Wiadomości z Chorzowa

Teatr Rozrywki wraca do gry! Wielkie otwarcie już 29 maja

  • Dodano: 2021-05-04 15:15

29 maja szykuje się wielkie święto teatru. Po wielu dłużących się tygodniach w końcu nastąpi bowiem odmrożenie instytucji kultury i teatry będą mogły ponownie otworzyć swe podwoje przed miłośnikami sztuki.


4 maja otwarte zostały galerie sztuki i muzea. Działalność można jednak prowadzić w ścisłym reżimie sanitarnym. Z kolei 15 maja planowane jest otwarcie kin i teatrów na świeżym powietrzu, przy max 50 proc. obłożenia.

A co z teatrami, operami, filharmoniami, które nie mogą prezentować swoich spektakli czy koncertów na zewnątrz? Te instytucje zostaną otwarte dopiero 29 maja. Tym samym w ostatni weekend maja na scenę wracają także największe przeboje Teatru Rozrywki w Chorzowie.

- Wracamy 29 maja i przygotowaliśmy repertuar z Waszymi ulubionymi musicalami i spektaklami. Wśród tytułów znajdziecie również premierę spektaklu „Piekło i Raj” na podstawie pieśni Jaromira Nohavicy w reżyserii Krzysztofa Prusa. Repertuar i bilety online są jeszcze dostępne, ale możemy przygotować tylko 50% miejsc na widowni, więc warto zarezerwować lub kupić bilet wcześniej – informują przedstawiciele Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Co w repertuarze?

  • 29 maja, godz. 19.00, Piekło i Raj wg Jaromira Nohavicy / Premiera / Teatr Rozrywki

Everyman – bohater opowieści – to mężczyzna w średnim wieku po przejściach. Któregoś dnia, zwiedzając muzeum, odkrywa że nie widzi sensu we własnym życiu. Idzie więc do knajpy, by go tam poszukać... Później, gdy zapada w sen we własnym domu, przeżywa swoje życie jeszcze raz, a Anioł, Diabeł i Śmierć pomagają mu odkryć to, co naprawdę ważne.

Spektakl złożony z piosenek Jaromira Nohavicy jest dość mroczny, dość sensualny i dość oniryczny. Opowiada o wartościach, potrzebach uczuć, miłości i samotności, ale nie jest pozbawiony czeskiego poczucia humoru, które tak lubimy. Widzom, którzy kiedyś cenili KRZYK wg Jacka Kaczmarskiego, ten klimat na pewno przypadnie do gustu. Podobnie jak tym, którzy znają i lubią twórczość czeskiego barda. Ale przedstawienie skierowane jest również do widzów, którzy po prostu chcą przeżyć nieco inną niż musical przygodę teatralną.

  • 1 czerwca, godz. 18.00, Pozaziomki, czyli kosmiczna przygoda / Teatr Rozrywki 

Spektakl dla najmłodszych, ale jesteśmy przekonani, że rodzicie którzy wybiorą się do teatru, także znajdą coś dla siebie. Bohaterami przedstawienia Anny Leśniak jest piątka kosmitów, którzy beztrosko podróżują odlotowym autobusem przez odległe galaktyki, jako zespół muzyczny. W zespole dochodzi jednak do spięć. Niemożność wzajemnej akceptacji doprowadza kosmitów do konfliktu, którego efektem jest awaria pojazdu. Gdy kosmici nie mogą się ze sobą porozumieć ich pojazd odmawia posłuszeństwa i ekipa rozbija się na ZiemiŚ Spektakl porusza temat emocji i uczuć, szczególnie takich jak smutek i strach, które czasami trudno nam zaakceptować.

Dwóch żydowskich hochsztaplerów szykuje skok na kasę w niecodziennym stylu: chcą wystawić na Broadwayu przedstawienie, które padnie w dniu premiery. Po takiej spektakularnej plajcie zebrane na produkcję spektaklu pieniądze pozostaną w ich kieszeniach. Pomysł wydaje się niezły, zwłaszcza, że producenci trafiają na faszystę, który jest autorem sztuki – dodajmy: najgorszej sztuki wszech czasów. Nosi ona tytuł „Wiosna Hitlera” i nie ma ani jednego racjonalnego powodu, żeby przetrwała o jeden dzień dłużej niż premiera. Nie uprzedzajmy jednak wypadków. Tym bardziej, że mamy jeszcze gejów – zebranych wokół charyzmatycznej postaci „najgorszego reżysera na świecie” – oraz nieszczęsne inwestorki. Same staruszki. Bardzo jurne staruszki... Ich przeciwwagą – jurną przeciwwagą – jest olśniewająca Szwedka, która uprawia seks od 11:00 rano.

Musical Producenci Mela Brooksa powstał według jego filmu o tym samym tytule z 1968 roku. Legendarny filmowiec podjął się samodzielnego napisania musicalu namówiony przez przyjaciół – Mel Brooks był autorem słów i muzyki do piosenek we wszystkich swoich filmach. Producenci byli jego fabularnym debiutem, nagrodzonym – pomimo kontrowersji – Oscarem za najlepszy oryginalny scenariusz. Sam musical zdobył 12 nagród Tony – najwięcej w historii Broadwayu!

Deloris van Cartier, podrzędna szansonistka z podejrzanego nocnego klubu, jest przypadkowym świadkiem zabójstwa, a co gorsza – mordercą jest jej kochanek. Sytuacja nie do pozazdroszczenia! Kochanek oczywiście postanawia zabić niewygodnego świadka, ale na szczęście policja jest szybsza i ukrywa Deloris wŚ klasztorze. Czy będzie w nim bezpieczna? Jak odnajdzie się w tym zupełnie obcym i dość dla niej niezrozumiałym świecie?

Zakonnica w przebraniu to tytuł znany w Polsce z fantastycznej roli filmowej Whoopi Goldberg oraz udanej inscenizacji musicalowej w poznańskim Teatrze Muzycznym. To świetnie skonstruowana, wartka anegdota ze znakomitą muzyką. Ale to także opowieść o przemianie, lojalności, przyjaźni i radości życia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również