Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Stadion Śląski imienia… Gerarda Cieślika?

  • Dodano: 2017-09-22 14:00

Już wkrótce radni Sejmiku Województwa Śląskiego podejmą decyzję w sprawie nadania patrona odnowionemu Stadionowi Śląskiego. Jerzy Gorzelik, szef RAŚ wysunął niedawno kandydaturę według niego oczywistą – legendę piłki i budowniczego Kotła Czarownic, Gerarda Cieślika.

Legendarny piłkarz jako patron Śląskiego jest popierany również przez wielu radnych i lokalne środowisko piłkarskie. Nie ma chyba chorzowianina i Ślązaka, któremu to nazwisko nie byłoby znane. Gdyby żył, w tym obchodziłby swoje 90. urodziny. Skomplikowane losy (w czasie wojny wcielony siłą do Wermachtu) i trudna droga do zwycięstw pozwoliła mu zapisać się złotymi zgłoskami w historii polskiej piłki nożnej.

Przez całą swoją karierę piłkarską w powojennej Polsce związany był wyłącznie z Ruchem Chorzów, grając w barwach którego mógł się poszczycić trzykrotnym mistrzostwem Polski, kolejno w roku 1951, 1952, 1953, a także wywalczeniem Pucharu Polski w 1951 roku. Jednym z kamieni milowych jego kariery i momentem, w którym kibice szczerze go pokochali był mecz Polska-ZSRR na Stadionie Śląskim (1957), który niespodziewanie wygrała nasza reprezentacja, a autorem obu goli był właśnie on. W czasie swojej klubowej kariery w koszulce Niebieskich zagrał w 249 spotkaniach. Od wielu lat niepodzielnie króluje w statystykach strzelców – zdobył 178 bramek, co stanowi klubowy rekord. W ekstraklasie rozegrał 237 spotkań i strzelił 168 goli (3. wynik w historii).

Warto również wspomnieć, że Cieślik był jednym z budowniczych Stadionu Śląskiego. Kocioł Czarownic był po części tworzony w obowiązkowych w Polsce Ludowej czynach społecznych.

Najnowsze informacje z Chorzowa w Twojej skrzynce e-mail.

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.