Wiadomości z Chorzowa

Światowy Dzień Wcześniaka w Zespole Szpitali Miejskich [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-11-20 14:00

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaków, które stanowią aż 6% populacji. Z tej okazji co roku w Zespole Szpitali Miejskich odbywa się wyjątkowe wydarzenie dla tych dzieci, które urodziły się nieco wcześniej niż swoi rówieśnicy.

Spieszy im się na świat

Na oddziale neonatologicznym i położniczo-ginekologicznym Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie co roku rodzi się i przebywa wiele dzieciaków, które przyszły na świat przed 9. miesiącem ciąży. Zarówno nimi, jak i ich mamami opiekuje się wykwalifikowana kadra, która bardzo chętnie angażuje się w obchody Światowego Dnia Wcześniaka, przypadającego 17 listopada. Ozdoby w kolorze fioletowym, kojarzonym ze wcześniakami, pojawiły się na szpitalnych korytarzach, aby przypomnieć wszystkim o tym wyjątkowym dniu. 

- Już kilka lat organizujemy Światowy Dzień Wcześniaka. Cieszymy się, że te dzieci się u nas rodzą - to są dzieci, które rodzą się przed 37. tygodniem życia. Medycyna tak poszła do przodu, że kiedyś te dzieci po prostu umierały, a dzisiaj mają szansę - mówi Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Dyrektor wspomina, że w chorzowskim szpitalu rodzi się ok. 5-6 wcześniaków miesięcznie.

Zabawa na całego

W ramach obchodów Światowego Dnia Wcześniaka, w szpitalu zorganizowano m.in. zabawy dla najmłodszych, dmuchańce, basen z kulkami, a także wizytę maskotek: Zebry Basi, Psa Sznupka oraz Minionka, które chętnie bawiły się z dzieciakami. Rodzice mogli skorzystać z wiedzy personelu medycznego oddziału i wziąć udział m.in. w kursie udzielania pierwszej pomocy dzieciom. Dzieci, w ramach swojego święta, otrzymały drobne upominki. W wydarzeniu wziął udział również prezydent miasta, Andrzej Kotala.

- Nie wszystkie maluszki przychodzą na świat w 9 miesiącu. Są, bowiem dzieciątka, którym tak bardzo się spieszy, że swój pierwszy oddech powietrza łapią dużo, dużo wcześniej. Zdarza się, że po porodzie mieszczą się w dłoni dorosłego człowieka. Maleństwa na początku wymagają szczególnej, medycznej troski, opieki i wsparcia. Ale są bardzo dzielne i są naszymi, prawdziwymi bohaterami. – czytamy w mediach społecznościowych prezydenta.

Zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie zdjęcia z tego wyjątkowego wydarzenia!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również