie zboże to stanowi nawet 70% mieszanki. Tutaj dowiesz się więcej o tej whisky https://swiat-whisky.sklep.pl/. Bourbon produkowany jest w Kentucky. To właśnie na terenie tego stanu powstaje ponad 90% światowej produkcji. To jednak nie jedyna whisky z Ameryki znana na całym świecie. Także Tennessee Whiskey cieszy się ogromną popularnością. Wynika to z jej unikalnej receptury. Dzięki przepuszczeniu przez trzymetrową warstwę klonowego węgla drzewnego uzyskuje się bardzo oryginalny smak, który szybko zdobył uznanie na całym świecie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.